Connect with us

FINANSIJE

Penali na višak novca tjeraju banke na jeftine trezorce

BANJA LUKA  – Promjena regulative na bankarskom tržištu za kojom je posegla Centralna banka BiH i višak kapitala kojim raspolažu primorao je banke da novac ulože u kupovinu trezorskih zapisa RS uprkos rekordno niskoj kamatnoj stopi od 0,3 odsto.

Objavljeno

 


 

Ministarstvo finansija RS je 4. jula emitovalo trezorske zapise vrijedne deset miliona KM, a interesovanje investitora je višestruko nadmašilo ponudu. Oni su dostavili ponude vrijedne 35,94 miliona, a prihvaćene su na iznos od 9,97 miliona KM. Velika ponuda oborila je kamatnu stopu na rekordno nizak nivo, što je RS omogućilo da se zaduži po nikad povoljnijim uslovima.

Na ponašanje banaka, koje uglavnom kupuju trezorske zapise, uticao je potez Centralne banke BiH koja je od 1. jula uvela negativne kamatne stope na viškove novca koji banke posjeduju iznad obaveznih rezervi. To je banke faktički primoralo da raspoloživa sredstva ulože kako ne bi morale plaćati svojevrsne penale na višak kapitala.

Direktor brokerske kuće „Eurobroker“ Boris Majstorović kaže da je ostvarena kamatna stopa od 0,3 odsto realna i da se Srpska ranije zaduživala preskupo.

– Cijena hartije od vrijednosti na finansijskom tržištu zavisi od ponude i potražnje. Potražnja investitora je očekivano daleko nadmašila ponudu, što je oborilo kamatu na, poredeći sa cijenom emitovanih trezorskih zapisa u FBiH i svijetu, potpuno realan nivo – kaže Majstorović.

Banke nevoljno odlaze na tržište kapitala, dodaje Majstorović, ali im manjak interesovanja za kreditima i nedovoljno dobrih projekata nisu ostavili previše mogućnosti.

Reklama

Član Udruženja ekonomista RS – SWOT Predrag Duduković kaže da su emisije trezorskih zapisa duži period bile nerentabilne za RS zbog previsokih kamatnih stopa, ali da se sada situacija promijenila usljed nekoliko faktora.

– Može se povući paralela između oročavanja sredstava u bankama i kupovanja trezorskih zapisa. Kamata na oročene depozite je jako niska, a na viškove iznad obaveznih rezervi čak i negativna, što je primoralo banke da se uključe na finansijsko tržište i ujedno oborilo kamatnu stopu na trezorske zapise – kaže Duduković.

RS je u ovoj godini sedam puta emitovala trezorske zapise, a ukupan iznos zaduženja iznosio je 117,23 miliona KM. Kamatne stope koje će Ministarstvo finansija RS platiti na emitovane trezorce u ovoj godini bile su prilično varljive, a najskuplja emisija realizovana je 16. marta kada su jednomjesečni trezorski zapisi vrijedni 13,27 miliona KM prodati uz kamatu od 2,71 odsto.

Naredna emisija trezorskih zapisa na Banjalučkoj berzi zakazana je za 8. septembar, a još nije poznata vrijednost šestomjesečnih trezoraca koje će Srpska ponuditi investitorima.

Izvor: Glas Srpske

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Od

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Od

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

FINANSIJE

Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha

Objavljeno

 

Od

Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.

Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.

„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.

Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.

Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje

Nastavite čitati

U trendu