Connect with us

TURIZAM

Gdje se u Evropi vozi najbrže, a gdje najsporije i kolike su kazne

Uskoro kreće sezona godišnjih odmora kada će se veliki broj naših sunarodnika uputiti izvan granica BiH.

Objavljeno

 


autoput ogranicenje brzine

Za razliku od BiH, u cestovnoj mreži većine zemalja dominiraju autoputevi pa je korisno znati osnovne informacije – ograničenja brzine, način plaćanja, kazne za prebrzu vožnju…

Kada je riječ o ograničenju brzine, najsporije je dozvoljeno voziti na norveškim i kiparskim autoputevima – 100 km/h. Ipak, treba naglasiti da u Norveškoj postoje autoputevi s ograničenjem od 80 km/h, ali i 110 km/h, u zavisnosti od stanja kolovozne podloge i vremenskih uvjeta u pojedinim regionima.

autoput ogranicenje brzineObećana zemlja za ljubitelje brzine je Njemačka gdje nema generalnog ograničenja, a preporučeni tempo je 130 km/h. Naravno, ne treba zaboraviti da u Njemačkoj postoje brojne tačke s ograničenjima brzine (najčešće na mjestima izvođenja radova), a prekršioci se vrlo rigorozno kažnjavaju.

Norveška je najrigoznija po pitanju brzine na autoputu, ali i među najoštrijim pri kažnjavanju „trkača“. Oni koji voze 20 km/h brže od dozvoljenog na norveškim magistralnim cestama i autoputevima platit će najmanje 820 maraka, a 50 km/h iznad ograničenja – više od 1.800 KM.

Oni koji voze 50 km/h iznad dozvoljene brzine, dakle trkači u pravom smislu riječi, najoštrije kazne mogu očekivati u Velikoj Britaniji (do 6.500 KM), Austriji (do 4.000 KM), Francuskoj (3.000 KM), Švicarskoj (60 dnevnih zarada), Finskoj (14 dnevnih zarada)…

Plaćanje autoputa je različito riješeno. Negdje je potrebno kupiti vinjetu (Mađarska, Bugarska, Rumunija, Češka, Slovačka…), negdje se svaka dionica plaća pojedinačno (Hrvatska, Srbija, Italija, Francuska, Španija, Portugal, Poljska…).

Reklama

auto put placanje

U nekim zemljama treba imati vinjete, a dodatno se plaćaju pojedine dionice, tuneli i mostovi (Švicarska, Slovenija, Austrija).

Postoje i države u kojima nema obaveze posjedovanja vinjeta, ali se pojedine relacije, tuneli i mostovi naplaćuju (Njemačka, Belgija, Nizozemska, Velika Britanija, Norveška, Švedska, Danska, Irska…).

Ograničenje brzine na autoputu (km/h)

Albanija 110

Austrija 130

Belgija 120

Reklama

BiH 130

Bjelorusija 110

Bugarska 140

Češka 130

Danska 130

Estonija 110

Reklama

Finska 120

Francuska 130

Grčka 130

Hrvatska 130

Irska 120

Italija 130

Reklama

Kipar 100

Letonija 110

Litvanija 110

Luksemburg 130

Makedonija 120

Mađarska 130

Reklama

Moldavija 110

Nizozemska 130

Norveška 100 (80-110)

Njemačka 130 (preporučena brzina)

Poljska 140

Portugal 120

Reklama

Rumunija 130

Rusija 110

Slovačka 130

Slovenija 130

Srbija 120

Španija 120

Reklama

Švedska 110

Švicarska 120

Turska 120

V. Britanija 112

Ukrajina 130

 

Reklama

Izvor: Radiosarajevo.ba

Nastavite čitati

TURIZAM

Wizz Air uvodi godišnju pretplatu za neograničeni broj letova

Objavljeno

 

Od

Niskotarifna avio-kompanija Wizz Air je uvela novu pretplatničku uslugu pod nazivom „all you can fly“, koja omogućava korisnicima neograničen broj letova za godišnju naknadu od 499 eura (428 funti, 549 dolara).

Iako su avio-kompanije već nudile različite pakete za više letova, koncept neograničenog broja letova je relativno nov. Ovaj program je sličan onima koje nude Frontier Airlines u SAD-u i AirAsia, kompanija sa sjedištem u Maleziji.

Wizz Air je u Velikoj Britaniji bio kritikovan zbog kvaliteta korisničke službe i kašnjenja letova. Promotivna cijena za godišnju kartu važi do 16. avgusta, nakon čega će porasti na 599 eura.

Destinacije i aerodromi

Počevši od septembra, pretplatnici će moći putovati do destinacija u Evropi, Sjevernoj Africi, Bliskom istoku i Aziji, pod uslovom da rezervišu let najmanje tri dana unaprijed i plate fiksnu naknadu od 9,99 eura.

Wizz Air je objavio da je dostupno 10.000 pretplata, raspoređenih po aerodromima sa kojih kompanija obavlja letove. Ipak, kada je BBC News provjerio njihovu web stranicu, otkriveno je da su neke opcije za „preferirani aerodrom“ već rasprodate.

Na stranici je prikazana poruka: „Ako ne možete izabrati željeni aerodrom, to znači da je kapacitet popunjen i da Wizz Air trenutno ne može ponuditi članstvo u programu ‘Wizz All You Can Fly’“.

Reklama

Dokument sa uslovima korišćenja na web sajtu Wizz Air-a takođe napominje da dostupnost sjedišta nije garantovana za članove i da će zavisiti od „različitih spoljašnjih i unutrašnjih faktora“.BIZLife

Nastavite čitati

TURIZAM

Počela onlajn prodaja karata za trajektnu liniju Kamenari – Lepetane

Objavljeno

 

Od

Onlajn kupovina karata za trajektnu liniju Kamenari – Lepetane počela je 16.08.2024. godine, obavijestili su iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

Kako su kazali, platforma nudi brzu, jednostavanu i pouzdanu mogućnost korisnicima da u nekoliko koraka kupe karte, čime se smanjuje potreba za čekanjem u redu i pojednostavljuje sam proces putovanja.

Karte za trajekt moguće je kupiti direktno sa računara ili mobilnog uređaja na zvaničnim web stranicama: https://trajekt.me https://ferrymontenegro.me

– Ova inicijativa u saradnji sa M&I Systems Group predstavlja jedan od značajnijih pomaka u modernizaciji i digitalizaciji naših usluga, omogućavajući brzu, jednostavnu i sigurnu kupovinu karata putem interneta. Naš cilj je da ovim korakom unaprijedimo kvalitet usluga koje pružamo i omogućimo našim korisnicima što prijatnije iskustvo prilikom korišćenja trajektne linije – saopštili su iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

Nastavite čitati

VINARSTVO

Mostar preuzeo titulu „Evropskog grada vina“ – Trebinje „Najbolja održiva destinacija za vinski turizam“

Objavljeno

 

Juče je na svečanom prijemu u vijećnici francuskog grada Toulousea, gradonačelnik Mostara Mario Kordić preuzeo titulu Evropskog grada vina Dionisio 2024. godine.

„Nakon što smo prošle godine preuzeli nagradu u Portugalu ove godine je, kao u ragbiju, predajemo Mostaru. Želio bih još dodati da su upravo gradovi predvodnici Evropske unije, te da su još od srednjeg vijeka na ovamo održavali veze i stvarali su evropski duh suradnje. Tako i danas na ovom događanju slavimo vino, jer vino povezuje sve ljude bez obzira na naciju“, izjavio je ovom prilikom gradonačelnik Toulousea Jean-Luc Moudenc.

Titulu Evropskog grada vina Dionisio dodjeljuje Evropska mreža vinskih gradova RECEVIN s ciljem promocije destinacija koje su uspješno povezale vinogradarstvo i turizam, podsjećaju iz Grada Mostara.

Ova titula posljednja je u nizu priznanja koje su hercegovački vinari i Hercegovina kao vinogradarska regija osvojili u proteklom periodu, uključujući članstvo Vinske ceste Hercegovine u Kulturnoj ruti Vijeća Europe Iter Vitis, nagradu „Najbolji Iter Vitis vinski grad“ za Grad Mostar, „Najbolja održiva destinacija za vinski turizam“ za Grad Trebinje, „Najbolja praksa unapređenja kulturno-povijesnog nasljeđa i vina“ za manastir Tvrdoš, te 39 medalja za hercegovačka vina na Decanter World Wine Awards 2023, najprestižnijem svjetskom ocjenjivanju vina.

Ovo je izvanredno priznanje našem gradu i svim ljubiteljima vina u našoj regiji. Recevin Dionisio Grad Vina za 2024. godinu predstavlja iznimnu priliku za promociju Vinske ceste Hercegovine i njenih vinara te će potaknuti razvoj turizma i gospodarstva u našem gradu. Ovo je prilika da svi zajedno pokažemo što Mostar i Hercegovina mogu ponuditi svijetu“, izjavio je mostarski gradonačelnik.

Pored Grada Mostara, delegacija Bosne i Hercegovine uključuje i predstavnike Spoljnotrgovinske komore, koja u saradnji s lokalnim zajednicama rukovodi Vinskom ceste Hercegovine, te projekta USAID Turizam, koji pruža značajnu podršku njenom razvoju.

Reklama

Ponosni smo na Grad Mostar i čestitamo im na prestižnoj tituli – Europski grad vina za 2024. Ovo priznanje dodatno ističe značaj Hercegovine u svijetu vinskog turizma. Vinska cesta Hercegovine nudi jedinstveno i bogato iskustvo za ljubitelje vina, omogućujući im da uživaju u izvrsnim okusima naših lokalno proizvedenih vina dok istražuju jedinstvenu kulturnu baštinu Hercegovine. Ova prilika također predstavlja značajan korak prema promociji naših vina i vinogradara na međunarodnoj razini. Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine ostaje posvećena podršci vinogradarima i vinarijama, i nastavlja razvijati Vinsku cestu Hercegovine kao jednu od vodećih destinacija za vinski turizam”, izjavio je dopredsjednik Spoljnotrgovinske komore Vjekoslav Vuković, navodi se u saopštenju.

Od Ljubuškog i Čitluka u zapadnoj Hercegovini, preko Mostara, Čapljine i Stoca u centralnom dijelu, pa sve do Trebinja na jugoistoku, proizvođači vina Vinske ceste Hercegovine stekli su međunarodnu prepoznatljivost kroz autohtone sorte vina žilavke, blatine, vranca i trnjaka.

Vinarije su tek najvidljiviji dio Vinske ceste Hercegovine, ali ona uključuje i mnoge prirodne atrakcije, bogato kulturno naslijeđe, gastronomsku ponudu i jedinstvenu kulturu gostoprimstva.

swot.ba

Nastavite čitati

U trendu