Connect with us

TRŽIŠTA

Banke zaradile 78,3 miliona KM

Objavljeno

 


Bankarski sektor u Srpskoj ostvario je u prvom polugodištu ove godine neto dobit u iznosu od 78,3 miliona maraka, što je za oko 14 miliona KM više u odnosu na isti period lani.

Pokazuju to podaci iz polugodišnjeg izvještaja o stanju u bankarskom sektoru u Srpskoj, koji je objavila Agencija za bankarstvo RS.

U izvještaju je navedeno da su ukupni prihodi banaka na kraju juna iznosili 261,5 miliona maraka, dok su na kraju juna prošle godine bili za oko 20 miliona manji. Izvještaj pokazuje da su prihodi od kamata i slični prihodi povećani za oko deset miliona maraka.

Sa druge strane, rasli su i rashodi, koji su u prvom polugodištu ove godine iznosili 177 miliona maraka, što je za oko šest miliona KM više u odnosu na uporedni period.

U izvještaju je navedeno i da je na kraju juna 2022. godine ukupna aktiva bankarskog sektora iznosila 9,269 milijardi maraka, što je za 282 miliona KM manje u odnosu na kraj 2021. godine.

Prema podacima Agencije, ukupni krediti na kraju juna ove godine u bankama u Srpskoj iznosili su 5,780 milijardi maraka.

Reklama

Od ukupnog iznosa, na kredite stanovništva odnosilo se 2,904 milijarde maraka, dok je na kraju prošle godine taj iznos bio 2,793 milijarde KM.

Povećana je i efektivna kamatna stopa, koja je na kraju juna ove godine iznosila 5,72 odsto, a u uporednom periodu 5,68 procenata.

Ekonomista Zoran Pavlović ističe da inflacija, enorman rast cijena, a veoma skroman rast zarada, opterećuje domaćinstva u Srpskoj.

– U ovakvim situacijama pribjegavanje kreditnim zaduženjima i nije neka novost jer se drugačije ne mogu servisirati nastale obaveze, od obezbjeđenja hrane, odlaska na odmor, kupovine ogreva ili spremanja djece za školu. Građani su usljed sukoba u Ukrajini prvo bili u panici da će se zaratiti, pa su pravili zalihe hrane, onda nas je sačekalo drastično poskupljenje goriva, a sada smo fokusirani na obezbjeđenje ogreva. Idemo iz krize u krizu – rekao je Pavlović, dodavši da su građani konstantno negdje između troškova koje mogu da pokriju i obaveza koje ne ostavljaju drugu opciju do kreditno zaduženje.

Komentarišući ostvarenu dobit banaka, kazao je da ona i nije toliko velika kada se uzme u obzir rast cijena robe i usluga.

Depoziti i štednja

Reklama

Depoziti u bankama Srpske na kraju juna iznosili su 7,114 milijardi maraka, što je za skoro 384 miliona KM manje u odnosu na kraj prošle godine. Smanjena je i štednja građana u bankama, što potvrđuje podatak da su stanovnici Srpske na kraju juna u bankama imali 2,3 milijarde KM, dok je na kraju 2021. godine štednja bila “teška” 2,581 milijardu KM.

Glas Srpske

TRŽIŠTA

Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU

Objavljeno

 

​Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

TRŽIŠTA

Kako će funkcionisati digitalni evro

Objavljeno

 

Digitalni evro projekt je „digitalizacije“ evropske zajedničke valute a takav bi novac bio elektroničko sredstvo plaćanja kojim bi se mogli služiti svi u evropodručju. (više…)

Nastavite čitati

U trendu