Connect with us

FINANSIJE

Svi kontrolisani poslodavci povećali plate

Objavljeno

 


Novac

BANJALUKA – U protekla dva mjeseca Republička inspekcija rada je u okviru svojih nadležnosti izvršila više od 220 provjera koje su se odnosile na obračun i isplate plata, te uvidom u platne liste utvrđeno je da su poslodavci obračunali i iskazali predviđeno povećanje, međutim sindikalci tvrde da je nepravilnosti bilo, ali da ih je teško dokazati.

Izmjenama Zakon o porezu na dohodak, koji je stupio na snagu 1. septembra, definisane su određene izmjene koje se odnose na povećanje neoporezivog dijela plate, a što za cilj ima povećanje plata radnika počevši od avgustovske plate.

U Poreskoj upravi RS kažu da nisu uočili nepravilnosti te po njihovoj evidenciji poslodavci su ispoštovali svoju zakonsku obavezu i nije bilo potrebe za sankcijama.

„Može se zaključiti da je poslovna zajednica u RS ozbiljno i odgovorno shvatila svoju obavezu. Nije bilo ni žalbi radnika na zloupotrebe od strane poslodavaca, osim usmenih zahtjeva u kojima su tražili određena pojašnjenja“, kažu u Poreskoj upravi RS.

Dragutin Škrebić, predsjednik Unije udruženja poslodavca RS, rekao je da nepravilnosti nije bilo te smatra da je bespotrebno zakomplikovana zakonska procedura oko povećanja plata.

„Većina poslodavaca je povećala platu i više od 30 KM, u najmanju ruku onaj ko nije povećao platu iznad toga ostaće bez radnika. Na svaki mogući način gledamo da povećamo platu te sam uvijek protiv tako rigidnih zakona koji komplikuju onima koji legalno rade. Komplikuje se administracija, jer smo strahovito puno posla imali da bismo izmjenili rješenja zbog 30 KM“, rekao je Škrebić.

Reklama

On je dodao da čisto sumnja da je bilo slučajeva da su neki poslodavci povećavali platu pa onda zahtijevali od radnika da im taj novac vrati.

„To su vjerovatano samo oni koji dižu prašinu ni oko čega i stavaraju jednu veoma ružnu klimu i atmosferu poslodavcima i poslovnom ambijentu“, rekao je Škrebić.

Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS, rekla je da je bilo problema kod pojedinih poslodavaca.

„Bilo je problema kod onih koji imaju platu do 550 KM, a da pri tom primalac tog iznosa ima izdržavanih članova porodice, povratom poreza na lična primanja za izdržavanog člana ostao je uskraćen za taj iznos od 30 KM“, rekla je Mišićeva.

Dodaje da je takođe bilo problema kod poslodavaca koji dio plate isplaćuju na ruke.

„U formalnom smislu za obračunatu platu preko banke imate dodatnih 30 KM, ali se smanjuju iznosi u kovertama. To je veoma teško dokazati, radnici uglavnom o tome ćute“, rekla je Mišićeva.

Reklama

Inspekcija je kontrolisala i da li su poslodavci zaključili s radnicima izmijenjene ugovore o radu, a u skladu s obrascima ugovora o radu, koje je pravilnikom definisalo resorno ministarstvo.

„U pojedinačnim slučajevima neposredno nakon stupanja na snagu pravilnika utvrđeno je da poslodavci nisu blagovremeno i ažurno izmijenili forme ugovora, te im je naloženo da to učine“, kažu u Inspektoratu RS i dodaju da organizuju i zajedničke kontrole s inspektorima Poreske uprave RS.

 

Izvor: Nezavisne novine

BIZNIS

Bitcoin skočio na 90.000 dolara po prvi put u povijesti

Objavljeno

 

Od

Vodeća kriptovaluta zadnji je put bila viša za 12% na 89.100 USD, prema Coin Metricsu. Ranije u ponedjeljak porastao je čak do 89.623,00 dolara. Mnogi ulagači očekuju da će njegova cijena nastaviti s novim rekordima na putu do 100.000 dolara kasnije ove godine.

“Bitcoin je sada u modusu otkrivanja cijene nakon što je rano prošle srijede ujutro probio rekorde svih vremena kada je službeno objavljeno da je Trump pobijedio na izborima”, rekao je Mike Colonnese, analitičar u H.C. Wainwright.

„Vjerojatno će se snažno pozitivno raspoloženje zadržati do kraja 2024. i [mi] vidimo da bi cijene bitcoina potencijalno mogle doseći šesteroznamenkasti broj do kraja ove godine“, dodao je.

Kripto ulagači navijaju za obećanja novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da će regulatorno okruženje učiniti poticajnijim, pa čak i prijateljskim prema kripto poduzećima, koja su se dugo borila s nedostatkom jasnoće pravila puta, javlja Seebiz.

Dok se bitcoin već dugo smatra sigurnom imovinom u Washingtonu – to jest, ne podliježe zakonima o vrijednosnim papirima – dugi rep kriptovaluta i startupa povezanih s kripto valutom djeluje u rizičnoj sivoj zoni.

„To je upravo pomaknuto za 180 stupnjeva“, rekao je Matt Hougan, glavni investicijski direktor Bitwise Asset Managementa, za CNBC. „Sada smo u pozitivnom regulatornom okruženju, sada imamo vjetar u leđa zbog toga, a to dolazi u slučaju tržišta koje je već bilo na tržištu bikova… to će nas gurnuti gore.“

Reklama

Eterom se u ponedjeljak navečer trgovalo više za 5,8%. Token za plaćanje XRP porastao je za gotovo 4%, a token povezan s projektom decentraliziranog financiranja Polygon porastao je za više od 4%. Dogecoin je bio jedan od najvećih dobitnika – vjerojatno zbog svoje povezanosti s Elonom Muskom, koji je pomogao da Trump bude izabran. Porasla je za 38%.

Na tržištu dionica, Coinbase i MicroStrategy dobili su oko 3%, odnosno 5%, u produljenom trgovanju. Na redovitoj sjednici u ponedjeljak, Coinbase je porastao za 19% i trgovao se iznad 300 dolara prvi put od 2021. Sada je to oko 6% u odnosu na najvišu vrijednost iz te godine.

Trgovci i analitičari slažu se da je ovo povećanje tek na početku.

“Čini se da postoji zračni jaz između prethodnih [bitcoin] najviših vrijednosti svih vremena oko 72.000 dolara i 100.000 dolara”, rekao je Hougan. “Teško je točno vidjeti što bi natjeralo prodavače da uđu na ovo tržište i zaustave zamah prije nego što dođemo do te razine. Naravno, nema nikakvih garancija. Mogli ste vidjeti povlačenja, ali mi smo u novom ciklusu kripto tržišta. … Mislim da smo u pravu što smo optimistični i da je predrasuda još uvijek na pozitivnoj strani.”

Nastavite čitati

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu