Connect with us

BIZLIFE

U Beogradu stanovi od 600 do 7.000 € po kvadratu: Prosečne cene se drastično razlikuju

Objavljeno

 


Iznajmljivanje stanova

Tržište nepokretnosti u prvoj polovini godine beleži promet od milijardu i 800 miliona evra, od čega se gotovo milijardu evra obrne u Beogradu.

Nove vlasnike ima 47.000 nekretnina. Iako je obim prodaje manji, količina novca potrošenog za nekretnine veća je za 200 miliona evra. Razlog je veća cena novogradnje.

Najskuplji kvadrati prodati su na lokaciji Beograda na vodi gde je nekoliko stanova, koji će se tek graditi, prodato po ceni većoj od 7.000 evra po kvadratu. Reč je o luksuznim stanovima koji će imati pristup sadržajima hotela u istoj zgradi, prenosi RTS.

Na toj lokaciji stanovi se prodaju i po 2.200 evra po kvadratu. U Beogradu je u prvoj polovini ove godine prodato 8.800 stanova. Prosečna cena novogradnje je 1.700 evra, a starih stanova 1.300 evra po kvadratu.

„Novogradnju karakteriše veće povećanje prosečnih cena. To znači da u starogradnju i porast cena za stanove bio od šest do osam odsto, zavisi da li se radi o Beogradi ili Srbiji, a u novogradnji je porast na teritoriji Srbije za Beograd 13 odsto“, ukazuje Marija Rašković, načelnik Odeljenja za procenu i vođenje vrednosti nepokretnosti RGZ.

U Beogradu je dosta stranih investitora, ali i kupaca iz inostranstva.

Reklama

„Procentualno je 50 odsto tih ljudi koji vide to kao investiciju. Beograd je grad koji je uvek bio atraktivan, sada, kad je stabilna makroekonomska situacija, oni to vide kao signal da treba da investiraju i da će u jednom vremenskom periodu tu svoju investiciju i da povrate rentiranjem“, napominje Zorana Aćimović iz CBRE – internacionalne konsultantske kuće za nekretnine.

U nekim beogradskim opštinama prodati su stanovi i po 600 evra po kvadratu, a bilo je i prodaje novogradnje za nešto više od 700 evra. S druge strane, najatraktivniji stambeni blokovi u centru na Novom Beogradu podižu cene i na više od 3.000 evra po kvadratu.

S takvim cenovnikom – izgradnja stanova postala je jedan od unosnijih poslova.

„Cena se kreće od 420 pa do nekih 900 evra po kvadratu bruto površine, zavisi od opremljenosti, materijala, znači, to je proizvodna cena. Cena usluge, zemljišta, opremanja zemljišta, projektovanja, razne dažbine i komunalije zna da u većini slučajeva pređe cenu proizvodnu“, kaže Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije.

Najviše je onih koji stanove kupuju za keš. Prosečna cena stanova koji su kupljeni na kredit je 1.300 evra po kvadratu.

 

Reklama

Izvor: RTS

BIZLIFE

Nepalcu je BiH obećana zemlja, većinu zarade šalje porodici

Objavljeno

 

Od

Ashok Tamang se prije godinu i po dana oprostio od supruge, 14-ogodišnje kćeri i tek rođenog sina, kako bi došao raditi kao građevinac u Bosni i Hercegovini.

U Sarajevo je stigao iz Nepala, države u podnožju najvišeg svjetskog planinskog masiva Himalaja.

Tamag je jedan od oko 5.000 stranih radnika u Bosni i Hercegovini, čiji broj se skoro udvostručio od 2020. godine, pokazuju podaci entitetskih zavoda za zapošljavanje- piše Buka.

Najviše ih je ove godine došlo iz Turske, Srbije, Bangladeša, Kuvajta i Hrvatske, pokazuju isti podaci.

Tamang kaže da je iz Katmandua, prijestolnice Nepala, došao da radi u sarajevskoj građevinskom poduzeću “Omega Group”, kako bi sebi i porodici osigurao bolji život.

On je, uz još jedanaest zemljaka iz Nepala, u BiH došao posredstvom nepalske agencije za posredovanje pri zapošljavanju. Trebalo mu je, kaže, više od tri mjeseca da prikupi sve potrebne dokumente, jer građanima Nepala nije lako dobiti vizu za evropske zemlje, piše Radio Slobodna Evropa.

Reklama

Dodaje kako je radio na gradilištima u Prijedoru i drugim gradovima, te da je zadovoljan uslovima rada i smještaja.

Uz platu od 1.800 maraka (oko 900 eura), Tamang ima plaćen smještaj i tri obroka dnevno. Stoga većinu zarade može poslati u Nepal, gdje mjesečne plate često iznose samo par stotina američkih dolara.

Nisam još išao kući. Planiramo u sljedećih šest mjeseci i nadam se da ću ih vidjeti što prije. Razgovaramo često putem interneta, jer mi jako nedostaju”, kaže Tamang, jedan od oko 80 građana Nepala zaposlenih u BiH.

Buka

Nastavite čitati

PRIVREDA

Konferencija “Forward” sutra u Banjaluci: Digitalne inovacije preduslov rasta

Objavljeno

 

Digitalne inovacije kao preduslov za privredni i društveni rast biće u fokusu ovogodišnje konferencije “Forward”, koja će sutra u Banjaluci okupiti eksperte iz Srpske i regiona s ciljem razmjene iskustava i dobrih praksi te njihove primjene u domaćim malim i srednjim preduzećima. (više…)

Nastavite čitati

LIČNE FINANSIJE

Svako veče uradite ovo: Najbolji savjeti za uštedu novca

Objavljeno

 

Kako uštedeti više novca je tema koja sve zanima, posebno poslije praznika i kad počnemo da razmišljamo o ljetovanju. (više…)

Nastavite čitati

U trendu