TURIZAM
Skuplji ski-pass podijelio rekreativce i struku
BANJALUKA – Poskupljenje ski-passa na bh. planinama najviše će se odraziti na džepove domaćih gostiju i rekreativaca, koji smatraju kako cijene nisu u skladu s onim što se nudi, dok sa druge strane struka kaže kako je i dalje daleko povoljnije od ostatka Evrope.
Podsjećamo, Jahorina, Bjelašnica i Igman podigli su cijene ski-karata i tako izazvali buru u javnosti i poziv na bojkot, koji se zasad najviše vodi preko društvenih mreža.
Banjalučanin Mario Perduv kaže da je, nakon što je čuo da je poskupio ski-pass na Jahorini, odlučio da zimovanje provede u Sloveniji, jer smatra kako će za svoj novac dobiti više.
“Cijena je neznatno viša, a put od Banjaluke do Slovenije je puno bolji i staze su odlične. Njihova prednost je i što se može skijati i kada nema snijega, jer uvijek obezbijede vještački. Postoje i razne pogodnosti u cijeni karata. Kada se uzima trodnevna karta cijena je niža, a takođe na nekim skijalištima može da se izvrši i povrat određene sume novca nakon što vratite kartu“, kazao nam je on.
Sa druge strane, Predrag Obućina, instruktor skijanja i ugostitelj sa Jahorine, kaže kako se nešto više cijene neće negativno odraziti na posjetu, jer je skijanje uvijek bio veoma skup sport. Smatra kako vrijedi kupiti kartu, pogotovo ako uskoro zaživi sistem vještačkog osnježavanja, te da je vrijeme da ova planina izgradi novi imidž.
“Mi imamo skijališta poput onog na Palama na kojem su potrebni domaći gosti, a koje je puno jeftinije“, kazao je on.
Dodaje kako bar kod njega neće poskupjeti obuka i pored činjenice da im je Olimpijski centar uveo takse koje se kreću od 500 do 600 maraka po instruktoru.
“Neću dizati cijenu obuke ni cijene u kafićima, kao ni smještaja, tako da će one biti na nivou prošlogodišnjih“, kazao je on.
Davorin Skočić, predsjednik Ski-kluba “Starčevica” iz Banjaluke, koji organizuje zimovanje širom Evrope, smatra kako cijene nisu pretjerano visoke ako se u obzir uzmu one u okruženju.
“Vi nigdje u okruženju ne možete šest dana skijati sa nekih 80 evra, koliko košta šestodnevni ski-pass na Jahorini. Ni približno se ne može naći skijalište koje ima deset kilometara staza, a da je cijena približna ovoj. Mislim da to nije pretjerano. Skijanje je, nažalost, skup sport“, kazao je Skočić.
Smatra kako treba imati razumijevanja za pozitivne impulse koji dolaze od novog rukovodstva Olimpijskog centra “Jahorina”, jer se, kako je ocijenio, radi ono što je trebalo uraditi prije 20 godina.
Podsjećamo, cijena sezonske ski-karte za Jahorinu u pretprodaji košta 810 KM, što je za 90 maraka skuplje u odnosu na prošlu sezonu, dok je cijena dnevnog ski-passa sa 38 povećana na 40 KM.
Dejan Ljevnaić, direktor OC “Jahorina”, kazao je kako je cjenovnik rađen stručno po ključu kako ga rade i drugi ski-centri u inostranstvu, gdje se u strukturu cijene karte uračunaju svi troškovi, nakon čega se izbaci samo pet odsto dobiti. Takođe, kako je najavio, proteklih sezona bilo je oko 50 skijaških dana, dok će, prema procjenama, ove sezone za skijanje biti na raspolaganju najmanje 120 dana.
“U prethodnom periodu je bilo najlakše ići na štetu Olimpijskog centra i odricati se dobiti i onda dolazimo u situaciju da naši zaposleni nemaju za plate“, kazao je Ljevnaić.
Kada su u pitanju Bjelašnica i Igman, Vlada Kantona Sarajevo je uputila zahtjev Nadzornom odboru preduzeća “ZOI 84” da hitno vrati cjenovnik ski-karata na prošlogodišnji nivo, uključujući i prodaju predsezonskih karata.
Formiran je i poseban tim koji čine premijer i pet ministara, a koji je zadužen da s menadžmentom ovog preduzeća napravi dodatne konsultacije u cilju pronalaska rješenja koje bi dovelo do smanjenja cijene karata.
Izvor: Nezavisne
TURIZAM
Wizz Air uvodi godišnju pretplatu za neograničeni broj letova
Niskotarifna avio-kompanija Wizz Air je uvela novu pretplatničku uslugu pod nazivom „all you can fly“, koja omogućava korisnicima neograničen broj letova za godišnju naknadu od 499 eura (428 funti, 549 dolara).
Iako su avio-kompanije već nudile različite pakete za više letova, koncept neograničenog broja letova je relativno nov. Ovaj program je sličan onima koje nude Frontier Airlines u SAD-u i AirAsia, kompanija sa sjedištem u Maleziji.
Wizz Air je u Velikoj Britaniji bio kritikovan zbog kvaliteta korisničke službe i kašnjenja letova. Promotivna cijena za godišnju kartu važi do 16. avgusta, nakon čega će porasti na 599 eura.
Destinacije i aerodromi
Počevši od septembra, pretplatnici će moći putovati do destinacija u Evropi, Sjevernoj Africi, Bliskom istoku i Aziji, pod uslovom da rezervišu let najmanje tri dana unaprijed i plate fiksnu naknadu od 9,99 eura.
Wizz Air je objavio da je dostupno 10.000 pretplata, raspoređenih po aerodromima sa kojih kompanija obavlja letove. Ipak, kada je BBC News provjerio njihovu web stranicu, otkriveno je da su neke opcije za „preferirani aerodrom“ već rasprodate.
Na stranici je prikazana poruka: „Ako ne možete izabrati željeni aerodrom, to znači da je kapacitet popunjen i da Wizz Air trenutno ne može ponuditi članstvo u programu ‘Wizz All You Can Fly’“.
Dokument sa uslovima korišćenja na web sajtu Wizz Air-a takođe napominje da dostupnost sjedišta nije garantovana za članove i da će zavisiti od „različitih spoljašnjih i unutrašnjih faktora“.BIZLife
TURIZAM
Počela onlajn prodaja karata za trajektnu liniju Kamenari – Lepetane
Onlajn kupovina karata za trajektnu liniju Kamenari – Lepetane počela je 16.08.2024. godine, obavijestili su iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.
Kako su kazali, platforma nudi brzu, jednostavanu i pouzdanu mogućnost korisnicima da u nekoliko koraka kupe karte, čime se smanjuje potreba za čekanjem u redu i pojednostavljuje sam proces putovanja.
Karte za trajekt moguće je kupiti direktno sa računara ili mobilnog uređaja na zvaničnim web stranicama: https://trajekt.me https://ferrymontenegro.me
– Ova inicijativa u saradnji sa M&I Systems Group predstavlja jedan od značajnijih pomaka u modernizaciji i digitalizaciji naših usluga, omogućavajući brzu, jednostavnu i sigurnu kupovinu karata putem interneta. Naš cilj je da ovim korakom unaprijedimo kvalitet usluga koje pružamo i omogućimo našim korisnicima što prijatnije iskustvo prilikom korišćenja trajektne linije – saopštili su iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.
VINARSTVO
Mostar preuzeo titulu „Evropskog grada vina“ – Trebinje „Najbolja održiva destinacija za vinski turizam“
Juče je na svečanom prijemu u vijećnici francuskog grada Toulousea, gradonačelnik Mostara Mario Kordić preuzeo titulu Evropskog grada vina Dionisio 2024. godine.
„Nakon što smo prošle godine preuzeli nagradu u Portugalu ove godine je, kao u ragbiju, predajemo Mostaru. Želio bih još dodati da su upravo gradovi predvodnici Evropske unije, te da su još od srednjeg vijeka na ovamo održavali veze i stvarali su evropski duh suradnje. Tako i danas na ovom događanju slavimo vino, jer vino povezuje sve ljude bez obzira na naciju“, izjavio je ovom prilikom gradonačelnik Toulousea Jean-Luc Moudenc.
Titulu Evropskog grada vina Dionisio dodjeljuje Evropska mreža vinskih gradova RECEVIN s ciljem promocije destinacija koje su uspješno povezale vinogradarstvo i turizam, podsjećaju iz Grada Mostara.
Ova titula posljednja je u nizu priznanja koje su hercegovački vinari i Hercegovina kao vinogradarska regija osvojili u proteklom periodu, uključujući članstvo Vinske ceste Hercegovine u Kulturnoj ruti Vijeća Europe Iter Vitis, nagradu „Najbolji Iter Vitis vinski grad“ za Grad Mostar, „Najbolja održiva destinacija za vinski turizam“ za Grad Trebinje, „Najbolja praksa unapređenja kulturno-povijesnog nasljeđa i vina“ za manastir Tvrdoš, te 39 medalja za hercegovačka vina na Decanter World Wine Awards 2023, najprestižnijem svjetskom ocjenjivanju vina.
„Ovo je izvanredno priznanje našem gradu i svim ljubiteljima vina u našoj regiji. Recevin Dionisio Grad Vina za 2024. godinu predstavlja iznimnu priliku za promociju Vinske ceste Hercegovine i njenih vinara te će potaknuti razvoj turizma i gospodarstva u našem gradu. Ovo je prilika da svi zajedno pokažemo što Mostar i Hercegovina mogu ponuditi svijetu“, izjavio je mostarski gradonačelnik.
Pored Grada Mostara, delegacija Bosne i Hercegovine uključuje i predstavnike Spoljnotrgovinske komore, koja u saradnji s lokalnim zajednicama rukovodi Vinskom ceste Hercegovine, te projekta USAID Turizam, koji pruža značajnu podršku njenom razvoju.
“Ponosni smo na Grad Mostar i čestitamo im na prestižnoj tituli – Europski grad vina za 2024. Ovo priznanje dodatno ističe značaj Hercegovine u svijetu vinskog turizma. Vinska cesta Hercegovine nudi jedinstveno i bogato iskustvo za ljubitelje vina, omogućujući im da uživaju u izvrsnim okusima naših lokalno proizvedenih vina dok istražuju jedinstvenu kulturnu baštinu Hercegovine. Ova prilika također predstavlja značajan korak prema promociji naših vina i vinogradara na međunarodnoj razini. Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine ostaje posvećena podršci vinogradarima i vinarijama, i nastavlja razvijati Vinsku cestu Hercegovine kao jednu od vodećih destinacija za vinski turizam”, izjavio je dopredsjednik Spoljnotrgovinske komore Vjekoslav Vuković, navodi se u saopštenju.
Od Ljubuškog i Čitluka u zapadnoj Hercegovini, preko Mostara, Čapljine i Stoca u centralnom dijelu, pa sve do Trebinja na jugoistoku, proizvođači vina Vinske ceste Hercegovine stekli su međunarodnu prepoznatljivost kroz autohtone sorte vina žilavke, blatine, vranca i trnjaka.
Vinarije su tek najvidljiviji dio Vinske ceste Hercegovine, ali ona uključuje i mnoge prirodne atrakcije, bogato kulturno naslijeđe, gastronomsku ponudu i jedinstvenu kulturu gostoprimstva.
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca