Connect with us

TELEKOMUNIKACIJE

Prodaja tornjeva „napuhala“ dobit banjalučkog m:tela

Objavljeno

 


Dugoiščekivani finansijski izvještaj banjalučkog m.tela nakon nedavne rasprave o neisplaćenoj dividendi pokazao je visok rast dobiti pod uticajem prodaje tornjeva, ali nije impresionirao.

Banjalučki m:tel je od prodaje antenskih stubova zaradio 274,1 miliona KM, što je bilo presudno da dobit grupacije za 2023. godinu dosegne nevjerovatnih 354,5 miliona KM, izvještava Indikator.ba.

U odnosu na dobit ostvarenu u 2022, profitabilnost je više nego učetvorostručena. 

No, ukoliko se poslovanje grupacije sagleda na realnoj osnovi, onda dolazimo do drugačije percepcije. Ako se oduzme učinak prodaje tornjeva vidljivo je da je dobit ostvarena na nivou od 80,4 miliona KM, te je za oko 4,6 miliona KM manja nego godinu ranije. 
Ukupni prihodi pod uticjem prodaje infrastrukture narasli su za impresivnih 58,9 posto na 856,6 miliona KM.
No, posmatrajući samo poslovne prihode, ostvareni rast bio je 3,8 posto dostigavši ukupnu vrijednost od 548,6 mil KM (538,9 mil KM u 2022.). Učinak ovog rasta zasjenjuju povećani ukupni rashodi koji su porasli za 4,6 posto na ukupno 464,0 miliona KM.

Brojke pokazuju da je jednokratni efekat prodaje infrastukture samo prividno poboljšao poslovne performanse kompanije, kao i da ne korenspondira sa izjavama koje smo mogli čuti od rukovodstva nakon uzdržavanja od isplate drugog dijela dividende u prošloj godini da kompanija ide u pravcu jačanja poslovnih rezultata i dobiti za akcionare.

Naravno, efekat velike  transakcije realizovane pred kraj prošle godine može biti pozitivan u narednim godinama, ali će puno toga ovisiti od toga kako će se ostvarena prošlogodišnja rekordna dobit raspodijeliti.  Nedavno usvojena dividendna politika garantuje akcionarima najmanje 50 posto neto dobiti.

Reklama

No, prije bilo kakve rasprave o tome treba imati u vidu da je prodaja infrastukture o kojoj u stručnoj javnosti u Europi inače postoje podijeljena mišljenja, bila u funkciji smanjenja duga matične grupacije Telekom Srbija. Kao glavni akcionar Telekom Srbija će odlučivati o načinu upotrebe dobiti, pa i o tome da li će ona i u kojoj mjeri biti u funkciji rasta i koliko će u  krajnjem akcionari na nju moći računati u obliku isplate dividende.

Investitori na Banjalučkoj berzi pozitivno su reagovali na izvještaj, pa su akcije Telekoma Srpske ostvarile rast od 1,64 posto na 1,24 KM.

Podsjećamo da je Telekom Srbija prodao ukupno 1.827 antenskih stubova, od kojih se 725 nalazi u Bosni i Hercegovini, britanskoj firmi Actis GP LLP.  Prodaja je obavljena putem za te svrhe osnovane podružnice Sky Towers Infrastructure.

Indikator

TELEKOMUNIKACIJE

Sindikat radnika BH Telecoma najavio štrajk, glavni razlog – plate

Objavljeno

 

Od

Sindikat radnika u BH Telecomu u narednom periodu namjereva organizirati štrajk radnika u ovom javnom preduzeću. Odlučeno je na sastanku Centralnog odbora Sindikata BH Telecoma koji je održan u utorak.

Odbor je raspravljao samo o jednoj tački, a ona je bila „trenutna situacija po pitanju nepoštivanja odredbi Pojedinačnog kolektivnog ugovora“, te „aktivnosti i odgovor Sindikata na samovolju Uprave Društva kod usklađivanja plaća radnika sa troškovima života.“

Na sastanku je donesena odluka da se ide u štrajk radnika, a ističe se i da su svi članovi CO SBHT glasali za ovaj potez.

U internoj email prepisci koja je danas procurila u medije navodi se kako još nije utvrđen datum početka štrajka, te se ističe da će blagovremeno o tome izvijestiti Upravu BH Telecoma i Vladu Federacije BiH, koja je većinski vlasnik ovog javnog preduzeća.

Predsjednik Sindikata radnika BH Telecoma Fikret Alić potvrdio je Faktoru da je prepiska objavljena u medijima autentična, iako, kako je naglasio, nije bilo planirano da se ona plasira u javnost.

„Radi se o obavijesti koju smo mi proslijedili članovima sindikata. U principu, informacija nije neistinita, ali mi kao Sindikat ne stojima iza obavještenja medijima. Planirana je u narednom periodu press konferencija na kojoj bismo objasnili naše odluke, postupke, ali ovo je tačno„, kazao nam je Alić.

Reklama

Pojasnio je i zbog čega se razmatra štrajk u ovom javnom preduzeću.

„Mi imamo u kolektivnom ugovoru član koji predviđa usklađivanje plaća sa kolektivnim ugovorom, odnosno usklađivanje plaća, minimalne satnice sa inflacijom u Federaciji BiH ukoliko ona prelazi pet procenata u toku godine, odnosno ukoliko je godišnja inflacija veća od pet posto minimalna cijena rada se usklađuje sa stopom inflacije. Uprava BH Telecoma koja je došla krajem prošle godine nije bila upoznata sa kolektivnim ugovorom. Mi smo ih sa tim upoznali onog momenta kada je Zavod za statistiku objavio podatak o inflaciji koja je u Federaciji 5,1 posto. Nakon toga smo očekivali da Uprava postupi u skladu sa kolektivnim ugovorom što se nije desilo. Štaviše, Uprava je odbila da isplati pomoć radnicima po Uredbi Vlade FBiH“, kaže Alić za Faktor.

Dodaje kako je Sindikat insistirao na provođenju odredbe kolektivnog ugovora, te da im je obećano da će to biti ispoštovano kada bude promijenjen plan poslovanja i u njemu bude predviđeno povećanje plaće.

„Međutim, nakon toga je Uprava imala namjeru da poveća plaću od augusta mjeseca, a ne od februara kada je to trebala uraditi i nudila je Sindikatu neku vrstu nagodbe u smislu da se radnicima isplati jednokratna pomoć umjesto povećanja plaće na što Sindikat nije pristao, odnosno tražio je da ta pomoć ako će biti isplaćena za ovu godinu da bude veća i u skladu sa predviđenim sredstvima za isplatu po pitanju povećanja plaće“, pojašnjava Alić.

Uprava BH telecoma, međutim, dodaje Alić, je jednostrano i bez saglasnosti Sindikata donijela odluku o povećanju plaće od 1. augusta.

„To je nama neprihvatljivo jer tako radnici gube negdje oko tri i po miliona svojih sredstava zarađanih, odnosno onih koji su trebali biti implementirani kroz povećanje plaće. I nezadovoljni odlukom Uprave koja nema namjeru da ispoštuje dogovor mi smo bili prinuđeni da donesemo odluke i da idemo u pravcu zaštite prava radnika kroz sindikalnu akciju“, kaže Alić.

Reklama

Upitan o datumu stupanja u štrajk Alić kaže da on jeste određen, ali da članstvo o njemu još nije obaviješteno jer, kako navodi, žele da ranije urade određene pripreme za provođenje štrajka.

„Imamo obaveze postupka mirenja i drugih aktivnosti koje su obavezne po zakonu, pa bismo onda objavili datum početka štrajka. Naravno, to ne znači da mi nećemo određene sindikalne akcije provoditi do početka štrajka, tipa protesta, radničkog neposluha ili nekog vida bojkota unutar firme itd.“, zaključio je Alić za Faktor.

Faktor

Nastavite čitati

TELEKOMUNIKACIJE

Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža

Objavljeno

 

Od

Dionice kompanije Telekom Srpske, odnosno Mtel danas su dotaknule novo dno, odnosno najnižu vrijednost još od septembra 2021. godine.

To znači da je tržišna vrijednost kompanije danas spala na najniži nivo u posljednje dvije godine i iznosi svega 570 miliona KM, piše BiznisInfo.

Danas se dionicama Telekoma Srpske trgovalo na Banjalučkoj berzi u iznosu od 232.545 KM, po prosječnoj cijeni od 1,16 KM. Time je ostvaren pad u odnosu na prošlo trgovanje za -5,69 posto.

Zanimljivo je da su dionice kompanije danas dostigle nižu vrijednost čak i u odnosu na onaj veliki pad od 25. maja ove godine kada je firma izgubila oko četvrtine vrijednosti.

Tada je Mtel izgubio više od 200 miliona KM kapitalizacije u samo dva dana usljed pada dionica od oko 25 posto. Dionice Telekoma Srpske prije toga su vrijedile 1,63 KM po dionici, da bi pale na 1,22 KM.

Nastavite čitati

U trendu