Connect with us

FINANSIJE

Od novca MMF-a ništa prije septembra

SARAJEVO, VAŠINGTON  – Ako ostane odluka da zakon o akcizama BiH ide u redovnu parlamentarnu proceduru, to će značiti da je najraniji realno mogući termin za nastavak aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) septembar, saznaju “Nezavisne” od dobro informisanog izvora.

Objavljeno

 


mmf

Saznajemo, takođe, da su se svi politički akteri, osim Saveza za promjene, predstavnicima međunarodne zajednice uključenim u sprovođenje Reformske agende obavezali da će usvojiti pomenuti zakon, a dio poslanika u SDA da će biti uzdržani, što se na kraju nije obistinilo.

Pojašnjeno nam je da bi zbog nastalog zastoja sa vlastima trebalo ponovo otvoriti pregovore o pismu namjere, kao i da ako zakon ne bude usvojen do zasjedanja Izvršnog odbora polovinom aprila u Vašingtonu neće biti moguće izvršiti pregled prije isplate naredne tranše u skladu sa Produženim aranžmanom.

Takođe, kako nam je rečeno, pažnja javnosti je bila usmjerena na pitanje zakona o akcizama, ali podjednak problem je i dubinska analiza dva telekoma u FBiH, kojom bi se pripremio put za njihovu privatizaciju.

“SDA je na kraju ipak pristala da se uradi dubinska analiza za BH Telecom, ali HDZ nikako nije htio pristati da se isto uradi sa HT Eronetom“, rečeno nam je.

Takođe, izvor nam je pojasnio da je SNSD jako želio da dođe do aranžmana, kako bi olakšali stanje u javnim finansijama RS.

“Iako nisu tačne analize da je RS pred bankrotom jer postoji barem još godinu do godinu i po vremena za prodaju trezorskih zapisa kojima mogu krpiti manjke, ipak procjenjujemo da će naredni period u tom entitetu biti izazovan sa stanovišta javnih finansija”, naveo je on.

Ono što međunarodnu zajednicu, ipak, mnogo više brine od potencijalnog raskida aranžmana sa MMF-om je činjenica da su dva parlamenta potpuno nefunkcionalna, a da i parlament u RS nemogućnošću da izglasa novog direktora Agencije za bankarstvo RS, što je takođe uslov za MMF, počinje da pokazuje znakove krize. Ipak, kako smo saznali, MMF nije pretjerano tužan zbog činjenice da Dragan Serdar ostaje vršilac dužnosti direktora Agencije, s kojim su, kako nam je rekao izvor, do sada dobro sarađivali.

Reklama

Nakon što je Predstavnički dom odbacio inicijativu da zakon bude usvajan po hitnom postupku, drugi dom bh. parlamenta će se danas, po hitnom postupku, izjasniti o pomenutom zakonu.

Bariša Čolak, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, i Halid Genjac, predsjednik Kluba delegata bošnjačkog naroda u ovom domu, najavili su da će na dnevnom redu biti četiri zakonska prijedloga čije je usvajanje uslov za nastavak kreditnog aranžmana sa MMF-om.

Genjac je rekao da je Savjet ministara BiH dostavio i Predstavničkom domu i Domu naroda zahtjev da ovaj paket zakona bude razmatran po hitnom postupku i da su i jedan i drugi dom dužni da takav zahtjev, prema poslovniku, stave na dnevni red prve naredne sjednice. Dodao je da, ukoliko Dom naroda usvoji ove zakone u hitnoj proceduri, moraće biti formirana komisija od predstavnika oba doma koja bi usaglašavala konačan tekst zakona, s obzirom na to da je Predstavnički dom zakon uputio u redovnu proceduru. Komentarišući situaciju u vezi s usvajanjem ovih zakona, Genjac je rekao da je činjenica da tu ima populističkog pristupa i motivacije da se ostvare određeni dnevnopolitički poeni, pojedinačni ili grupni, zanemarujući interese svih građana.

Čolak smatra da je šteta što zakone nije usvojio Predstavnički dom, jer je riječ o reformskim zakonima.

“Mi više ne možemo verbalno podržavati reforme, a kada dođe vrijeme da zaista i preduzmemo nešto na tom reformskom putu – zakažemo. To se na sjednici Predstavničkog doma i dogodilo”, naglasio je Čolak.

Komentarišući činjenicu da u Predstavničkom domu stranačke pozicije nisu podržale hitnu proceduru, Čolak je rekao da su vjerovatno svi iznosili svoje razloge za to, ali da BiH “nikada neće na zelenu granu ako se odjednom bude tražilo sve”.

Reklama

Sredoje Nović, srpski delegat u Domu naroda, neusvajanje zakona je ocijenio kao klasične političke spekulacije.

“Krajnje je nekorektno sjediti u vlasti i insistirati na reformskim procesima, a poslije zaobilaziti pravo stanje stvari i pokazivati da se ne želi put u Evropu, odnosno reformski procesi u BiH“, istakao je Nović.

Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, rekao je da će neusvajanje seta zakona o akcizama imati negativne implikacije.

“To je više pitanje za entitete s obzirom na to da bi oni koristili novac. Ukoliko ne bude aranžmana sa MMF-om, tražiće se druga rješenja”, rekao je Šarović.

Aleksandra Pandurević, poslanik SDS-a, je ocijenila da je SNSD glasajući za povećanje akciza i za Prijedlog zakona o osiguranju depozita u bankama u BiH pokazao da kod njih sve ima cijenu – i obraz i nadležnosti RS.

“Pozivamo lidera SNSD-a Milorada Dodika da objasni zašto je podržao prenos nadležnosti nad bankarskim sektorom s RS na nivo BiH. Zar smo dotle došli da je za jednu malu tranšu MMF-a spreman RS ostaviti bez onog što je njena izvorna nadležnost”, rekla je ona.

Reklama

 Srpski delegati dolaze na sjednicu

 Delegati SNSD-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Sredoje Nović i Nebojša Radmanović, te DNS-a Dragutin Rodić prisustvovaće današnjoj sjednici ovog doma, potvrdio je Srni Nović.

“Naši stavovi su bili jasni zbog čega nismo prošli put prisustvovali sjednici. Mi i dalje stojimo pri tome da Savjet ministara BiH ne radi adekvatno i da Parlamentarna skupština BiH u osnovi nema šta da radi”, pojasnio je Nović.

Na pitanje da li će se na sjednici Doma naroda naći i zahtjev Savjeta ministara BiH za razmatranje po hitnom postupku četiri zakonska prijedloga čije je usvajanje uslov za nastavak kreditnog aranžmana sa MMF-om, među kojima je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH, Nović je odgovorio da će o tome odlučiti Kolegijum Doma.

 MMF: Neusvajanje reformskih zakona otežava finansiranje

 Neusvajanje amandmana na zakone o akcizama i o osiguranju depozita imaće posljedice zbog otežanog finansiranja prijeko potrebnih infrastrukturnih projekata i modernizacije bankarskog sektora, izjavio je Nedim Ilahi, šef Misije Međunarodnog monetarnog fonda za BiH.

Reklama

“Oba ova zakona su ključne pretpostavke za program reformi koje podržava Produženi aranžman MMF-a i sada očekujemo značajno kašnjenje u završetku prvog pregleda programa“, istakao je on.

Kazao je da su proteklih mjeseci vlasti postigle značajan napredak u jačanju fiskalne discipline, popravljanju poslovnog ambijenta i finansijske stabilnosti, te da je MMF i dalje spreman da pruži pomoć i da će održati dijalog sa vlastima.

Šef Delegacije EU u BiH Lars-Gunar Vigemark izjavio je da se od izabranih predstavnika BiH očekuje da nastave sa naporima da se iznađe put koji će podržati većina u oba doma Parlamentarne skupštine BiH za usvajanje zakona o akcizama i bankarstvu.

 

Izvor: Nezavisne novine

Reklama
Nastavite čitati

BIZNIS

Bitcoin skočio na 90.000 dolara po prvi put u povijesti

Objavljeno

 

Od

Vodeća kriptovaluta zadnji je put bila viša za 12% na 89.100 USD, prema Coin Metricsu. Ranije u ponedjeljak porastao je čak do 89.623,00 dolara. Mnogi ulagači očekuju da će njegova cijena nastaviti s novim rekordima na putu do 100.000 dolara kasnije ove godine.

“Bitcoin je sada u modusu otkrivanja cijene nakon što je rano prošle srijede ujutro probio rekorde svih vremena kada je službeno objavljeno da je Trump pobijedio na izborima”, rekao je Mike Colonnese, analitičar u H.C. Wainwright.

„Vjerojatno će se snažno pozitivno raspoloženje zadržati do kraja 2024. i [mi] vidimo da bi cijene bitcoina potencijalno mogle doseći šesteroznamenkasti broj do kraja ove godine“, dodao je.

Kripto ulagači navijaju za obećanja novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da će regulatorno okruženje učiniti poticajnijim, pa čak i prijateljskim prema kripto poduzećima, koja su se dugo borila s nedostatkom jasnoće pravila puta, javlja Seebiz.

Dok se bitcoin već dugo smatra sigurnom imovinom u Washingtonu – to jest, ne podliježe zakonima o vrijednosnim papirima – dugi rep kriptovaluta i startupa povezanih s kripto valutom djeluje u rizičnoj sivoj zoni.

„To je upravo pomaknuto za 180 stupnjeva“, rekao je Matt Hougan, glavni investicijski direktor Bitwise Asset Managementa, za CNBC. „Sada smo u pozitivnom regulatornom okruženju, sada imamo vjetar u leđa zbog toga, a to dolazi u slučaju tržišta koje je već bilo na tržištu bikova… to će nas gurnuti gore.“

Reklama

Eterom se u ponedjeljak navečer trgovalo više za 5,8%. Token za plaćanje XRP porastao je za gotovo 4%, a token povezan s projektom decentraliziranog financiranja Polygon porastao je za više od 4%. Dogecoin je bio jedan od najvećih dobitnika – vjerojatno zbog svoje povezanosti s Elonom Muskom, koji je pomogao da Trump bude izabran. Porasla je za 38%.

Na tržištu dionica, Coinbase i MicroStrategy dobili su oko 3%, odnosno 5%, u produljenom trgovanju. Na redovitoj sjednici u ponedjeljak, Coinbase je porastao za 19% i trgovao se iznad 300 dolara prvi put od 2021. Sada je to oko 6% u odnosu na najvišu vrijednost iz te godine.

Trgovci i analitičari slažu se da je ovo povećanje tek na početku.

“Čini se da postoji zračni jaz između prethodnih [bitcoin] najviših vrijednosti svih vremena oko 72.000 dolara i 100.000 dolara”, rekao je Hougan. “Teško je točno vidjeti što bi natjeralo prodavače da uđu na ovo tržište i zaustave zamah prije nego što dođemo do te razine. Naravno, nema nikakvih garancija. Mogli ste vidjeti povlačenja, ali mi smo u novom ciklusu kripto tržišta. … Mislim da smo u pravu što smo optimistični i da je predrasuda još uvijek na pozitivnoj strani.”

Nastavite čitati

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu