Connect with us

NAUKA

Naučnici otkrili način kako otkriti rak kože pomoću pametnog telefona

STANFORD – Naučnici sa Stanford Univerziteta tvrde da su otkrili način kako da se pomoću sistema umjetne inteligencije otkrije rak kože sa velikom preciznošću kao kad bi to učinili doktori, a svoju studiju objavili su u naučnm časopisu Nature.

Objavljeno

 


telefon tač skrin

 

Naime, radi se o programu koji će imati mogućnost da napravi razliku između zloćudnih i benignih mladeža sa preko 90 procenata tačnosti. Program su testirali sa oko 130,000 fotografija mladeža i lezija, od kojih su neki bili kancerogeni. Program radi na način da skenira slike piksel po piksel, identifikujući karakteristike mladeža. Koristeći mašinsko učenje kroz studiranje više primjera, umjetna inteligencija sistema raste i on postaje sve precizniji.

Rezultate programa uporedili su sa mišljenjima 21 iskusnog dermatologa. Ispitivanje je pokazalo da je sistem tačno identifikovao 96 odsto malignih mladeža i 90 odsto benignih, dok su doktori identifikovali 96 odsto malignih i 76 odsto benignih, što pokazuje da program radi rame uz rame sa dermatolozima.

Ovo otkriće bi moglo imati velike implikacije s obzirom da je svaki treći rak – rak kože, te da se svake godine u svijetu dijagnostikuje 2 do 3 miliona nemelanomskih karcinoma kože i 132.000 melanoma. Ako je ovaj sistem instaliran u pametne telefone, kako kažu autori, ova tehnologija bi mogla da obezbijedi jednostavan i nizak oblik troškova ranog otkrivanja.

Rano otkrivanje melanoma je ključno. Ako se rak otkrije u ranoj fazi, stopa preživjelih je 99 odsto. Ova brojka pada na 14 odsto kada se rak dijagnosttikuje u svojim kasnijim fazama. Međutim, ovo ne znači da će ovaj program u budućnosti zamijeniti dermatologe, naprotiv, dermatolozi će i dalje igrati važnu ulogu u liječenja istih. Na web stranici Stanford news, autori navode da bi ljekari ovaj program mogli koristiti kao jedan od alata za dijagnostifikovanje raka kože i u svojim ordinacijama.

Trenutno je sistem podešen da može da radi samo sa visokokvalitetnim medicinskim slikama. Međutim, s obzirom na brzi razvoj tehnologije, a samim tim i kamera, vrlo je vjerovatno da bi se ovakav program uskoro mogao naći na nekom od pametnih telefona, jer tehnolgija ide u tom pravcu.

Reklama

Možda će vam jednog dana vaš telefon spasiti kožu.

 

Privrednik.ba

Nastavite čitati

NAUKA

Srpski naučnici otkrili kako DNK utiče na koronu

Objavljeno

 

Naučnici sa Medicinskog fakulteta u Beogradu sproveli su veliko istraživanje kako bi otkrili na koji način kovid utiče na bolest i ko ima veće šanse da oboli, a rezultati su pokazali da od genetike pojedinca i otpornosti organizma zavisi kako će čovjek odgovoriti na bolest. (više…)

Nastavite čitati

NAUKA

Ruska naučnica: SARS-CoV-2 najvjerovatnije prirodnog porijekla

Objavljeno

 

Porijeklo novog korona virusa prije je prirodno nego vještačko, s obzirom na to da je genetička sličnost SARS-CoV-2 sa prirodnim virusima veća od 90 odsto, izjavila je danas direktorka ruskog Naučno-istraživačkog instituta za vakcine i serume „I. I. Mečnikov“ Oksana Svitič. (više…)

Nastavite čitati

NAUKA

Materijal sa Mjeseca stiže na Zemlju prvi put poslije 40 godina

Objavljeno

 

Kineska svemirska kapsula sa materijalom sa Meseca, prvim nakon četrdeset godina, započela je danas povratak ka Zemlji. (više…)

Nastavite čitati

U trendu