ANALIZE
Ovo je 9 najboljih odredišta u Evropi za ljubitelje sira
Evropa je poznata po ljubavi prema siru. Mnoge najpoznatije sorte na svijetu potječu s kontinenta. Od užurbanih tržnica sira i fascinantnih muzeja do praktičnih radionica izrade sira, evo devet najboljih europskih odredišta sira prema Euronewsu.
Roquefort, Francuska
Nije iznenađenje da ovaj popis započinje u Francuskoj, od grada Roquefort-sur-Soulzon na jugu gdje se proizvodi jedan od najpoznatijih svjetskih plavih sireva.
Možete obići podrume u kojima sazrijevaju ogromni koluti ovog oštrog sira napravljenog od ovčjeg mlijeka i karakterističnog po tamnoplavozelenim žilama, i vidjeti tačno kako se pravi prije kušanja gotovog proizvoda.
Gruyères, Švicarska
Ovaj srednjovjekovni grad slikovita je mješavina kaldrmiranih ulica i bujnih livada, ali njegova glavna slava je da jedom tvrdog, orašastog sira Gruyère barem od 12. stoljeća.
Posjetite tvornicu La Maison du Gruyère da biste saznali više o njezinoj povijesti i vidjeli kako se pravi, a zatim u restoranu na licu mjesta dopunite jelima sa prepuno sira.
Parma, Italija
Smješten u gastronomskoj centrali Emilije-Romanje u sjevernoj Italiji, jedan od najpoznatijih izvoznih proizvoda Parme je Parmigiano Reggiano, poznatiji kao parmezanski sir.
Obilasci tvornice vodit će vas kroz postupak izrade ovog tvrdog, ostarjelog i ukusom bogatog sira. Jelovnici restorana pršte od toga, a postoji čak i čitav muzej posvećen ovom ““kralju sira““.
Gouda, Holandija
Poznata po istoimenom siru, Gouda je dio holandske Doline sira – regije prepune aktivnosti za ljubitelje sira.
Postoji sve, od muzeja u kojima možete otkriti kako se sir proizvodi i sazrijeva, do spomenika povezanih sa sirom, manifestacija sira, pa čak i nekadašnje kuće za vaganje sireve radi istraživanja.
Ne propustite živahne tradicionalne tržnice sira koje vrve od trgovaca, gdje možete kušati obilje uzoraka i odabrati svoje favorite za ponijeti kući.
Emmental, Švicarska
Švicarska idilična dolina Emmental poznata je po svojim valovitim obroncima i alpskim pogledima, kao i po tome što je dom ementalskog sira.
U mnogim dijelovima svijeta poznat samo kao švicarski sir, možete posjetiti mljekaru Emmental Show kako biste saznali kako se tačno stvara – i zašto ima toliko rupa! Također postoji prilika da pokušate napraviti vlastiti sir pod vodstvom profesionalca, plus prepustiti se i malo kušanja.
Pag, Hrvatska
Neravni hrvatski otok Pag poznat je po krajoliku lunarnog izgleda i prepoznatljivom lokalnom siru. Obavezno posjetite svakoga ko vjeruje da je mjesec napravljen od sira.
Ekskluzivno na Pagu izrađen je sir koji koristi mlijeko od ovaca hranjenih aromatičnom lokalnom vegetacijom poput kadulje koja je jakim vjetrom prirodno prekrivena morskom solju. To daje siru karakterističan oštar i slan okus.
Obiđite pašku siranu Gligora kako biste saznali više o siru i načinu njegove izrade, kao i da biste probali neke uzorke.
Streefkerk, Holandija
Za praktično iskustvo sira, holandski grad Streefkerk izvan Rotterdama definitivno bi trebao biti na vašem putu. Ovdje možete posjetiti Booij Kaasmakers, porodičnu farmu na kojoj već više od 300 godina proizvode zanatski sir.
Ne samo da možete obići i kušati odabir njihovih kreacija, već se možete pridružiti radionici i sami pokušati napraviti svježi sir. Šansa za učenje od stručnjaka!
Asturija, Španija
Regija Asturija na sjevernoj obali Španije poznata je kao País de Quesos, ili ‘zemlja sireva’. Proizvodi preko 50 različitih sorti, uključujući dimljeni Gamonéu i jake i začinjene plave kabrale.
Možete slijediti put ka siru Cabrales da posjetite proizvođače mlijeka, istražite aromatične špilje sa sirom od vapnenca u Asiegu gdje se sirevi čuvaju i sazrijevaju, te posjetite sirane za one najvažnije degustacije.
Camembert, Francuska
Camembert u regiji Normandy na sjeveru Francuske još je jedna svjetski poznata destinacija za ljubitelje sira, zahvaljujući mekanom i kremastom siru zahvaljujući čemu je i dobio ime.
Ovdje možete istražiti lijepu prirodu sa pašnjacima na kojima su krave i razgledati Maison du Camembert kako biste vidjeli kako se izrađuje ovaj popularni sir – i uživati u degustaciji naravno. Alternativno posjetite Durand Cheesemonger – posljednju farmu mliječnih proizvoda koja još uvijek pravi camembert tradicionalnim metodama.
Indikator.ba
ANALIZE
Egzodus doktora iz Republike Srpske: Male plate i loši uslovi rada ih tjeraju u inostranstvo
Na mogući egzodus zdravstvenih radnika upozoravalo se nekoliko godina unazad. Na birou za zapošljavanje u Republici Srpskoj doktora više nema. Iscrpljenost kadra zavladala je u bolnicama i domovima zdravlja. O zadržavanju radnika povećanjem plate i boljim uslovima rada, niko ne priča. Jedine brojke koje se spominju su one odlazećih radnika.
NEMA DOKTORA NI NA BIROU
Dom zdravlja Banjaluka raspisao je konkurs za prijem nekoliko zdravstvenih radnika. Na posljednji, niko se nije javio. Šta je razlog, pitali smo rukovodstvo.
„Mislim kada bismo doktorima ponudili bolje uslove rada, bolju platu u terenskim ambulantama posebno da bi možda bio i veći odaziv i veća zainteresovanost za taj posao. Nema ni na birou doktora, a nema ni kandidata koji žele da rade“, istakla je Vedrana Antonić Kovljenović, pomoćnica direktora Doma zdravlja Banjaluka i specijalistkinja porodične medicine.
No, na birou ih ipak ima. Prema podacima Zavoda za zapošljavanje nekoliko stotina medicinkog kadra, nezaposleno je. Pa se postavlja pitanje – gdje su u stvarnosti?
„Rade i kao konobari, rade i u kuhinjama, rade u supermarketima. Vrsni profesionalci odlaze da rade u parfimerije, odlaze da rade neke druge poslove manje složenosti u drugim strukama, ali nažalost za duplo veću platu i onda na taj način osiguravaju egzistenciju svoje porodice“, pojasnio je Mirko Šerbedžija iz Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS.
MALE PLATE
Osim trbuhom za kruhom u inostranstvo, brojni odlaze u privatne ustanove zbog boljih uslova rada. Takvih je više od 20 u posljednjih nekoliko godina u bolnici Srbija u Istočnom Sarajevu. Iako su plate medicinarima u Kantonu Sarajevo zbog kojih su do nedavno željeli u generalni štrajk, male i takve za radnike zdravstva u RS – nedostižne.
„Najgora situacija je trenutno u bolnici u Istočnom Sarajevu gdje doktori masovno prelaze u bolnice u KS kako privatne tako i državne, specijalista u KS ima bukvalno duplo veću platu nego specijalista u RS. Uglavnom je plata glavni razlog odlaska ljekara ili u inostranstvo ili privatne ustanove“, naglasio je Jovica Mišić, opšti hirurg u bolnici Doboj.
Da je nešto bolja situacija u banjalučkoj bolnici, ne potvrđuju. Nedostaje čak – 700 radnika. U Domu zdravlja u naredne dvije godine, skoro 40 doktora će se penzionisati. Pa se postavlja pitanje – ko će ih zamijeniti?
„U zadnjih nekoliko godina je bilo više desetina doktora na birou , molbii u domovima zdravlja za posao, kako doktora porodične medicine, tako i medicinskih tehničara, ali sada nema nijednog, evo mi smo nakon pola godine uspjeli zaposliti jednog mladog doktora. Što se tiče timova hitne pomoći, bilo bi poželjno da ih ima deset timova, ali mi to nemamo sada, imamo tri mobilna tima“, navela je Nada Banjac, načelnica Službe Hitne medicinske pomoći u Banjaluci.
No, to nisu jedini problemi zdravstva u RS. Da povećanja plata neće biti, poručeno im je iz resornog ministarstva. Trenutno, oni koji su ostali, nadaju se barem redovnim isplatama. S obzirom na to da je ove godine zabilježeno nekoliko kašnjenja plata i doprinosa zdravstvenim radnicima. Pa zbog svega i strah od neizvjesnosti – tjera na pakovanje kofera.
ANALIZE
Republika Srpska povećava kvotu radnih dozvola za strance na 2.000
Upravni odbor Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske donio je odluku o izmjeni odluke o utvrđivanju kvota radnih dozvola za zapošljavanje stranih državljana i lica bez državljanstva u Republici Srpskoj, a do izmjena, odnosno povećanja kvota došlo je na zahtjev Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.
Kako su za „Nezavisne novine“ objasnili iz Zavoda za zapošljavanje Srpske, odlukom je utvrđena kvota radnih dozvola za 2024. godinu za zapošljavanje 2.000 stranih državljana i lica bez državljanstva.
„Kvota se odnosi na 500 produženih ranije izdatih radnih dozvola i 1.500 za novo zapošljavanje. Pomenuta kvota je važeća do 31.12.2024. godine„, istakli su oni.
Da podsjetimo, prošle godine donesena je odluka za zapošljavanje 1.400 stranih državljana i lica bez državljanstva u Republici Srpskoj i to 1.000 za novo zapošljavanje stranih državljana i osoba bez državljanstva i 400 za produženje ranije izdatih radnih dozvola.
Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca Republike Srpske, istakao je za „Nezavisne novine“ da je, imajući u vidu trendove, realno očekivati da će nova kvota biti dovoljna do kraja godine.
„S obzirom na to da ima veći broj poništenih radnih dozvola u periodu do sada i s obzirom na to da smo podigli kvotu na 2.000, mislimo da će taj broj biti dovoljan do kraja godine uz obećanje da ćemo, ukoliko bude nedostatak dozvola na kraju godine, korigovati odluku i povećati za potreban iznos„, kaže Aćić.
Prema njegovim riječima, stranih radnika je potrebno u svim oblastima, ali najviše ih ima u građevinarstvu, poljoprivredi i prerađivačkoj industriji.
„U svim deficitarnim granama, što se tiče radne snage, potrebni su radnici, međutim ova tri sektora trebaju najviše ljudi iz inostranstva„, navodi on.
Takođe, na sjednici Upravnog odbora koja je održana krajem jula ove godine utvrđena je i kvota radnih dozvola za zapošljavanje stranih državljana i lica bez državljanstva u Republici Srpskoj za 2025. godinu.
„Kvota se odnosi na 2.000 radnih dozvola za zapošljavanje stranih državljana, a ista je važeća do jula 2025. godine. Od ukupnog broja radnih dozvola, 500 će se odnositi na produžene, a 1.500 za novo zapošljavanje stranih državljana i lica bez državljanstva“, objasnili su za „Nezavisne novine“ u Zavodu za zapošljavanje Srpske.
Kada je riječ o kvotama za prvu polovinu naredne godine, Aćić ističe da će, s obzirom na trendove iz okruženja, vrlo vjerovatno doći i do korekcija te odluke.
BIZNIS
Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj
Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.
Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.
Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.
Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.
U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.
Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.
Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.
Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.
Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.
„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.
Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.
Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.
Akta.ba
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca