Connect with us

PRIVREDA

Višković: U maju pregovori, a u junu povećanje plata

Objavljeno

 


Vlada Republike Srpske planira da početkom maja pokrene pregovore sa partnerima za povećanje plata u javnom sektoru, a povećanje će se odnositi već od juna ove godine, potvrdio je za Banjaluka.net premijer Radovan Višković.

“Ne želim danas da špekulišem koliko će to povećanje biti. Razgovaraćemo na tu temu i to će biti sigurno povećanje u zdravstvenom sektoru, Ministarstvu unutrašnjih poslova i u obrazovanju, a može se očekivati već od juna mjeseca ove godine”, rekao je Višković dodajući da Vlada Republike Srpske već ima kalkulacije, šta znači jedan, drugi ili treći procenat povećanja uvažavajući mogućnosti u budžetu.

“Bilo koji procenat koji dogovorimo sa našim partnerima nije mali iznosi za budžet. To su milionska sredstva, ali naš budžet je stabilan, likvidan i možemo sve te obaveze ispoštovati”, rekao je premijer Višković naglašavajući da je veoma značajno za Republiku Srpsku i naše građane što je Vlada osigurala i dodatnih 6 miliona KM za sve zahtjeve iz oblasti kapitalnih investicija u poljoprivredi, a kojih ima oko 2.000.

Dodatnih 6 miliona KM za poljoprivrednike

“Republika Srpska sufinansira nabavku opreme, mašina, alata i objekata u poljoprivredi, a povećanje će ove godine omogućiti da niko od poljoprivrednika ne ostane ispod crte. Napominjem, 2019. godine bilo oko 1000 aplikanata, a u 2020. godini 1.400 zahtjeva. U ovoj godini imamo skoro 2000 zahtjeva, što nam govori da ima i privatnih ulaganja u taj sektor i da nije sve tako crno kao što neko želi da predstavi.

Isto tako Vlada Republike Srpske nema nijednu obavezu u trezoru na današnji dan, a da ona nije isplaćena. Podsticaje, kao i sve ostale obaveze u vrijeme korone plaćamo najurednije od kada postoji Republika Srpska. Prošle godine na budžet od 75 miliona KM, koji je išao za poljoprivredu mi smo dodatno izdvojili još 10 miliona KM.

Reklama

Upravo smo 5 miliona KM izdvojili za kapitalne investicije i 5 miliona KM za voće, povrće, svinjsko, juneće i goveđe meso. To znači da naša pomoć poljoprivredi u 2020. godini nije bila 75 miliona, nego 85 miliona. Kada još uz to dodate navodnjavanja, protivgradnu zaštitu i druge projekte to prelazi stotine miliona. To radimo svake godine, a uradićemo i ove godine” rekao je Višković.

Nova sredstva za Akcioni plan zapošljavanja

Govoreći o Akcionom planu zapošljavanja u Republici Srpskoj premijer Radovan Višković je podsjetio da je na sjednici Vlade koja je održana u srijedu on izmjenjen, te da je dodatno odobreno skoro 7 miliona KM.

“Da bismo ispunili sve one zahtjeve za samozapošljavanje koji su pristigli od djece poginulih boraca i demobilisanih boraca, sa 12 miliona KM došli smo do 19 miliona KM. Nijedan zahtjev koji ispunjava sve uslove neće biti odbijen. Mi smo za ovo predvidjeli 3 miliona KM za okvirno 300 korisnika, a pojavilo se puno više, tačnije 1420 korisnika.

Na primjeru za podsticaje u poljoprivredi i samozapošljavanje pokazujemo da pratimo zahtjeve naših građana i izbjegavamo poziciju da moramo da odbijemo jednog od dva aplikanta koji ispunjava uslove, odnosno da neko mora da procjenjuje da li će dati jednom ili drugom.

Mi smo to pitanje riješili na način da svi koji apliciraju i ispunjavaju uslove i dobiju takvu vrstu pomoći. Zar to nije nečiji rad, nečiji uspjeh? Uključili smo u novi Akcioni plan oko 750 djece poginulih boraca za pripravnički staž, obezbijedili smo sredstva da svi mogu u ovoj godini da ga započnu”, rekao je premijer Višković dodajući da Vlada ni ove godine nije zaboravila da za studente generacije, sa dva javna univerziteta, obezbijedi pripravnički staž.

Reklama

Veći broj zaposlenih u Republici Srpskoj

Predsjednik Vlade Radovan Višković naglasio je da i u godini korone Republika Srpska ima veći broj zaposlenih radnika nego u 2019. godini i da se taj trend nastavlja i 2021. godine.

“U ovom momentu pokrivenost uvoza izvozom je skoro nevjerovatnih 87 odsto, imamo rast u prerađivačkoj industriji, povećane penzije, povećane invalidnine, povećane plate i to sve radimo u godini korone. Napravite istraživanje da li još neko ima takve pokazatelje, a ovo sve što govorim može da se provjeri.

Znam da će neko ko ovo bude čitao reći o čemu ovaj priča, jer bez posla je ostalo skoro 28 hiljada radnika, ali isto tako preko 35 hiljada radnika je dobilo novo zaposlenje. Pozivam one koji ne vjeruju da posjete sajt Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske i to provjere.

Malo je država, ekonomija i Vlada u okruženju koje mogu da promovišu ovakve podatke. Rast plata, rast penzija, rast invalidnina, najmanji pad BDP poslije Srbije. U nemogućim uslovima napravili smo takve pokazatelje koji su i u normalnim uslovima nešto sa čime treba da se ponosi svaka država”, rekao je premijer Višković.

Bez vakcina nema izlaza iz krize

Reklama

Premijer Radovan Višković tvrdi da u vremenu pandemije korona virusa Srpska ima na stotine milona KM troškova koji se uopšte ne mogu predvidjeti.

“Ne mogu sada da kažem da će nam još trebati 30 miliona KM za vakcine, jer ne znam u ovom momentu da li će ljudi koji su primili vakcinu na početku godine morati ponovo da je prime i na kraju godine. Ali znam da bez vakcine nema izlaska iz korone.

Ne znam do kada ćemo i u kojoj količini morati nabavljati opremu za naše zdravstvene radnike. Ne znam u ovom momentu koliko ćemo miliona KM morati platiti trošak kompanijama za isporuku kiseonika našim bolnicama. Danas naše bolnice troše više kiseonika nego bilo čega drugog i to je u zadnje vrijeme bio najveći trošak naših bolnica.

Može li neko reći kada će to prestati i kada ćemo trošiti kao nekad male količine kiseonika. Za sve to moramo imati obezbijeđen novac. Ako neko misli kako je fino i lako raditi ovaj posao u ovakvom vremenu, želim mu svu sreću. Kao čovjek sam se naučio boriti kada je najteže. lako je biti dobar u dobru. Morate ostati čovjek i u muci i zlu, a pandemija korona virusa je zlo, poput ratnog stanja samo što je neprijatelj nevidljiv- neprijatelj koji nas ne ubija metkom, nego nas ubija zato što nemamo kiseonika i ubija nas ekonomski”, kaže Višković naglašavajući da moramo sa tim da živimo i da se borimo.

“Moramo tog neprijatelja da porazimo. Ovaj neprijatelj nažalost ne napada samo nas već i čitav svijet, a na mnoge stvari smo odgovorili na isti način kao i velike ekonomije. Jedino što nam neko može prigovoriti je zašto nije išao brže program vakcinacije.

Kada pogledate procente od prije par dana, Hrvatska, kao naš komšija je imala ispod 3 odsto vakcinisanog stanovništva, možda je to danas nešto više. Srbija je jedina i u okruženju i u Evropi, pa i u svijetu na samom vrhu. Naši kritičari gledaju samo Srbiju, a šta je sa ostalima? Zašto nas ne uporede sa Makedonijom? Albanijom? Ili drugim državama koje su jače, veće i koje imaju mehanizme samostalnosti puno veće nego Republika Srpska. To im ne odgovara zato što smo mi bolji od njih.

Reklama

Često nas stavljaju u isti koš sa drugim entitetom, Federacijom. Nažalost, tome se ne radujem jer znam da moj kolega Fadil Novalić nije imao podršku da krene u samostalnu nabavku vakcina kada je krenula Republika Srpska. I do današnjeg dana Federacija nije dobila nijednu jedinu dozu vakcina koju su sami obezbijedili i nabavili. Dobili su samo doze iz Kovaksa i iz donacija, a mi ćemo veoma brzo doći do 200 hiljada doza koje smo mi nabavili i kupili kao Republika Srpska”, zaključio je premijer Višković dodajući da to što nismo ispoštovani iz sistema Kovaks ne smatra svojom krivicom.

Banjaluka.net

PRIVREDA

Zaduženost Republike Srpske gotovo dvostruko veća od FBiH

Objavljeno

 

Od

Prvo zaduženje u ovoj godini Vlada Republike Srpske planira već ove sedmice. Zakazana je aukcija šestomjesečnih trezorskih zapisa na Banjalučkoj berzi, putem koje se RS planira zadužiti 10 miliona KM.

Podsjetimo da je Narodna skupština RS krajem prošle godine usvojila odluke o dugoročnom i kratkoročnom zaduženju RS za 2024. godinu kojima je predviđeno da se taj entitet može zadužiti iznosom do 1,2 milijarde KM.

Najavljeno je da će 87. aukcija trezorskih zapisa RS biti održana 25. januara na Banjalučkoj berzi. Planirani iznos emisije je 10 miliona KM sa rokom dospijeća šest mjeseci. Biće to prvo ovogodišnje zaduženje RS.

Maksimalan iznos kratkoročnog duga prema odluci koja je usvojena krajem godine ne može biti veće od 337 miliona KM u ovoj godini, a dugoročno maksimalno 951 milion KM.

Sredstva pribavljena dugoročnim zaduživanjem biće upotrijebljena u skladu sa Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama RS za finansiranje kapitalnih investicija, refinansiranje ukupnog duga ili dijela duga RS, plaćanje uslovnih obaveza po osnovu garancija RS te za finansiranje budžetskog deficita u slučajevima kada Ministarstvo finansija procijeni da će planirani rashodi biti veći od iznosa planiranih prihoda, naveli su iz Vlade.

Ukupan javni dug RS je oko 6,2 milijarde KM što je oko 40 posto BDP-a i vlast ovog entiteta tvrdi da RS nema problema sa otplatom te da je zaduženost na istorijskom minimumu. Opozicija je stava da se i u ovoj godini nastavlja politika neosmišljenog zaduživanja kojima se krpe rupe u budžetu.

Reklama

Neosmiljeno zaduživanje kao što je neosmiljeno bez osnovnih ekonomskih parametara, recimo, podići minimalnu platu u RS. To je vjestačka priča koja služi za jednokratnu upotrebu i zadovoljenje političkih mjera koje služe samo za izbornu priču – smatra Milan Miličević, predsjednik SDS-a.

To zaista zvuči mnogo, ovako kada razmišljate, ali to je opet u okvirima onih normalnih zaduženja BDP-a i dugoročno – kaže Anja Ljubojević, potpredsjednica NSRS.

Zbog priča o sankcijama, podsjeća nas sagovornik, nije isključeno da se Vlada kada je riječ o zaduženju na međunarodnom tržištu okrene dalekoistočnim zemljama.

Zaduženje koje mora da obavi RS nije ozbiljan iznos ni za jednu berzu, tako da je samo pitanje koliko je politička situacija stabilna u smislu investitora koji bi pozajmili taj novac za obveznice, mada je kamata koja je određena vrlo atraktivna i vjerujem da će biti lako naći investitore – ističe ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

Ukupan javni dug FBiH je oko 6,4 milijarde KM i veći je za oko 200 miliona KM u odnosu na RS. No, gledano u odnosu na BDP zaduženost RS je gotovo dvostruko veća u odnosu na drugi entitet.

BHRT

Reklama
Nastavite čitati

PRIVREDA

Odobrena akvizicija: Britanci vlasnici Mtel-ove firme „Sky Towers Infrastucture“

Objavljeno

 

Od

Konkurencijsko vijeće Bosne i Hercegovine dopustilo je koncentraciju na tržištu iznajmljivanja telekomunikacijskih tornjeva, odnosno, tržištu pružanja prostora na tornjevima za instalaciju infrastrukture elektronskih komunikacijskih mreža na području Bosne i Hercegovine.

Drugim riječima, Vijeće je odobrilo prodaju Mtelove firme Sky Towers Infrastucture međunarodnom gigantu Actis EU Menagement S à.r.l. Luksemburg, izvještava BiznisInfo.ba.

Kako smo ranije pisali, kompanija Actis, vodeći globalni investitor u održivu infrastrukturu sa sjedištem u Londonu, preuzima veliku mrežu telekomunikacionih stubova u Bosni i Hercegovini koja je pripadala firmi Mtel, odnosno Telekomu Srbija.

Odlukom Konkurencijskog vijeća otklonjena je prepreka za ovu veliku akviziciju.

Kako smo ranije pisali, Telekom Srbija Grupa osnovala je Sky Towers Infrastructure u Srbiji, Crnoj Gori i BiH na koje je prenijela vlasništvo nad antenskim stubovima, kao i nad poslovima njihove izgradnje i održavanja. Sky Towers Infrastructure tako je postao vlasnik antenskih stubova i ostale pasivne telekomunikacione infrastrukture.

Prošlog mjeseca smo objavili da Telekom Srbija sprema prodaju ove infrastrukture, i to ukupno 1.827 ovih stubova, od kojih se 995 nalazi u Srbiji, 725 u Bosni i Hercegovini i 107 u u Crnoj Gori.

Reklama

Telekom Srbije posljednjih godina se agresivno širio u cijelom regionu, uključujući BiH, ali je ujedno drastično uvećao dugove. Iz kompanije su kasnije rekli da se prodaju stubovi, ali ne i oprema za telekomunikacije povezana sa njima, kao što su bazne stanice.

Telekom će i dalje ostati korisnik tih stubova u svojstvu zakupca, a njihovom prodajom će prikupiti značajna sredstva.

BiznisInfo.ba

Nastavite čitati

PRIVREDA

Nakon 44 godine gasi se proizvodnja u Prevent FAD-u

Objavljeno

 

Od

Prevent grupacija odlučila je da ugasi proizvodnju u kompaniji Prevent FAD Jelah i otpusti radnike.

Kako je kazao predsjednik sindikata Prevent FAD-a Enes Roša, firma gasi proizvodnju nakon 44 godine rada, a 59 radnika ostaće bez posla.

Otkaze je već dobilo 35 radnika, a preostala 24 su iz zaštićenih kategorija kojima uprava takođe namjerava dati otkaz.

Prema navodima Roše, iz kompanije su kao razlog za gašenje naveli da proizvodni program nije profitabilan, mada je kompanija ostvarila prošle godine dobit od 2,6 mil KM. Navodno, kompanija planira mašine iz Jelaha izmjestiti u Željezaru Ilijaš.

Povodom odluke o gašenju proizvodnje i otkazima, radnici su protestvovali pred Upravom Preventa u Sarajevu tražeći da im minimalne zakonske otpremnine koje je ponudila Uprava budu uvećane.

Iz Prevent grupacije nisu se oglašavali ovim povodom.

Reklama

Prevent FAD bio je poznat kao proizvođač kočionih diskova koje je izvozio na tržište EU za direktnu ugradnju u vozila VW grupacije.

Prevent je nedavno zatvorio fabriku u Bužimu u kojoj je bez posla ostalo 70 radnika.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu