Connect with us

ANALIZE

Zašto je toliko sporan Sjeverni tok 2?

Objavljeno

 


Sjeverni tok 2

Sa porastom tenzija između Moskve i Zapada, ogroman energetski projekat mogao bi gmizati po morskom dnu između Rusije i Evropske unije – riječ je o podvodnom gasovodu pod nazivom Sjeverni tok 2.

Projekat za cilj ima da udvostruči kapacitet već izgrađenog Sjevernog toka 1 na 110 milijardi kubnih metara (m3) godišnje, što predstavlja više od četvrtine ukupne potrošnje gasa u Evropi. Sjeverni tok 2 će povezati Rusiju i Njemačku preko Baltičkog mora zaobilazeći tradicionalnu rutu preko Ukrajine.

Pojedine zemlje oštro su kritikovale Sjeverni tok 2, unutar i van Evropske unije. Protivnici projekta strahuju da bi gasovod mogao da poveća suštinsku zavisnost od ruskog gasa uz argument da je projekat u suprotnosti sa međunarodnim sankcijama protiv Rusije, nakon što je Rusija anektirala ukrajinsko poluostrvo Krim.

Aktivisti za zaštitu životne sredine izrazili su određenu zabrinutost u vezi sa štetom koju bi projekat mogao nanijeti pomorskom svijetu. Zbog toga ga neki nazivaju “gasovod iz pakla”.

Šta je Sjeverni tok 2?

Sjeverni tok 2 trebalo bi da bude najduži podvodni gasovod na svijetu, preko kog će se dužinom od 1.230 kilometara transportovati prirodni gas od ruske obale na Baltičkom moru do Grajfsvalda u Njemačkoj.

Reklama

Na svom putu, on će prolaziti kroz teritorijalne vode Rusije, Finske, Švedske, Danske i Njemačke, gdje će se povezati na evropsku gasnu mrežu.

Pripremni radovi na projektu su već počeli, dok bi gasovod trebalo da bude završen krajem 2019. godine.

Gasovod “blizanac” se sastoji od oko 200.000 pojedinačnih cijevi, od kojih je svaka duga 12 metara i teška 24 tone.

Poput svog “starijeg brata”, Sjeverni tok 2 imaće kapacitet da se njim transportuje 55 milijardi kubnih metara prirodnog gasa na godišnjem nivou, što je dovoljno za snabdjevanje 26 miliona domaćinstava, odnosno moći će da zadovolji 13% ukupnih potreba za gasom u Evropi. (Evropska unija je 2016. godine potrošila 428,8 kubnih metara gasa.)

Sjeverni tok 2 će isporučivati gas do Evrope sa jednog od najvećih gasnih polja na svijetu – gasnog polja Bovanenkovo, koje se nalazi na ruskom poluostrvu Jamal, na sjeveru zemlje. Ukupne rezerve gasa u ovom gasnom polju iznose 4.900 kubnih kilometara.

Finansiranje projekta

Reklama

Ukupni troškovi projekta procijenjenuju se na 9,5 milijardi eura (11 milijardi američkih dolara). Svaka evropska kompanija koja učestvuje u projektu obezbjediće po 950 miliona eura za finansiranje projekta. Gasprom jeste i ostaće jedini akcionar kompanije koja je vlasnik projekta: Nord Stream 2 AG.

Na koji način će biti izgrađen Sjeverni tok 2

Za izgradnju gasovoda biće potrebno ukupno 2.424.000 tona čelika. To je 332 puta više čelika nego što je bilo potrebno za izgradnju Ajfelovog tornja.

Dvadeset osam evropskih kompanija iz 11 zemalja je direktno uključeno u ovaj projekat. Njemačka kompanija Europipe, koja se bavi proizvodnjom cijevi, obezbjediće 90.000 cijevi velikog prečnika, što je skoro polovina ukupne količine za izgradnju gasovoda.

Evropska zavisnost od ruskog gasa

Evropa već duže vrijeme zavisi od uvoza energenata iz Rusije, a za mnoge istočnoevropske zemlje gasovodi koji dovode gas su nasleđe iz vremena Sovjetskog saveza.

Reklama

Geografska blizina susjednoj zemlji bogatoj prirodnim resursima kojoj nedostaje novca može izgledati kao prednost za Evropsku uniju, ali to nije uvijek slučaj. Spor između Rusije i Ukrajine iz 2009. ostavio je mnoge zemlje članice EU bez gasa tokom dvije nedjelje usred zime. Ruska aneksija Krima 2014. donijela je još jednu geopolitičku komplikaciju po pitanju snabdjevanja Evrope gasom.

Njemačka, Italija i druge države još su zadovoljne zbog sklapanja sporazuma sa ruskim gasnim monopolistom Gaspromom. Međutim, zemlje nekadašnjeg bivšeg istočnog bloka, kao što je Poljska, postale su naročito oprezne zbog jačanja uticaja Moskve, uprkos tome ili upravo zbog toga što su one najranjivije u slučaju mogućih prekida isporuke. Evropska unija je 2014. sprovela test koji treba da pokaže šta bi se desilo ukoliko bi Rusija obustavila isporuke gasa.

 

Scenariji u slučaju prekida

Kooperativni scenario podrazumjeva da zemlje članice EU zajedno rade na tome da se manjak gasa ravnomjerno rasporedi među susjednim državama članicama.

U slučaju nekooperativnog scenarija, Bugarska, Rumunija, Srbija, Makedonija i Bosna i Hercegovina mogle bi biti pogođene ozbiljnim deficitom u snabdjevanju od 40 odsto i više.

Reklama

Različiti scenariji u slučaju šestomesečne obustave isporuke gasa ukazali su na to da bi Evropska unija beležila manjak od 5 do 9 milijardi kubnih metara gasa. Pojedine zemlje, poput Estonije i Finske, mogle bi izgubiti 80-100% potrebne količine gasa ukoliko bi Rusija obustavila isporuku.

Uloga Ukrajine

Pozicija Ukrajine kao glavne tranzitne zemlje za ruski gas donosi joj izvjesnu političku moć, uz preko potrebna sredstva. “Jednom kada Sjeverni tok 2 bude izgrađen [predsjednik Rusije Vladimir, prim. aut.] Putin sa Ukrajinom može da radi šta god poželi, a onda bi njegova vojska mogla da se nađe na istočnoj granici Evropske unije”, izjavio je premijer Poljske Mateuš Moravjecki u februaru 2018.

Kada bude izgrađen 2019. godine, ruski gasovod će na njemačkoj ruti koncentrisati 70 odsto ukupne količine gasa koju Rusija prodaje Evropskoj uniji. To će omogućiti Rusiji da zaobiđe Ukrajinu i praktično odsječe članice EU poput Poljske ili Baltičkih zemalja.

Projekat bi potencijalno mogao biti katastrofalan po Ukrajinu, koja od naknade za tranzit ruskog gasa godišnje ubira prihod od oko tri milijarde američkih dolara.

 

Reklama

Poljski i Baltički ugao gledanja

Poljsko antimonopolsko regulatorno tijelo iznijelo je primjedbu na stvaranje konzorcijuma između Gasproma i zapadnih kompanija koje učestvuju u projektu, baziranu na jakoj poziciji koju Gasprom zauzima na poljskom tržištu i na mogućnosti da Sjeverni tok 2 dodatno ojača poziciju Gasproma u pregovorima sa potrošačima gasa u Poljskoj.

Poljska, koja je najstariji kupac ruskog prirodnog gasa (od 1944. godine) trenutno se oslanja na Rusiju od koje kupuje dvije trećine potrebne količine gasa. Međutim, ne planira da produži ugovor sa Gaspromom nakon 2022. kada ističe ugovor. Poljska je izgradila terminal za tečni prirodni gas (LNG) tako da može da kupuje gas od Sjedinjenih Američkih Država. Nada se da će izgraditi sopstveni Baltički gasovod – kojim bi se gas dopremao iz Norveške.

“Ne diverzifikujemo izvore snabdjevanja gasom da bismo nastavili [saradnju, prim. prev.] sa Rusijom. To je pitanje bezbjednosti i Baltički gasovod nije dio pregovora sa Gaspromom“, izjavio je Pjotr Naimski, koji nadgleda poljsku stratešku infrastrukturu u oblasti energetike.

Slično Poljskoj, susjedna Litvanija je takođe izgradila LNG terminal i primila prvu isporuku i Sjedinjenih Država 2017. godine, čime je prekinula Gaspromom stopostotni monopol u toj zemlji.

“Srećni smo što smo došli do tačke na kojoj uvoz gasa iz Sjedinjenih Država nije samo politički poželjan, već i ekonomski održiv“, izjavio je ministar energetike Žigimantas Vaičunas.

Reklama

Letonija i Estonija dijele zabrinutost Poljske i Litvanije. Sve tri Baltičke zemlje i Poljska potpisale su zajedničko pismo u kom je Sjeverni tok 2 nazvan „instrumentom ruske državne politike“, što bi „trebalo posmatrati u širem kontekstu aktuelne ruske agresije u vojnom, informacionom i sajber smislu.“

 

Izvor: RSE

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu