INVESTICIJE
Turizam privlači arapski kapital
BANJA LUKA – Privrednici iz Ujedinjenih Arapskih Emirata zainteresovani su da ulažu u turizam i agrosektor RS, ali i da povećaju robnu razmjenu sa BiH.

Planove su predstavili tokom jučerašnje posjete predstavnika privrednih komora i preduzeća iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Privrednoj komori RS.
Predsjednik Upravnog odbora Privredne komore “Um al Kvain” Said bin Naser al Talaj rekao je da su zadovoljni što su došli u posjetu Srpskoj.
„Iznenađeni smo ljepotama koje nudi BiH i grad Banjaluka. Ovo je naša prva zvanična posjeta BiH. Želimo da vidimo kakve su prilike i u kakvom je stanju ekonomija ove zemlje. Osim planiranih ulaganja, nastojaćemo da nađemo načine da povećamo robnu razmjenu i da analiziramo sva polja u kojima bismo mogli sarađivati. BiH je jedna od najpopularnijih destinacija za naše turiste. Želimo taj potencijal iskoristiti i na njemu dodatno raditi“ – kazao je Al Talaj.
Privrednici iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, osim turizma, zainteresovani su da ulažu u oblasti agrokulture, elektrosektora i informacionih tehnologija.
„Zadovoljni smo potencijalima kojima BiH raspolaže. Naša iskustva prenijećemo kolegama koji su spremni da investiraju na tržište BiH. Već sada su spremni da pruže ruku saradnje u spajanju ekonomije dvije zemlje“ – rekao je Al Talaj.
Predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić rekao je da je trgovinska razmjena Srpske sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima na veoma niskom nivou i da je njena vrijednost nešto manje od deset miliona KM godišnje.
„Ne možemo govoriti o prevelikim očekivanjima i značajnijim iskoracima, ali delegacija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata bi mogla da obezbijedi uslove da do tog iskoraka dođe ako u našoj ponudi pronađu svoj interes i prenesu ga kolegama u svojoj zemlji“ – kazao je Đurić i dodao da je 15 firmi iz RS otkazalo učešće na poslovnim susretima jer nisu našli partnere za razgovor u delegaciji iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Učesnici
Sastanku u Privrednoj komori RS prisustvovali su rukovodioci trgovačkih i konsalting firmi i predstavnici komorskog sistema Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Uz čelnike Privredne komore RS sastanku su prisustvovali i predstavnici firmi iz poljoprivredno-prehrambene i metalske industrije Srpske i ministar industrije, energetike i rudarstva RS Petar Đokić.
Izvor: Glas Srpske
BIZNIS
Ekonomski stručnjaci: Koje su najisplativije investicije u 2024.

Ispraćamo još jednu tešku godinu u koju su se slile posljedice globalnih kriza iz protekle tri, ali bez nagovještaja da bi u 2024. godini moglo biti bitno drugačije. Još početkom pandemije koronavirusa energenti i hrana pokazali su se kao ključni za svaku ekonomiju, a značaja snabdijevanja iz domaćih izvora svjesniji smo iz dana u dan.
„Generalno, energetika je oblast u kojoj su nam potrebne investicije, ali kroz obnovljive izvore energije. Prioritet su nam ulaganja u energiju i hranu. To su dvije grane koje svaka zemlja treba osigurati za svoje ljude. Znači, da imaju energije i da nisu gladni“, kaže Aziz Šunje, profesor Ekonomskog fakulteta UNSA-e.
Pravci razvoja
Mi smo mali i siromašan narod koji ne može investirati u visoke tehnologije, podsjeća Aleksa Milojević, ekonomski ekspert.
„Naša baza su prirodna bogatstva – prehrambena i drvna industrija te energetika. To su osnovni pravci našeg razvoja, a tek na tim osnovama moguće je kasnije očekivati više tehnološke nivoe „, pojašnjava Milojević.
Osnovni problem Bosne i Hercegovine je taj što nema vlastite izvore finansiranja, jer se vlasti zadužuju uglavnom za potrošnju, pa prihodi koje bismo mogli investirati odlaze u otplatu duga.
„Jedini izvor vlastite akumulacije je promjena načina raspolaganja prirodnim bogatstvima. Umjesto sadašnjih koncesija, koje su toliko niske i beznačajne, čak su mnogo niže od onih u afričkim zemljama, nekadašnjim kolonijama, ta prirodna bogatstva trebaju preći u ruke opština, a da renta za korištenje tih resursa, kao na Zapadu, dostiže čak i 90 posto neto dobiti. Tako bismo imali izvor za naše investicije. Ako ovako nastavimo da, koncesiono, praktično poklanjamo naša prirodna bogatstva, onda nam nema spasa“, ističe Milojević.
Ključna grana
Osim investicija u energetiku, u svim segmentima i svim vidovima proizvodnje energije, zatim transport, kao ključnu granu za plin i naftu, te proizvodnju hrane, Igor Gavran, ekonomski analitičar, prepoznaje još jednu stratešku granu bh. ekonomije s velikim mogućnostima.
„Ono što se, nažalost, čini izvjesnim jeste to da ne samo 2024. nego i narednih godina ulaganja u proizvodnju oružja, municije i vojne opreme imaju najbolju perspektivu“, smatra Gavran.
Očekivanja od države
Iz ugla države, profesor Šunje najznačajnijim smatra investiranje u poduzetničku infrastrukturu, kroz poticanje razvoja biznisa te poticanje poslovnog okruženja.
„Prva investicija je svakako obrazovanje. Zatim ulaganje u putnu i željezničku infrastrukturu, uz istovremeno realizaciju reformske agende, jer su nam potrebne reforme da uhvatimo priključak za EU“, ističe Šunje.
Nove tehnologije
Gavran dodaje da razvoj novih tehnologija, vještačke inteligencije i robotike, električnih vozila, infrastrukture i opreme, ima zagarantiranu ekspanziju, a atraktivnim smatra i investicije u nekretnine te eksploataciju litija, kobalta i drugih.
avaz.ba
NOVOSTI
Jedan od najbogatiji Mađara preuzima cementaru u Lukavcu

Fabrika cementa Lukavac do kraja godine će da završi u rukama jednog od najbogatijih Mađara, Lorinca Meszarosa, kažu za Radio Slobodna Evropa (RSE) iz Meszaros grupe, koja okuplja firme ovog biznismena.
Njega prate kritike zbog bliskosti sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.
Meszaros, koji je u Hrvatskoj vlasnik Nogometnog kluba Osijek i nekoliko luksuznih vila na Jadranu, ovom kupovinom prvi put ulazi na tržište Bosne i Hercegovine.
Magazin Forbes u svom profilu ovog biznismena navodi da je jedna od njegovih kompanija, Meszaros i Meszaros, veliki igrač u mađarskom građevinskom sektoru, zahvaljujući ugovorima koje dobija od državne vlasti.
Njegova Talentis grupa, koja je u sastavu Meszaros grupe, tokom ljeta je pokrenula proces kupovine jedne od najvećih bh. cementara od austrijske firme Asamer Baustoffe AG.
Austrijska firma je 2001., tokom privatizacije u BiH, kupila 51% vlasništva nad cementarom.
Potom je 2014. otkupila preostale dionice.
Savezno konkurencijsko vijeće Austrije je 7. novembra obaviješteno o prodaji 100% dionica Lukavac cementa, njegovih podružnica i 50% dionica u Rudniku krečnjaka Vijenac, kompaniji Talentis International Construction Investments Kft.
Fabrika cementa u Lukavcu je poznato, jedna od dvije velike cementare u BiH.
Počela je sa radom 1974. godine.
Kako navode na sajtu fabrike, godišnje može da proizvede 700.000 tona klinkera (materijala za izradu cementa) i više od 900.000 tona cementa.
Lukavačka fabrika i Tvornica cementa Kakanj na godišnjem nivou imaju prihode veće od 50 miliona eura.
Cementara u Kaknju je u vlasništvu njemačke multinacionalne kompanije Heidelberg Materials od 2000. godine.
U odgovoru za RSE iz Talentisa, rečeno je da su tokom ljeta potpisali pismo namjere da kupe Lukavac Cement.
Time su dobili „ekskluzivna prava za pregovaranje“.
Dodaju da će nastaviti sa svojim poslovnim aktivnostima na međunarodnom nivou.
„Kupovina Lukavac Cementa dalje će proširiti građevinski portfolio Meszaros Grupe, sa stabilnom kompanijom koja je izuzetno profitabilna u regiji, te će doprinijeti smanjenju nestašice sirovih materijala na domaćem tržištu“, navodi se u odgovoru.
Prema procjenama magazina Forbes, Lorinca Meszaros posjeduje bogatstvo vrijedno oko 1,6 milijardi dolara.
On je počeo tako što se bavio postavljanjem gasnih instalacija u gradiću Felchut, 25 kilometara zapadno od Budimpešte, mjestu gdje je odrastao današnji mađarski premijer Viktor Orban.
Nakon što je Orban po drugi put došao na mjesto premijera, 2010. godine, počeo je uspon Meszarosa.
Od 2011. do 2018. bio je i gradonačelnik ovog mjesta, uz podršku Orbanove stranke Fidesz.
Poznat je po citatu da su „Bog, sreća i Viktor Orban“ igrali ulogu u njegovom usponu.
seebiz.eu
NOVOSTI
Tehnološki poduzetnik iz Hercegovine gradi veliki hotel u srcu Makarske

Uspješni tehnološki poduzetnik iz Hercegovine, tačnije iz Gruda – Stjepan Čajić – investitor je u novi hotel koji bi trebao niknuti pored Aminess Khalani Beach hotela u Makarskoj.
Za hotel s 200-tinjak soba u aprilu ove godine izdata je građevinska dozvola čiji je podnositelj bio Hotel Romana d.o.o. Osnivači firme su donedavno bili Aminess i Robert Sulić. Međutim, trenutno u sudskom registru stoji ime hercegovačkog tehnološkog poduzetnika Stjepana Čajića, javlja „Makarska danas“.
Čajić je osvojio Emmy, nagradu za televizijske produkcije u kategoriji Engineering, Science&Technology koji je zapravo počeo razvijati na svom diplomskom radu.
Nagradu je osvojila njegova firma Stype za svoje vizualne majstorije. Zaslužni su za ogromnu panteru na američkom NFL-u i za spektakularne specijalne efekte na MTV-evim nagradama.
Njihove ste grafike vidjeli u Ligi Prvaka… Od Olimpijade do Katy Perry, od Superbowla do Foo Fightersa, nema zvijezde ni spektakla čiju stvarnost nije proširila ova firma, istaknuo je lani RTL direkt.
Čajić je za RTL kazao kako u Zagrebu proizvode uređaje te da je sve krenulo od diplomskog rada.
– Nije bio zamišljen primarno za virtualnu stvarnost, ideja je bila skromnija. Ideja je bila napraviti uređaj, što i vi koristite u studiju, koji će automatizirati pokrete na kranovima za kamere da budu glatki. Ciljano tržište su bili ljudi koji snimaju vjenčanja, nismo mogli zamisliti da će to koristiti televizijski studiji. Kad se javio Fox Sport iz Australije mislio sam da me neko zeza, pa kad sam shvatio da oni to jesu, morao sam sjesti da se smirim. Nisu vjerovali da to može tako dobro raditi jer je cijena bila deset puta manja – kazao je tada Čajić.
Dodao je kako su radili velika svjetska događanja i koristili njihovu opremu za prenos.
– Najveće dostignuće je Fox Sport studio u Los Angelesu koji je opremljen našim softwareom i hardwareom – rekao je dodajući kako su odlični ispali projekti s Katy Perry, Justinom Biberom te da mu je saradnja s Appleom najveća stvar na koju se ponosi.
Kako su lani izvještavali nacionalni mediji, Čajić je pristupio vlasništvu u Varteksu te mu dao vjetar u leđa. Naime, ovaj Gruđanin drži 14,5 posto dionica te se nakon Nenada Bakića koji je najveći pojedinačni dioničar svrstava u sam vrh. Čajić, inače diplomirani inženjer sa zagrebačakog FER-a svojedobno je osvojio i zlato na Londonskom sajmu inovacija.
Kakvi su planovi ovog mladog IT-ovca u Makarskoj, koji spašava investiciju u novi hotel iz koje je Aminess izašao, vjerovatno bi se uskoro moglo znati. Građevinska dozvola je ishođena, a sad ni novac nije problem.
Podsjetimo da bi hotel imao heliodrom, barem ukoliko se investitor ne odluči na izmjene građevinske dozvole.
Biznis Info
-
TELEKOMUNIKACIJE2 meseca prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
TURIZAM1 godina prije
Više od 800.000 noćenja u Srpskoj za prvih devet mjeseci
-
PRIVREDA11 meseci prije
Sve je više solarnih naponskih elektrana u BiH – investitori se snalaze
-
BIZNIS3 meseca prije
Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj
-
BIZNIS7 meseci prije
Rodoljub Drašković odustaje od investicija u Trebinju
-
FINANSIJE1 mesec prije
EPBiH prijeti finansijski kolaps – Uprava otvoreno o zatečenom stanju i nagomilanim problemima
-
TEHNOLOGIJA1 godina prije
Zaboravili ste lozinku svog Android telefona? Evo rješenja
-
INVESTICIJE2 meseca prije
Banjski kompleks „Trapisti“ širi se i prema drugom dijelu Banje Luke