Connect with us

FINANSIJE

Biće više krugova „prebijanja“ dugova

BANJALUKA – RS će u narednom periodu razmotriti unapređenje Sistema za multilateralne kompenzacije i cesije i to u dijelu koji se odnosi na povećavanje učestalosti organizovanja kompenzacija i uvođenje elektronske mjenice.

Objavljeno

 


To bi, s ciljem unapređenja ovog sistema, bilo sprovedeno dopunama Zakona o jedinstvenom sistemu za multilateralne kompenzacije i cesije, gdje bi bile zadržane godišnje dvije obavezne kompenzacije, ali bi bilo uvedeno i 10 dobrovoljnih kompenzacija. Sve to potvrdio je i Milan Božić, direktor Banjalučke berze, koja je organizator Jedinstvenog sistema za multilateralne kompenzacije i cesije, a koji je rekao da će u narednom periodu biti razmotrena ta mogućnost.

„Veći broj kompenzacija, kao na primjeru Slovenije, omogućava učesnicima bolje finansijsko planiranje te korištenje tog sistema za obavljanje stalnih periodičnih plaćanja. To bi značilo da bi se godišnje mogle organizovati dvije obavezne kompenzacije i 10 dobrovoljnih kompenzacija koje bi bile dostupne učesnicima koji imaju neku vrstu direktnog pristupa“, rekao je Božić. Prema njegovim riječima, na taj način bi se Sistem mogao više koristiti za proširivanje poslovanja, jer bi bilo olakšano plaćanje budućih narudžbi robe i usluga putem kompenzacije. Pored toga, uvođenjem elektronske mjenice dobio bi se novi instrument plaćanja koji bi se jednostavno izdavao, prenosio i realizovao. „Smanjila bi se mogućnost greške, jer bi se izdavanje vršilo putem Sistema za multilateralne kompenzacije.

Primljene mjenice bi se mogle koristiti za dalja plaćanja obaveza. Na dan dospijeća mjenice bi se mjenica iz Sistema mogla automatski slati na naplatu banci kod koje je otvoren glavni račun izdavaoca mjenice“, pojasnio je Božić i dodao da bi povjerioci tako dobili pouzdan instrument naplate potraživanja, a stvorene bi bile i pretpostavke za finansiranje putem faktoringa. Božić je istakao da će o ovim idejama za unapređenje sistema u narednom periodu razgovarati s Ministarstvom finansija, Privrednom komorom i Centralnim registrom hartija od vrijednosti, te je izrazio uvjerenje da će pronaći rješenje koje će biti od koristi privrednicima. Pored toga, on je istakao da je za godinu dana od uspostavljanja Sistema za multilateralne kompenzacije i cesije, u tri ciklusa, kompenzovano ukupno 350 miliona KM dugova i potraživanja. „Efekti se odnose na smanjenje nelikvidnosti u privredi i povećanje naplate javnih prihoda“, rekao je Božić.

Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, kazao je da će Komora dati punu podršku svakoj ideji kojom bi se ovaj sistem multilateralnih kompenzacija unaprijedio i kao takav što više uticao na smanjenje nelikvidnosti, kao osnovnog problema privrede RS. Dodao je da je organizovanje multilateralnih kompenzacija, na čemu je insistirala Privredna komora RS, dala i daje dobre rezultate. „Da bi sama kompenzacija dala puni efekat, neophodno je da u taj proces budu uključeni svi, odnosno da svi prijave svoje obaveze, ali i da se ovaj proces unaprijedi kako bi ostvarili što bolje rezultate i da bi u što većoj mjeri smanjili nelikvidnost privrede“, rekao je Blagojević.

Izvor: Nezavisne novine

Reklama
Nastavite čitati

BIZNIS

Bitcoin skočio na 90.000 dolara po prvi put u povijesti

Objavljeno

 

Od

Vodeća kriptovaluta zadnji je put bila viša za 12% na 89.100 USD, prema Coin Metricsu. Ranije u ponedjeljak porastao je čak do 89.623,00 dolara. Mnogi ulagači očekuju da će njegova cijena nastaviti s novim rekordima na putu do 100.000 dolara kasnije ove godine.

“Bitcoin je sada u modusu otkrivanja cijene nakon što je rano prošle srijede ujutro probio rekorde svih vremena kada je službeno objavljeno da je Trump pobijedio na izborima”, rekao je Mike Colonnese, analitičar u H.C. Wainwright.

„Vjerojatno će se snažno pozitivno raspoloženje zadržati do kraja 2024. i [mi] vidimo da bi cijene bitcoina potencijalno mogle doseći šesteroznamenkasti broj do kraja ove godine“, dodao je.

Kripto ulagači navijaju za obećanja novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da će regulatorno okruženje učiniti poticajnijim, pa čak i prijateljskim prema kripto poduzećima, koja su se dugo borila s nedostatkom jasnoće pravila puta, javlja Seebiz.

Dok se bitcoin već dugo smatra sigurnom imovinom u Washingtonu – to jest, ne podliježe zakonima o vrijednosnim papirima – dugi rep kriptovaluta i startupa povezanih s kripto valutom djeluje u rizičnoj sivoj zoni.

„To je upravo pomaknuto za 180 stupnjeva“, rekao je Matt Hougan, glavni investicijski direktor Bitwise Asset Managementa, za CNBC. „Sada smo u pozitivnom regulatornom okruženju, sada imamo vjetar u leđa zbog toga, a to dolazi u slučaju tržišta koje je već bilo na tržištu bikova… to će nas gurnuti gore.“

Reklama

Eterom se u ponedjeljak navečer trgovalo više za 5,8%. Token za plaćanje XRP porastao je za gotovo 4%, a token povezan s projektom decentraliziranog financiranja Polygon porastao je za više od 4%. Dogecoin je bio jedan od najvećih dobitnika – vjerojatno zbog svoje povezanosti s Elonom Muskom, koji je pomogao da Trump bude izabran. Porasla je za 38%.

Na tržištu dionica, Coinbase i MicroStrategy dobili su oko 3%, odnosno 5%, u produljenom trgovanju. Na redovitoj sjednici u ponedjeljak, Coinbase je porastao za 19% i trgovao se iznad 300 dolara prvi put od 2021. Sada je to oko 6% u odnosu na najvišu vrijednost iz te godine.

Trgovci i analitičari slažu se da je ovo povećanje tek na početku.

“Čini se da postoji zračni jaz između prethodnih [bitcoin] najviših vrijednosti svih vremena oko 72.000 dolara i 100.000 dolara”, rekao je Hougan. “Teško je točno vidjeti što bi natjeralo prodavače da uđu na ovo tržište i zaustave zamah prije nego što dođemo do te razine. Naravno, nema nikakvih garancija. Mogli ste vidjeti povlačenja, ali mi smo u novom ciklusu kripto tržišta. … Mislim da smo u pravu što smo optimistični i da je predrasuda još uvijek na pozitivnoj strani.”

Nastavite čitati

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu