Connect with us

FINANSIJE

Plata od 1.000 KM u RS realna i dostižna

Objavljeno

 


Novac

BANJALUKA – Prosječna plata u Republici Srpskoj od hiljadu KM je realna u 2019. godini, smatraju socijalni partneri i ekonomisti s tim da svako ima različito mišljenje i put kako do tog cilja doći.

Tako, na primjer, poslovna zajednica predlaže da poveća plate, a da taj iznos ne bude oporezovan. To bi bilo prelazno rješenje do konačnog cilja, a to je da poresko opterećenje na rad bude 50 odsto.

„Zalažemo se za to da sve što poslodavac uspije dodatno obezbijediti za povećanje ide radnicima, a da se ne daje državi. To je varijanta koju treba da pokušamo dogovoriti, uz ograničenje da se to ne odnosi na one koji isplaćuju najniže plate“, kazao je Saša Trivić, privrednik i član Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.

Dodaje kako je poslodavcima prihvatljiva i opcija da na povećanje plata izvrše punu uplatu, ali da im se to kasnije refundira.

Kako nezvanično saznajemo, s ovom idejom se u principu složio i budući mandatar za sastav nove vlade Radovan Višković na posljednjem sastanku između vlasti i privrednika, koji je održan prošle sedmice.

U Savezu sindikata Republike Srpske kažu kako se prosjek od 1.000 KM može ostvariti već krajem prvog kvartala naredne godine, ali samo uz zajedničko učešće sva tri socijalna partnera te da imaju argumente i računicu koja to potvrđuje.

Reklama

Dodaju kako su i sami za smanjenje opterećenja rada i ukidanje brojnih parafiskalnih nameta koji opterećuju poslovanje, ali i poručuju kako i poslodavci moraju da se žrtvuju ako žele da zadrže radnike.

„Mi nemamo ništa protiv da se ide ka rasterećenju rada, ali da se svako rasterećenje prelije u džepove radnika. Međutim, to je samo jedna strana priče, jer bi to značilo da država na uštrb svojih prihoda i poreza koji se slijevaju u budžet u stvari povećava plate radnicima. Ako će država plaćati radnike u realnom sektoru, onda imamo ozbiljan problem“, kazala je Ranka Mišić, predsjednik Sindikata.

Mišićeva zagovara ideju da se poveća i iznos najniže plate, a koji bi takođe dao dobar efekat.

„Sve dok sistem ne bude u stanju da iskontroliše ko dobija, a ko ne najnižu platu, odnosno ko ju zloupotrebljava, jedini način je da se podigne iznos najniže plate i tako zaštite radnici“, zaključila je ona.

Stevo Pucar, profesor na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci, kaže da, bez obzira na model, plate moraju rasti, kako bi se koliko-toliko usporio odlazak radnika sa domaćeg tržišta.

„Ključna stvar je da firme povećavaju svoju produktivnost, odnosno da prave proizvode s višom vrijednošću, što otvara mogućnost da plaćaju radnike više i to je jedina situacija u kojoj svi dobijaju“, kazao nam je on.

Reklama

Inače, prosječna plata u Republici Srpskoj je 880 maraka, što znači da je potrebno još 120 maraka kako bi narasla na željeni nivo.

Prosječnu zaradu u četvorocifrenom iznosu već mjesec i po dana zagovara Milorad Dodik, lider vladajuće stranke u RS, koji je za period nakon izbora najavio razmatranje svih mogućnosti koje bi dovele do toga.

 

Izvor: Nezavsine novine

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Od

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Od

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

FINANSIJE

Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha

Objavljeno

 

Od

Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.

Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.

„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.

Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.

Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje

Nastavite čitati

U trendu