PREDUZETNIŠTVO
Zaštita autorskih prava u EU na čekanju: Niko više nije siguran u članove 11. i 13.?
Iako se na prvi pogled čini kako od direktive neće biti ništa jer se zemlje članice ne mogu dogovoriti, to baš i nije tako.
Prijedlog Direktive o zaštiti autorskih prava u EU-u naišao je na neočekivanu prepreku.
Naime, za danas su bili predviđeni pregovori između Vijeća Evrope, Evropske komisije i predstavnika Evropskog parlamenta, ali oni su otkazani do daljnjeg.
Trostrani pregovori trebali su definirati konačnu verziju direktive i poslati ju pred parlamentarce na glasanje, ali od zajedničkog stajališta nije bilo ništa.
Čak 11 zemalja, među kojima i Hrvatska, glasalo je protiv predložene verzije Direktive, odnosno spornih članova 11. i 13. te tako zaustavilo cijeli proces.
Problem je i što su neki izdavači i udruge autora koji bi trebali profitirati od člaa 13. više baš i nisu sigurni da će on, u predloženom obliku, rezultirati zaštitom autorskih prava.
Iako se na prvi pogled čini kako od direktive neće biti ništa jer se zemlje članice ne mogu dogovoriti, to baš i nije tako.
Kako pojašnjava Julia Reda, zastupnica u Evropskom parlamentu i jedna od najglasnijih protivnica predložene Direktive, neslaganje 11 zemalja ne znači da će Direktiva biti odbačena.
Neki čak zagovaraju da se Direktiva prihvati bez spornih članova 11. i 13., no takvo polovično rješenje ne čini se vjerojatnim.
Podsjetimo, sporni se dijelovi mogu ukratko svesti na:
Član 13. po kojem bi platforme kao što je Googleov YouTube bile zakonski odgovorne za kontrolu korištenja sadržaja zaštićenog autorskim pravima kako bi se spriječilo potkradanje njihovih autora.
Član 11. koji bi uveo tzv. „susjedna prava“ (autorskom pravu susjedna ili srodna prava) odnosno tzv. „porez na linkove“, a po kojem bi novine, časopisi i novinske agencije morale dobijati naknadu za autorska prava kada bi Google ili druge internetske stranice dijelile poveznice na njihove članke, uključujući čak i kratke isječke sadržaja članaka.
Šta evropska direktiva o zaštiti autorskih prava znači za tebe?
Rumunsko predsjedništvo sad mora napraviti reviziju spornih članova i dati novi prijedlog zemljama članicama na izjašnjavanje. Zavisno od toga koliko će im za novi prijedlog trebati i koliko će članicama trebati da se izjasne, vjerovatnije je da će prihvatanje Direktive biti odgođeno, barem do marta.
To otvara cijeli niz potencijalnih problema. Prije svega Brexit i Veliku Britaniju, koja, iako je učestvovala u raspravi o Direktivi, ako izađe iz EU, više neće imati pravo glasa, ali ni obvezu prilagoditi se novim pravilima.
S obzirom na to da su u maju izbori za Europski parlament, vjerovatnije je da će o novom prijedlogu Direktive raspravljati i glasati novi sastav EP-a.
To znači da zagovornici pokreta „#SaveYourInternet“, koji se protive ovakvom tekstu Direktive imaju još malo vremena da promijene situaciju.
Zanimljivo, u kampanju protiv člana 13. uključio se i YouTube, koji je, baš kao i Google, jasno pokazao kako bi izgledao nakon prihvatanja predloženog člana 13.
People asked us what YouTube would look like if Article 13 gets implemented in the wrong way.
So we mocked this up…
Does it scare you too? If so, click here to #SaveYourInternet → https://t.co/UzaIKzKpj1 pic.twitter.com/obaNTfKlQD
— YouTube (@YouTube) January 18, 2019
Ujedno su pozvali sve da se priključe pokretu „#SaveYourInternet“ i pokažu što misle o Direktivi.
Izvor: zimo.dnevnik.hr
PRIVREDA
Bihaćka plantaža američke borovnice sa 6000 sadnica opravdava svoje postojanje
Sanela i Nusret Sušić u bihaćkom prigradskom naselju Vikići podignuli su plantažu američke borovnice sa 6000 sadnica na površini dva i pol dunuma koja ovih dana opravdava svoje postojanje. U ovaj obiteljski projekt supružnici Sušić uložili su više od 300 000 KM. (više…)
PREDUZETNIŠTVO
Knjige koje će vam pomoći da izgradite preduzetnički duh
Dobri preduzetnici moraju da imaju hrabrosti da bi uspeli, ali deluje da je tu hrabrost sve teže posedovati. Između globalne recesije i pandemije koja se ubrzava, tržište može izgledati mnogo više neprijateljski nastrojeno prema vama nego ikada. (više…)
BIZLIFE
Ovih šest stvari svaki dobar šef MORA da zna!
Pred vama su neki od načina na koje možete da napravite dobar poslovni tim i budete šef kog će ljudi cjeniti.
Biti šef jeste prijatna, ali i vrlo izazovna pozicija. Mnogi mladi menadžeri u poslu ponekad nisu svesni svih strana ove pozicije. Ne očekuju da, kao lideri, upravo oni moraju da naprave tim koji je kvalitetan i kojem veruju. To je prvi preduslov da menadžer ne mora ubuduće da razmišlja o tome zašto je neko ostao duže na pauzi ili da li će sastanak proći u najboljem redu ako mu šef ne prisustvuje. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca