Connect with us

BIZLIFE

Kovid potvrde u BiH nakon Nove godine?

Objavljeno

 


Posebna vrsta sporazuma između Ministarstva civilnih poslova BiH i svih zdravstvenih vlasti u BiH, kojim će biti definisan pravni okvir za sistem izdavanja kovid potvrda u BiH, je u pripremi i dok nadležno ministarstvo iz Srpske ističe da su upoznati s tim, iz Ministarstva zdravlja FBiH kažu da nisu obaviješteni.

Kako su u Ministarstvu civilnih poslova BiH (MCP BiH) kazali za „Nezavisne novine“, proces usaglašavanja je u toku, a on konačno treba da bude potvrđen na planiranoj ministarskoj konferenciji, koja se očekuje nakon Nove godine.

„Nakon toga će uslijediti i materijalno-tehnička implementacija sistema uz uvezivanje sa sistemom EU Green Pass“, kazali su u MCP BiH.

Dodali su da će, nakon što EU verifikuje bh. sistem, biti moguće izdavanje međunarodno priznatih kovid potvrda i u BiH.

Naime, Savjet ministara BiH je na sjednici odžanoj 16. decembra dao saglasnost Ministarstvu civilnih poslova za iskazivanje interesa za priključenje BiH sistemu EU digitalnih kovid potvrda.

„Ministarstvo civilnih poslova će organizovati ministarsku konferenciju u oblasti zdravstva, na kojoj će se razmatrati mogućnosti usaglašavanja tehničkog rješenje i pravnog okvira za verifikaciju digitalnih kovid-19 potvrda u BiH“, saopštili su u Savjetu ministara BiH.

Reklama

Dodali su da će Agencija za identifikacione isprave, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) biti nosilac tehničkog rješenja.

„Cilj je da izdate kovid potvrde budu međunarodno priznate, kako bi se omogućilo građanima iz BiH da nesmetano putuju po zemljama Evrope i svijeta“, naveli su u Savjetu ministara BiH.

U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS su za „Nezavisne novine“ istakli da je u toku usaglašavanje sporazuma između institucija nadležnih za zdravstvo u BiH i Ministarstva civilnih poslova BiH.

„Sporazumom će biti definisani uloge i poslovi nadležnih institucija u ispunjavanju zahtjeva Evropske unije, a to podrazumijeva i uspostavljanje i upravljanje pristupnom tačkom, što je tehničko pitanje“, ističu iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS.

Dodaju da su zdravstveni podaci građana Republike Srpske u nadležnosti zdravstvenih ustanova u Srpskoj.

„Zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj su nadležne za izdavanje potvrda o vakcinaciji, prebolovanoj bolesti ili rezultatima testiranja, kao i za potvrdu njihove validnosti, na zahtjev“, pojasnili su iz resornog ministarstva.

Reklama

Sa druge strane, u Ministarstvu zdravstva FBiH su kazali za „Nezavisne novine“ da nisu zvanično obaviješteni od strane Ministarstva civilnih poslova BiH o posebnoj vrsti sporazuma o izdavanju kovid potvrda, te ne mogu komentarisati.

„Federalno ministarstvo zdravstva početkom 2021. godine dalo je saglasnost za izdavanje kovid potvrda na nivou BiH“, kazali su iz resornog ministarstva.

Podsjećamo da je vlast u BiH dosad ostala bez jedinstvene odluke kada je riječ o uvođenju jedinstvene kovid potvrde iako pregovori traju od juna ove godine.

Potreba da se uvede jedinstvena kovid potvrda za sve državljane BiH je neophodna prije svega jer se nerijetko dešava da vakcinisani građani BiH, bez obzira na to koju vakcinu protiv virusa korona su primili, nailaze na blokade na granicama zemalja EU, jer problem predstavlja to što BiH nema jedinstvenu kovid potvrdu te se često QR kod ne može očitati.

Nezavisne novine

Reklama

BIZLIFE

Nepalcu je BiH obećana zemlja, većinu zarade šalje porodici

Objavljeno

 

Od

Ashok Tamang se prije godinu i po dana oprostio od supruge, 14-ogodišnje kćeri i tek rođenog sina, kako bi došao raditi kao građevinac u Bosni i Hercegovini.

U Sarajevo je stigao iz Nepala, države u podnožju najvišeg svjetskog planinskog masiva Himalaja.

Tamag je jedan od oko 5.000 stranih radnika u Bosni i Hercegovini, čiji broj se skoro udvostručio od 2020. godine, pokazuju podaci entitetskih zavoda za zapošljavanje- piše Buka.

Najviše ih je ove godine došlo iz Turske, Srbije, Bangladeša, Kuvajta i Hrvatske, pokazuju isti podaci.

Tamang kaže da je iz Katmandua, prijestolnice Nepala, došao da radi u sarajevskoj građevinskom poduzeću “Omega Group”, kako bi sebi i porodici osigurao bolji život.

On je, uz još jedanaest zemljaka iz Nepala, u BiH došao posredstvom nepalske agencije za posredovanje pri zapošljavanju. Trebalo mu je, kaže, više od tri mjeseca da prikupi sve potrebne dokumente, jer građanima Nepala nije lako dobiti vizu za evropske zemlje, piše Radio Slobodna Evropa.

Reklama

Dodaje kako je radio na gradilištima u Prijedoru i drugim gradovima, te da je zadovoljan uslovima rada i smještaja.

Uz platu od 1.800 maraka (oko 900 eura), Tamang ima plaćen smještaj i tri obroka dnevno. Stoga većinu zarade može poslati u Nepal, gdje mjesečne plate često iznose samo par stotina američkih dolara.

Nisam još išao kući. Planiramo u sljedećih šest mjeseci i nadam se da ću ih vidjeti što prije. Razgovaramo često putem interneta, jer mi jako nedostaju”, kaže Tamang, jedan od oko 80 građana Nepala zaposlenih u BiH.

Buka

Nastavite čitati

PRIVREDA

Konferencija “Forward” sutra u Banjaluci: Digitalne inovacije preduslov rasta

Objavljeno

 

Digitalne inovacije kao preduslov za privredni i društveni rast biće u fokusu ovogodišnje konferencije “Forward”, koja će sutra u Banjaluci okupiti eksperte iz Srpske i regiona s ciljem razmjene iskustava i dobrih praksi te njihove primjene u domaćim malim i srednjim preduzećima. (više…)

Nastavite čitati

LIČNE FINANSIJE

Svako veče uradite ovo: Najbolji savjeti za uštedu novca

Objavljeno

 

Kako uštedeti više novca je tema koja sve zanima, posebno poslije praznika i kad počnemo da razmišljamo o ljetovanju. (više…)

Nastavite čitati

U trendu