NAUKA
Bogata Geološko-paleontološka zbirka Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode
U bogatoj Geološko-paleontološkoj zbirci Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode u Novom Sadu nalaze se brojni primjerci stijena i fosili, a posebno je dragocijen eksponat lobanje runastog mamuta sa kljovama, izvađene 1947. godine iz rijeke Tise kod Novog Bečeja.
Formiranjem Prirodnjačkog odjeljenja pri Vojvođanskom muzeju 1947. godine započeto je prikupljanje geološke građe. U to vrijeme se raspolagalo sa svega 176 inventarisanih primjeraka ‒ mnoge je poklonio Geozavod Srbije, a manji dio je stigao iz beogradskog Prirodnjačkog muzeja.
Godine 1952. osjetio se napredak u stručno-muzeološkom radu. Zahvaljujući zalaganju stručnjaka, preduzeće „Naftagas“ iz Zrenjanina poklonilo je Prirodnjačkom odjeljenju zbirku uzoraka iz dubokih istražnih bušotina za naftu. Materijal predstavlja vrijedan dio geološke zbirke.
Pokrajinski zavod za zaštitu prirode osnovan je 1966. godine i otada se fond konstantno dopunjuje primjercima stijena, ruda, minerala i fosilnog materijala sa prostora Vojvodine, ali i čitave stare Jugoslavije.
Postojeći geološki fond Pokrajinskog zavoda čine: paleontološka, mineraloška i petrološka zbirka.
Darko Timotić, paleontolog, šef Odsijeka za prirodnjačku zbirku, kaže za emisiju „Zeleni časovnikˮ da zbirka sadrži fosile koji svjedoče o Panonskom moru i ledenom dobu:
„Naša zbirka pruža jedan geološko-istorijski uvid u prošlost Vojvodine, Podunavlja i Panonske nizije. Prije Panonskog mora na području Vojvodine vladale su suptropska i tropska klima, o čemu, u okviru naše postavke, svjedoče ostaci biljaka i životinja sa lokaliteta Janda i Vrdnik.“
Postavka ima bogatu zbirku fosila puževa i školjki koji svjedoče o postojanju Panonskog mora.
Ostaci ledenodobnih životinja ‒ lobanje runastog mamuta, džinovskog jelena, bizona i drugih vrsta sa područja Vojvodine dokazuju da je poslije povlačenja Panonskog mora došlo do zahlađenja i ledenih doba.
Amateri koji sakupljaju fosile i stijene nekada dolaze u Zavod po savjete a nije rijetkost da neke primjerke Zavodu i poklone.
„Godišnje više od 25 000 ljudi, pre svega djece školskog i predškolskog uzrasta, vidi našu postavku, a materijali koriste mnogim studentima sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu u izradi master i doktorskih studija“, naglašava Timotić.
Prirodnjačka zbirka Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode predstavlja specifičnu sponu između zaštite prirode i muzejske djelatnosti.
Prikupljeni materijal služi kao osnova za sagledavanje prirodnih vrijednosti i ukazuje na potrebu čuvanja i zaštite prirode.
Izvor: RTS
NAUKA
Srpski naučnici otkrili kako DNK utiče na koronu
Naučnici sa Medicinskog fakulteta u Beogradu sproveli su veliko istraživanje kako bi otkrili na koji način kovid utiče na bolest i ko ima veće šanse da oboli, a rezultati su pokazali da od genetike pojedinca i otpornosti organizma zavisi kako će čovjek odgovoriti na bolest. (više…)
NAUKA
Ruska naučnica: SARS-CoV-2 najvjerovatnije prirodnog porijekla
Porijeklo novog korona virusa prije je prirodno nego vještačko, s obzirom na to da je genetička sličnost SARS-CoV-2 sa prirodnim virusima veća od 90 odsto, izjavila je danas direktorka ruskog Naučno-istraživačkog instituta za vakcine i serume „I. I. Mečnikov“ Oksana Svitič. (više…)
-
NEKRETNINE9 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI4 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca