Connect with us

ENERGETIKA

U BiH samo 18 registrovanih vozila na električni pogon

Objavljeno

 


SARAJEVO – U energetskom sektoru u proteklom periodu napravljeni su određeni pomaci, ali to još uvijek nije dovoljno za njegov rast i razvoj, kazao je ministar Vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović.

Prema nijegovom mišljenju zajedno sa partnerima moglo se uraditi mnogo više, kada je u pitanju državni nivo. Šarović kaže kako je u protekle dvije-tri godine napredak postignut usvajanjem nekoliko važnih dokumenata. Tako je 2015. godini uspostavljeno otvoreno maloprodajno tržište elekrične energije. U proteklom periodu usvojeno je i nekoliko vrlo važnih državnih planova za energetski sektor. Usvojen je nacionalni plan smanjena emisija za cijelu Bosnu i Hercegovinu, akcioni plan za obnovljive izvore energije, Akcioni plan u oblasti energetske efikasnosti.

Ono što nedostaje energetskom sektoru, kaže Šarović su dva ključna dokumenta, odnosno Okvirna energetska strategija i Zakon o regulatoru električne energije. Oba dokumenta u saglasnosti sa Ministarstvo su pripremljena, usaglašena i čekaju na usvajanje.

Smatra kako ova godina nije baš sjajna za donošenje velikih odluka, ali se nada da će bar jedan od ova dva dokumenta biti implementiran i usvojen u institucijama koje su za to zadužene.

„Vjerujem da imamo vremena za usvajanje jednog ili drugog akta, jer su nam oni vrlo važni. Važno nam je i za gasni sektor koji nazaduje. U ovom sektoru, koji bi mogao biti rastući zadnjih godina nemamo investicija“, pojasnio je Šarović. Osvrćući se, na gasni sektor napomenuo je, da BiH zavisi od jedne cijevi, jednog izvora snadbijevanja, te ukoliko ne izvršimo reforme u ovom sektoru doći ćemo u vrlo nezavidnu situaciju nakon 2019. godine.

Smatra kako je malo vremena, te ne može govoriti šta sve BiH čeka ukoliko bude osuđena na samo jedan izvor snadbijevanja gasom.

Reklama

Osvrćući se na automobilsku industriju, kazao je kako nas očekuju drastične promjene koje će se desiti na ovom tržištu po pitanju upotrebe ekološki prihvatljivih automobila, odnosno električnih automobila.

„Ovo je nešto što vjerujem da će da obilježi sve ove godine. Naredni mjeseci ćemo na ovom polju raditi kako bi se ova ideja probudila Bosnom i Hercegovinom“, kazao je Šarović, te dodao kako BiH ima 18 registrovanih automobila na električni pogon od čega je 10 registrovano u prošloj godini, dok se u Evropi proizvede jedan milion.

Smatra kako BiH mora uhvatiti ovaj korak. Stoga su kaže reforme energetskog sektora jedini ispravan put, odnosno usvajanje modernog zakonodavstva, evropskih standarda…

„Mjesto energetskog sektora sa njegovim resursima u potencijalima je da bude lider u regionu i to je i moto ekonomskog razvoja BiH. Kako bi to postigli svako u svome društvu treba da mijenja status, jer sadašnje društvo sa svojim političkim odlukama guši ovaj sektor“, kazao je jučer na Sajmu ENERGA u Sarajevu ministar Šarović, te zaključio da je vrlo važno da energetski sektor izađe iz političkih kandži, odluka koje ga sputavaju.

 

Izvor: Akta.ba

Reklama

ENERGETIKA

Elektroprivreda BiH u gubitku čak 331 mil KM

Objavljeno

 

U Sarajevu je u petak održana konferencija Elektroprivrede BiH na temu poslovanja u 2023. godini. Njoj su prisustvovali i članovi Nadzornog odbora preduzeća.

Obratio se generalni direktor EPBiH Sanel Buljubašić, koji je pojasnio da je u februaru završen izvještaj za prošlu godinu, gdje je predviđen gubitak od 140 mil KM, no u korigovanom izvještaju riječ je o gubitku od 331 mil KM.

EPBiH je uložila 344 mil KM u rudnike od 2009. godine. Ulaganja u rudnike su bila potrebna. Rudnici su nam trebali, trebaju i trebat će, ali nam trebaju rudnici koji će funkcionisati samofinansirajući se, jer mi dobijamo 80 posto energije iz termoenergetskih izvora – kazao je Buljubašić.

Naglasio je da je Rudnik Zenica u septembru prošle godine imao gubitak od 15 mil KM i pokazao se neodrživim, prenio je Avaz.

Menadžment je izdao akt u kojem kažu kako ne postoji kvalitet ni kvantitet uglja u ovom rudniku. 2009. godine građani su svjesni da problem datira od tada. Do sada akomulirani iznos svih koncerna iznosi 1,053 mlrd KM. Da nije bilo nesretne korone i rata u Ukrajini ovo bi se desilo prije dvije godine. Uvjeravam vas da ćemo ponovo biti stabilni i da cemo proizvoditi viškove energije za područje van BiH, a prvenstveno nam je cilj zadovoljiti domaće troškove – istakao je.

Dodao je da se minus od 117 miliona odnosi samo na rudnike Kreka, Zenica i Gračanica.

Reklama

Ostali rudnici posluju pozitivno. Elektroprivreda mora pozitivno raditi. Planirane su investicije od 450 mil KM u blokove u Kaknju – zaključio je Buljubašić.

Dnevni avaz

Nastavite čitati

ENERGETIKA

Traži se koncesionar za solarnu elektranu Nova kod Trebinja – Investicija od 14 mil KM i godišnje proizvodnje od 17,7 GWh

Objavljeno

 

Ministarstvo energetike i rudarsta Republike Srpske je raspisalo javni poziv za dodjelu koncesije za izgradnju solarne elektrane Nova na područja grada Trebinja.

Riječ je o solarnoj elektrani instalisane snage od 12.249 MW i procijenjene godišnje proizvodnje od 17,7 GWh.

Lokacija solarne elektrane je planirana na lokalitetu Zubačkog platoa, do koje se dolazi odvajanjem sa regionalnog puta Trebinje-Herceg Novi na oko 12 km od grada Trebinja.

Izgradnja je planirana na površini od oko 15 hektara, a biće priključena na postojeću eletroprenosnu mrežu izgradnjom priključnog dalekovoda.

Procijenjena vrijednost investicije iznosi 14,1 mil KM, dok će se proizvedena električna energija prodavati na tržištu, ističe se u pozivu.

Koncesija se dodijeljuje na maksimalnih 50 godina, dok jednokratna koncesiona naknada iznosi 423.000 KM a naknada za korištenje iznosi 0,0055 KM po proizvedenom KWh.

Reklama

Rok za dostavljanje ponuda je 30 dana od dana objavljivanja javnog poziva (5. mart 2024.).

eKapija

Nastavite čitati

ENERGETIKA

Sarajevska Elektroprivreda u teškoj situaciji, rudnici ne ispručuju dovoljno ugljena

Objavljeno

 

Uprava i uposlenici Elektroprivrede BiH (EPBiH) će s Vladom FBiH i dalje činiti maksimalne napore na iznalaženju rješenja za izuzetno tešku situaciju u kojoj se kompanija nalazi.

Izostanak rješenja bit će ozbiljna prijetnja integritetu i stabilnosti elektroenergetskog sustava, ali i funkcioniranja drugih segmenata FBiH, priopćili su iz JP Elektroprivreda BiH.

JP Elektroprivreda BiH unatoč problemima s kojima se zbog nedostatka dovoljnih količina ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH suočava u omogućavanju kontinuiteta proizvodnje električne energije, osigurava urednu opskrbu više od 800 tisuća kupaca i očuvanje integriteta elektroenergetskog sustava.

Smanjenje isporuka ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH prema termoelektranama u Tuzli i Kaknju datira od 2019. godine i traje u kontinuitetu do danas. Trenutne isporuke su drastično niske. Rezultat je ozbiljno ugrožavanje rada termoelektrana, pad proizvodnje električne i toplinske energije za zagrijavanje gradova Tuzla, Lukavac i Kakanj.

Elektroprivreda BiH je 2018. godine proizvela 7.245,4 GWh električne energije. Godinu kasnije zabilježen je značajan pad zbog nedostatka ugljena i ostvarenje od 6.033,8 GWh. U 2022. godini proizvedeno je svega 5.849,2 GWh ili 1.396 GWh manje u odnosu na 2018. Za 11 mjeseci ove 2023. ostvarena proizvodnja je iznosila 4.834 GWh i na kraju godine će biti ispod 5.500 GWh.

Bez obzira na nepovoljne okolnosti s raspoloživim količinama ugljena, Elektroprivreda BiH nije dozvolila urušavanje elektroenergetskog sustava i opskrbe. Nedostajuće količine ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH nadomještene su kupovinom od trećih osoba kako ne bi bilo ugrožena opskrba prvenstveno domaćih kupaca. Međutim, navedeni ostvareni proizvodni rezultati doveli su do značajnog smanjenja bilansnih viškova namijenjenih za prodaju na tržištu i ostvarenju prihoda po tom osnovu. Situacija je neminovno utjecala na financijsko poslovanje kompanije i negativne rezultate”, navodi se u priopćenju.

Reklama

Iako se na financijske efekte poslovanja utjecati i primjena odluka Vlade FBiH o ograničavanju povećanja cijena za opskrbu tržišnih kupaca tijekom 2022. i ove godine, koje su u konačnoj primjeni rezultirale cijenama znatno nižim od tržišnih, Elektroprivreda BiH je provedbom odluka iskazala spremnost za provođenje mjera zaštite gospodarstva BiH i njezine konkurentnosti.

Prosječna cijena Elektroprivrede BiH za tržišnu opskrbu za 10 mjeseci ove godine bila je 77 eura po MWh, dok je proizvodna cijena iz termoelektrana iznosila u prosjeku 85 eura po MWh. U zemljama regije, cijena po MWh za tržište kretala se od 230 do 414 eura što je slučaj u Hrvatskoj, Sloveniji od 197 do 250 eura, a u Srbiji od 130 do 150,9 eura.

Dajući svoj doprinos u zaštiti domaćih gospodarstvenika, sprečavanju značajnijeg povećanja cijena proizvoda i usluga bh. kompanija, i zadržavanjem cijena za javnu opskrbu na razini iz 2015. godine, Elektroprivreda BiH je potvrdila društveno odgovorno djelovanje u zaštiti gospodarstvenika i standarda građana”, priopćeno je iz Službe za komunikacije EPBiH.

Nastavite čitati

U trendu