Connect with us

NAUKA

ArcelorMittal finansira istraživački projekt: Kamena vuna kao konkurentan proizvod na tržištu

ZENICA – U sjedištu kompanije ArcelorMittal potpisan je ugovor o finansiranju i realizaciji naučno-istraživačkog projekta „Osvajanje proizvodnje i kategorizacija kamene vune na bazi supstitucije prirodnih sirovina s visokopećnom troskom“.

Objavljeno

 


Arcelormittal

Arcelormittal

Ako nakon godinu dana po završetku projekta dobiju proizvod koji zadovoljava visoke međunarodne standarde, BiH će konačno imati proizvod koji će biti konkurentan na međunarodnom tržištu, a koji se do sada isključivo uvozio.

Ugovor koji je potpisan između kompanije ArcelorMittal, Univerizeta u Zenici, Metalurškog instituta „Kemal Kapetanović“ i firme Almy Zenica podrazumijeva učešće u realizaciji naučno – istraživačkog rada i iznalaženje tehničko-tehnoloških rješenja za proizvodnju kamene vune, proizvoda koji se koristi za izolaciju u građevinskoj industriji.

„Time šaljemo poruku da možemo spojiti i nauku i istraživanje i praksu u okviru opšteg interesa pri realizaciji ovog projekta imali smo podršku i federalnog ministarstva, imali smo podršku i Vlade ZDK-a. Očekujemo i dalje i očekujemo upravo da ćemo i rezultatima ovim finansijskim projekta moći govoriti nakon godinu dana“, kaže prof.dr. Enes Hašić, prorektor za nastavu i studentska pitanja na Univerzitetu u Zenici.

„Ovaj projekt je jako važan za studente da uče nove stvari. Na osnovu memoranduma o razumijevanju i saradnji koji smo potpisali sa Univerzitetom se obavezala da će učestvovati u ovakvoj vrsti projekta. Na taj način ćemo odgojiti jednu novu generaciju studenata koji će biti spremni da rade u privredi. Još jednom podtvrđujem moju punu sardanju sa Univerzitetom“, ističe Biju Nair, generalni direktor ArcelorMittala Zenica.

Projekat podrazumijeva korištenje recikliranih materijala u svrhu dobijanja novog proizvoda. Zadatak je definirati mogućnosti korištenja visokopećne troske za dobijanje kamene vune. Riječ je o proizvodu koji se koristi u građevinskoj industriji kao izolacioni materijal u svrhu zvučne, toplotne, protivpožarne i druge izolacije i koji su u BiH isključivo uvozi.

„Ovaj proizvod ima nezamjenjivo mjesto za određene namjene u građevinarstvu prije svega za izolovanje unutrašnjih površina objekta krovišta itd. Zatim nezamjenjiv je u industriji montažnih objekata, hala, zgrada itd. i u kombinaciji sa striporom kao izolacionim materijalom vanjske fasade je ustvari jedini materijal koji se danas primjenjuje“, pojašnjava doc.dr. Edin Terzić, naučni saradnik za tehničko-tehnološke poslove u Institutu „Kemal Kapetanović“.

Reklama

U konačnici ovaj projekat ima cilj iskoristiti stručnost Instituta, potencijal industrije kako bi ovladali tehnologijom, stvorili znatne uštede i otvorili nova radna mjesta.

 

Izvor: FTV

Nastavite čitati

NAUKA

Srpski naučnici otkrili kako DNK utiče na koronu

Objavljeno

 

Naučnici sa Medicinskog fakulteta u Beogradu sproveli su veliko istraživanje kako bi otkrili na koji način kovid utiče na bolest i ko ima veće šanse da oboli, a rezultati su pokazali da od genetike pojedinca i otpornosti organizma zavisi kako će čovjek odgovoriti na bolest. (više…)

Nastavite čitati

NAUKA

Ruska naučnica: SARS-CoV-2 najvjerovatnije prirodnog porijekla

Objavljeno

 

Porijeklo novog korona virusa prije je prirodno nego vještačko, s obzirom na to da je genetička sličnost SARS-CoV-2 sa prirodnim virusima veća od 90 odsto, izjavila je danas direktorka ruskog Naučno-istraživačkog instituta za vakcine i serume „I. I. Mečnikov“ Oksana Svitič. (više…)

Nastavite čitati

NAUKA

Materijal sa Mjeseca stiže na Zemlju prvi put poslije 40 godina

Objavljeno

 

Kineska svemirska kapsula sa materijalom sa Meseca, prvim nakon četrdeset godina, započela je danas povratak ka Zemlji. (više…)

Nastavite čitati

U trendu