INVESTICIJE
Od EBRD-a 65 miliona eura za obnovu i izgradnju cesta u Federaciji BiH
SARAJEVO – Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH i ministar finansija i trezora Vjekoslav Bevanda i prvi potpredsjednik Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Philip Bennett potpisali su danas u Sarajevu Ugovor o zajmu za obnovu i izgradnju cesta u Federaciji BiH u vrijednosti od 65 miliona eura te amanadman na Ugovor o zajmu za izgradnju saobraćajnica u Sarajevu od šest miliona eura.
Ministar Bevanda je nakon potpisivanja kazao novinarima da danas finaliciraju dva vrlo važna projekta, te da mu je drago da je EBRD prepoznao značaj ovih projekata i odobrio kredit, u prvom dijelu, kojim će se rekonstruirati štete nastale od poplava. Isto tako, rekonstruirati još neke nove dionice, omogućiti izradu obilaznica i rehabilitaciju putnih dionica koje su u lošem stanju.
Po njegovim riječima, očekivanja su da će projekt biti završen do 31.decembra 2019. godine, a u sporazum je ugrađena obaveza vlasti Federacije BiH da osiguraju oko šest miliona eura u budžetu za narednu godinu za troškove eksproprijacije i revolving sredstva za plaćanje PDV-a.
Ministar Bevanda je naveo da se zajam sastoji od dviju tranši – jedna od 32, a jedna 33 miliona eura. Rok otplate zajma je 15 godina, uključujući tri godine grace perioda na otplatu glavnice. Otplata je u 24 jednake polugodišnje rate, kamata je šestomjesečni EURIBOR + 1 posto marže.
Izrazio je zadovoljstvo i potpisivanjem amandmana na Ugovor o zajmu u vrijednosti šest miliona eura koji se odnosi na projekt izgradnje saobraćajnica u Sarajevu, preciznije dovršenje Stupske petlje.
Podsjetio je da je temeljni ugovor o zajmu s EBRD-om potpisan 2009. godine u vrijednosti 16,5 milona eura i tu su radovi u završnoj fazi.
„Naporima i inicijativnom smo došli do ovih dodatnih šest miliona koji će omogućiti da se ovaj projekt završi, samim tim saobraćajnice u Sarajevu rasterete i učine prohodnijim“, naveo je ministar Bevanda.
Zahvalio je predstavnicima EBRD-a na efikasno obavljenom poslu, uz uvjerenje da će izvođači radova uspješno okončati ove projekte na dobrobit svih građana.
Potpredsjednik Evropske banke za obnovu i razvoj Philip Bennett je kazao da su danas potpisali ugovore o zajmovima za dva konkretna projekta. Prvi je ugovor o zajmu za ceste Federacije BiH u iznosu od 65 miliona eura.
Po njegovim riječima, ova će sredstva biti upotrijebljena za potpunu rekonstrukciju dijelova puteva koje su pretrpjele veliku štetu tokom velikih poplava u maju 2014. godine, a bile su samo privremeno popravljene neposredno poslije poplava.
Dodao je da će iz ovih sredstava, također, biti finansirana rekonstrukcija niza tunela i mostova, nekoliko zaobilaznica i isto tako popravljanje stanja nekoliko dionica postojećih puteva.
„Osim investicija u putnu infrastrukturu, mi također pružamo i tehničku pomoć kako bismo pomogli, kako javnom preduzeću ceste tako i ministarstvima da usvoje projektne standarde koji će poboljšati otpornost puteva i mostova na klimatske promjene“, naveo je Bennett.
Napomenuo je da je drugi projekt u iznosu od šest miliona eura, koji je dodatak na projekt koji je bio u iznosu 16 miliona eura.
„Ovaj dodatak na taj projekt će omogućiti završavanje radova na južnoj longitudinali u Sarajevu“, dodao je Bennett.
Istakao je da ovaj zajam ima za cilj da se pomogne smanjiti velika saobraćajna gužva na toj dionici.
Po njegovim riječima, EBRD čvrsto vjeruje da ova značajna poboljšanja lokalne infrastrukture pomažu podršci lokalnog ekonomskog razvoja.
Izvor. Akta.ba
FINANSIJE
Ulaganja u fondove i postupanje u vrijeme pada tržišta

Ulaganje u investicione fondove postalo je popularan način štednje i ostvarivanja prinosa za mnoge ulagače. Međutim, kao i svako ulaganje, i ono nosi određeni nivo rizika, naročito kada su u pitanju fondovi koji ulažu u akcije svjetskih kompanija.
U posljednje vrijeme svjedočimo padu vrijednosti na svjetskim berzama, što se direktno odrazilo i na vrijednost udjela u fondovima koji ulažu u akcije. Investitori koji su svoj novac uložili u ove fondove mogu trenutno vidjeti negativne prinose, što često izaziva zabrinutost i razmišljanje o povlačenju sredstava. Ipak, važno je razumjeti da su ovakve situacije sastavni dio tržišnih ciklusa.
Za razliku od fondova koji ulažu u akcije, obveznički fondovi ili alternativni fondovi, poput onih koji se bave davanjem zajmova nisu značajno pogođeni trenutnim tržišnim kretanjima. Njihovi prinosi su stabilniji jer se zasnivaju na prihodima od kamata i otplata zajmova, što ih čini manje volatilnim u ovakvim situacijama.
Šta učiniti kada tržište pada?
U ovakvim trenucima, najvažnije je ostati pribran i ne donositi ishitrene odluke. Tržišta imaju prirodan tok – nakon pada uglavnom slijedi oporavak, a istorija je više puta pokazala da su strpljivi investitori na kraju često nagrađeni.
Jedan od načina za ublažavanje rizika jeste diverzifikacija – odnosno raspodjela sredstava na više vrsta fondova, uključujući akcijske, obvezničke, mješovite i alternativne fondove. Na taj način se smanjuje zavisnost od jednog tržišta ili sektora, a portfelj postaje otporniji na negativne oscilacije.
Zaključak
Pad tržišta, iako može djelovati zabrinjavajuće, prirodan je dio investicionog procesa. Ulaganje treba posmatrati kao dugoročan cilj, a ne kao sredstvo za brzu zaradu. Ključ uspjeha leži u diverzifikaciji i strpljenju – dvije najvažnije strategije koje pomažu investitorima da izdrže turbulentna vremena i ostvare pozitivne rezultate na duže staze.
EKONOMIJA
“Fundamental” u Banjaluci: Narodne obveznice prilika za sigurno ulaganje

Odluka Vlade Republike Srpske o prvoj emisiji narodnih obveznica predstavlja kvalitetno i sigurno ulaganje, te priliku za privlačenje novih investitora na tržište kapitala, poruka je panelista i učesnika današnje investicione konferencije “Fundamental” u Banjaluci.
Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Srbije Marko Janković ocijenio je da narodne obveznice znače i sigurno ulaganje kada se rangiraju različiti rizici u investiranjima.
Janković je istakao da i Srbija razmišlja o narodnim obveznicama, kao i da Ministarstvo finansija analizira mogućnosti da se takve obveznice pojave na tržištu Srbije.
“Vidimo da su zemlje regiona već emitovale te vrste obveznica sa dobrim rezultatima”, rekao je Janković novinarima u Banjaluci.
On je naveo da Srbija ima usklađenu regulativu sa evropskim direktivama, kao i da se kontinuirano radi na inovacijama, kako bi tržište kapitala bilo u rangu sa evropskim.
Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske Ognjen Mihajlović naglasio je da su sve dosadašnje emisije obveznica bile prikazane na transparentan način, kao i da su građani koji su više upućeni i do sada kupovali obveznice.
Prema njegovim riječima, emisija narodnih obveznica je usmjerena na fizička lica, odnosno običnog građanina.
“Ovaj pilot projekat treba ljudima da približi i da im pokaže šta su štedne obveznice. Vjerujem da će ovaj projekat biti uspješan”, smatra Mihajlović.
On je naveo da će na današnjoj investicionoj konferenciji biti prezentovani određeni podaci o tržištu, te regulatorni okvir.
“Preživjeli smo transformaciju investicionih fondova, mijenjali smo zakone, omogućili nove proizvode i vjerujem da ćemo iduće godine usvojiti nove zakone koji bi u potpunosti bili usklađeni sa evropskim direktivama, te bi stvorili jednu investicionu situaciju koja obavezuje ovlaštene učesnike kako bi nadzor bio efikasniji”, pojasnio je Mihajlović.
On je rekao da je u planu novi zakon o tržištu kapitala, kao i priprema zakona o alternativnim fondovima.
Investiciona konferenciju “Fundamental” okupila je u Banjaluci oko 200 je učesnika iz Srbije, Hrvatske i BiH.
Svečanom otvaranju konferencije prisustvovali su srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović i ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić.
Investicionu konferenciju “Fundamental”, čiji je cilj promocija investiranja, organizuje Udruženje društava za upravljanje investicionim fondovima pri Privrednoj komori Republike Srpske.
Cvijanović: U institucijama Srpske uvijek ćete imati pouzdanog partnera
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je na svečanom otvaranju investicione konferencije “Fundamental” u Banjaluci da je ovaj događaj snažan podsticaj za ekonomski napredak, inovacije i jačanje saradnje, te da će u institucijama Republike Srpske uvijek imati partnera.
Cvijanovićeva je izrazila nadu da će diskusije u okviru konferencije donijeti korisne zaključke koji će imati potencijal da doprinesu daljem razvoju tržišta kapitala i privrede u Republici Srpskoj.
“U institucijama naše Republike, koje su u u potpunosti posvećene realizaciji navedenih ciljeva, uvijek ćete imati iskrenog i pouzdanog partnera”, naglasila je Cvijanovićeva u obraćanju.
Ona je ocijenila da ovaj događaj nije samo prilika za razmjenu znanja i iskustava, već istovremeno i snažan podsticaj za ekonomski napredak, inovacije i jačanje saradnje u ovom dinamičnom i izazovnom okruženju.
“Uvijek sam srećna kada su Banjaluka i Republika Srpska domaćini ovako značajnih i dobro organizovanih manifestacija regionalnog karaktera, kao što je konferencija `Fundamental`”, zaključila je Cvijanovićeva.
Vučenović: Konkretno o investiranju i tržištu kapitala
Investiciona konferencija “Fundamental”, koja je danas otvorena u Banjaluci, daće mnoge odgovore na pitanja investiranja i tržišta kapitala u Republici Srpskoj, izjavio je izvršni direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima Zoran Vučenović.
“Ovo je prva konferencija tržišta kapitala u Republici Srpskoj i očekujemo da će ona biti prvi korak u širem razvoju ovog tržišta”, rekao je Vučenović novinarima.
SRNA
INVESTICIJE
Eksproprijacija zemljišta za aerodrom u Trebinju biće završena 2025. godine

Eksproprijacija zemljišta za potrebe izgradnje aerodroma u Trebinju, biće završena 2025. godine, saopšteno je nakon sjednice Vlade Republike Srpske koja je održana u Banjaluci.
Vlada je na sjednici utvrdila Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje aerodroma u Trebinju, po hitnom postupku, a zakon će, kako je navedeno, biti donesen iz razloga što postupci eksproprijacije u 2020. godini nisu ni mogli biti započeti zbog pandemije virusa korona.
– Odnosno, bili su usporeni zbog pandemije izazvane virusom kovid 19, te će se oni okončati u 2025. godini, a sve s ciljem izgradnje aerodroma i realizacije jednog ovakvog složenog projekta koji je od opšteg interesa za Republiku Srpsku – naglašeno je iz vladinog kabineta za odnose s javnošću.
-
NEKRETNINE1 godina prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
NOVOSTI9 meseci prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
EKOLOGIJA1 godina prije
Hoće li rudnik litijuma ugroziti stanovnike Tuzle?
-
BIZNIS1 godina prije
Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?
-
PROMO1 godina prije
Savremeni pristup stomatologiji – TB Dent Trebinje
-
TEHNOLOGIJA1 godina prije
Miškovićev „Ananas“ ulazi na tržište BiH
-
GRAĐEVINARSTVO1 godina prije
Nijemci će graditi najveću zgradu u Republici Srpskoj
-
EKOLOGIJA1 godina prije
Šta će biti sa eksploatacijom litijuma u Loparama