Connect with us

VIJESTI

Postkovid rehabilitacija FZO RS koštala 4,7 miliona KM

Objavljeno

 


FZO

Od početka ove godine do danas na pulmološkoj postkovid rehabilitaciji bila su ukupno 2.793 pacijenta, a najčešće tegobe koje ove osobe osjećaju su lošija tolerancija na napore, umaranje, neprijatnost u grudima te probadanje ispod rebara.

Kako su u Fondu zdravstvenog osiguranja RS (FZO RS) kazali za „Nezavisne novine“, ovaj oblik rehabilitacije Fond je uveo među prvima u regionu i to početkom novembra 2020. godine.

„Fond pulmološku rehabilitaciju finansira u potpunosti za osiguranike kod kojih je potvrđena korona i to nakon bolničkog liječenja“, naveli su u FZO RS.

Dodali su da su se tako od novembra prošle godine pa do kraja decembra 2020. godine na pulmološkoj rehabilitaciji nalazila 54 pacijenta, dok je trošak Fonda za ove namjene iznosio oko 66.700 KM.

„U ovoj godini, tačnije od januara pa do 1. decembra ove godine, na pulmološkoj rehabilitaciji nalazila su se 2.793 pacijenta, dok je trošak Fonda za ove namjene iznosio oko 4,7 miliona KM“, kazali su u FZO RS.

Pojasnili su da se rehabilitacija može odobriti u trajanju do 28 dana i to na osnovu otpusnog pisma i odgovarajuće dijagnoze, bez komisijskog odlučivanja.

Reklama

„Moguća je i obnova rehabilitacije u trajanju do 14 dana, o čemu odlučuje komisija Fonda“, rekli su u Fondu zdravstvenog osiguranja RS, dodajući da se postkovid rehabilitacija može sprovesti u Zavodu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“ i ZTC Banja Vrućica Teslić, koji zasad jedini imaju dozvolu resornog ministarstva zdravlja za ovaj vid rehabilitacije.

Kako je u razgovoru za „Nezavisne novine“ navela Snežana Kutlešić Stević, pulmolog u Zavodu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“, to su pacijenti koji, bez obzira na to kada su imali kovid-19, i dalje osjećaju tegobe.

„To su najčešće lošija tolerancija na napore, umaranje, neprijatnost u grudima, probadanje ispod rebara, migrirajući bolovi u grudima. Nekada su kod muškaraca prisutni bolovi u preponama, bolovi u nozi“, navela je Kutlešić Stevićeva.

Dodala je da takvi pacijenti imaju mogućnost da u Zavodu „Dr Miroslav Zotović“ mogu doći u dnevnu bolnicu ili na stacionarno liječenje u Banju Slatina.

Istakla je da ovim pacijentima pristupaju holistički te o njima brigu vodi cijeli tim ljekara i stručnjaka.

„Imamo pulmologa, medicinske sestre, respiratorne terapeute, radne terapeute, interniste, fizijatre, reumatologa, psihologa i socijalnog radnika“, kazala je Kutlešić Stevićeva.

Reklama

Dodala je da pacijenti koji imaju probleme sa šećerom u krvi, reumatološka oboljenja te probleme sa lokomotornim sistemom dobijaju i fizikalnu terapiju.

„Pacijenti za tih 28 dana stacionarnog liječenja, odnosno 24 dana u dnevnoj bolnici, osjećaju i subjektivno poboljšanje, a, naravno, i svi parametri pokazuju poboljšanje nakon tri nedjelje rehabilitacije“, objasnila je Kutlešić Stevićeva.

Nezavisne novine

Nastavite čitati

NOVOSTI

Uništena arhiva – Elektroprivreda RS zbog izgorjele dokumentacije obustavljaju sve sporove

Objavljeno

 

Od

Zbog požara, koji se nedavno desio u Elektrokrajini u Banjaluci uništena je cjelokupna arhiva i dokumentacija predmeta za koje su u toku parnični postupci pred sudovima.

Ovo se navodi u dopisu Elektroprivrede Republike Srpske, odnosno Direkcije za javno snabdijevanje električnom energijom kupaca kancelarija Banjaluka, koji je u posjedu BN.

Molimo sve postupajuće sudove da, uzimajući u obzir nastale okolnosti, odobre prekid svih parničnih postupaka pokrenutih od strane Direkcije za snabdijevsnje električnom energijom kupaca, kao tužioca, kao i da do daljnjeg obustave zakazivanje ročišta, određivanje novih rokova za postupanje i dostavljanje sudskih pismena do uspostavljanja procesa rada u novim prostrijama o čemu ćete blagovremeno biti obaviješteni – kaže se u dopisu.

Ovakvi dopisi stigli su u osnovne sudove u Banjaluci, Prijedoru, Gradiški, Kotor Varoši, Mrkonjić Gradu, Prnjavoru, Novom Gradu, Kozarskoj Dubici, kao i okružnim sudovima u Banjaluci i Prijedoru.

Podsjećanja radi, v.d. direktora Elektrokrajine Dragan Čavić je, nakon požara u tom preduzeću, rekao da je skoro sva dokumentacija sačuvana, piše BN TV.

Šta je bio uzrok požara zvanično nije saopšteno. Navodno još uvijek traje istraga.

Reklama

eKapija

Nastavite čitati

VIJESTI

Međunarodni praznik rada – šta predstavlja i od kad se obilježava u BiH

Objavljeno

 

Od

Međunarodni praznik rada – Prvi maj obilježava se na dan kada su radnici u Čikagu davne 1886. štrajkom i protestima počeli da se bore za osmosatno radno vrijeme, a ovaj praznik predstavlja dan solidarnosti radnih ljudi cijelog svijeta.

Još od 1890. godine se slavi i to nakon što je donesena odluka na 1. Kongresu II Internacionale u Parizu, jula 1889. godine. Povod toj odluci bio je krvlju ugušen štrajk 40 hiljada čikaških radnika, 1. maja 1886. godine.

Tada su radnici tražili 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati za kulturno uzdizanje. Kongres je odlučio da svake godine 1. maja radnička klasa manifestira demonstracijama svoju solidarnost u borbi za osmosatni radni dan. 1890. i narednih godina 1. maj se proslavljao masovnih mitinzima i demonstracijama proleterijata, kao i sukobima s policijom.

Prve demonstracije u BiH su se dogodile 1906. godine.

Nastavite čitati

PRIVREDA

Saradnju sa Italijom jačaju investicije

Objavljeno

 

Ulaganje u oblasti poljoprivrede, drvoprerade i turizma u Srpskoj našlo se na mapi prioriteta italijanske vlade, što bi tradicionalno dobru saradnju sa Italijom, kao jednim od najvažnijih spoljnotrgovinskih partnera, učvrstilo i dodatno razvilo. (više…)

Nastavite čitati

U trendu