INVESTICIJE
Rusija sprema ekonomski „bum“ u Srbiji
Do kraja godine biće usaglašena mapa puta do zajedničke ekonomske zone u Srbiji, ali i sačinjen spisak novih projekata u koje bi ulagale ruske firme. Trgovinska razmjena će na kraju 2017. biti 15 odsto vrijednija, uz rast srpskog izvoza od 28 odsto.
Potpredsjednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović i ambasador Ruske Federacije Aleksandar Čepurin ocijenili su prije nekoliko dana da ima prostora da se dodatno proširi saradnja dviju zemalja, na šta upućuju postojeći zajednički projekti koji se dobro odvijaju.
Čepurin je Mihajlovićevu upoznao o aktuelnim podacima o porastu trgovinske razmjene dviju zemalja i planiranim investicijama ruskih kompanija.
Šta se krije iza te najave, za Sputnjik govore šef Trgovinskog predstavništva Ruske Federacije u Srbiji Andrej Hripunov, i prvi zamjenik direktora ogranka „RŽD internešenel“ u Srbiji Mansurbek Sultanov.
Hripunov smatra da će do kraja godine vrijednost rusko-srpske trgovinske razmjene biti oko 15 odsto veća u odnosu na prošlogodišnju, i iznosiće između 2,5 i 2,6 milijardi dolara. Na to, kako kaže, upućuju podaci prema kojima je u periodu od januara do avgusta, premašen iznos od 1,7 milijardi dolara. Pritom je, napominje on, srpski izvoz porastao čak 28 odsto, i ne radi se samo o najčešće pominjanim poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima, već i farmaceutskim, iz oblasti konfekcije, ženske galanterije, što je, smatra on, potvrda njihovog dobrog kvaliteta.
„Što se tiče ruskih investicija u Srbiji, mi procjenjujemo, i to je ekspertska procjena koja je realna, da je njihova vrijednost oko četiri milijarde evra“, kaže Hripunov. Poznato je da su ovdje prisutni „Gasprom njeft“, NIS, koji je uložio 2,5 milijardi evra, „Lukoil“, „Gasprom“, metalurška kompanija u Majdanpeku, banke, među kojima i „Sberbanka“.“
On je podsjetio da je prije nekoliko dana NIS u pančevačkoj rafineriji pokrenuo novu investiciju u preradu nafte, vrijednu 300 miliona evra, ocijenivši da je tu prije svega riječ o ulaganju u ekologiju.
„Postrojenje će biti izgrađeno za dvije godine, i to će biti revolucionarno. Malo ko to ima, radi se o najmodernijim tehnologijama koje omogućavaju da se životna okolina ne zagađuje. Biće bolji i kvalitet benzina i goriva, a to znači i manje štetnih izduvnih gasova. To je baš ulaganje u budućnost“, objasnio je Hripunov.
On ukazuje da je prije nekoliko dana potpisan ugovor sa izvođačem radova na termoelektrani-toplani (TE-TO) Pančevo koju će sa 180 miliona evra finansirati „Gasprom“. U pitanju je nova tehnologija, a na tenderu je za izvođača radova izabrana kineska firma „Šangaj elektrik“.
„Vidite, to je već rusko-kinesko-srpska saradnja. I to će biti ekološka proizvodnja struje i toplote. Čista energija“, kaže šef ruskog Trgovinskog centra u Srbiji.
Na pitanje u koliko bi projekata u narednom periodu investirale ruske firme, Hripunov kaže da ih ima puno.
„Planiramo da do kraja godine sa srpskim kolegama napravimo spisak, odnosno plan projekata koji imaju perspektivu. Osim o prečišćavanju vode, o čemu se već razgovaralo, reč je o onima u oblasti medicine, informacionih tehnologija, tehnologija u oblasti građevinarstva. Ima dosta novih tehnologija u svetu koje možemo zajedno da proizvodimo, uključujući i na teritoriji Srbije i da radimo dalje za treća tržišta“, objašnjava on.
U stalnom kontaktu će, kaže, biti kako bi zajednički pratili kako se realizuju projekti sa dogovorenog spiska.
Posebno je napomenuo da se očekuje još ozbiljnih investicija u industriji, ali koje se ne odnose na energetiku.
„O tome ne bih sada u brojkama, jer biznis ne voli da se o tome priča pre vremena, ali stvarno možemo očekivati vrlo ozbiljne investicije u najskorije vreme“, istakao je Hripunov.
Na pitanje koje su to oblasti koje su ruskim firmama zanimljive, mimo energetike, on podseća da se sad sve više pažnje posvećuje oblasti inovacija i novih tehnologija. Već je, kako napominje, bilo razgovora o ulaganjima u prečišćavanje vode u Beogradu, Nišu, o novim tehnologijama u oblasti energetske efikasnosti, o saradnji u oblasti automobilske industrije, avijacije.
Od ove godine je krenula proizvodnja novog putničkog aviona MS-21, koji je u potpunosti napravljen u Rusiji. Za proizvodnju na desetine hiljada delova za taj avion, smatra on, ima mesta i za srpske firme. U stručnost ljudi iz Srbije su se, kaže, uverili sarađujući u oblasti automobilske industrije.
Na pitanje u kojoj je fazi zajedničko osnivanje specijalne ekonomske zone u Srbiji, što je najavljeno na ovogodišnjem međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, Hripunov napominje da je tim povodom ovde bila grupa predstavnika ruskih firmi.
Posetili su nekoliko mesta u Srbiji, uključujući i neke slobodne ekonomske zone, i uglavnom je bilo reči o mogućnostima pokretanja određene proizvodnje, uključujući i oblast inovacija, kao i mogućnost zajedničkog nastupa na tržištima trećih zemalja.
„Ruski privrednici su dobili odgovore na pitanja koja su ih dodatno zanimala, pre svega ona pravnog karaktera. Sada to razmatraju, i u najskorije vrijeme, sigurno do kraja godine, biće napravljena i usaglašena mapa puta za realizaciju tog posla, koja će sadržati korake i pravac u kom će se ići“, precizirao je prvi čovjek ruskog trgovinskog predstavništva.
Hripunov je naveo da se u najskorije vrijeme očekuje da počnu razgovori o novom sporazumu između Srbije i Evroazijske ekonomske komisije, u kojoj su, pored Rusije, i Belorusija, Kazahstan, Kirgizija i Jermenija.
„To će Srbiji otvoriti tržište od oko 200 miliona ljudi. A sa druge strane, i Srbija ima slobodnu trgovinu sa zemljama CEFTA, praktično bescarinsku trgovinu sa Evropskom unijom. Znači, ovdje je dobro mjesto koje je uzajamno korisno za Rusiju, za Srbiju i ja sam siguran i za treće zemlje, uključujući i Evropsku uniju“, zaključio je Hripunov.
On je ukazao na primjer „Gorenja“, koji nije usamljen, kada firme dolaze u Srbiju i organizuju proizvodnju radi plasiranja svojih proizvoda na rusko tržište. To potvrđuje da je za biznis strukturu iz zemalja EU to dobro — pa zašto da to zajedno ne iskoristimo.
Ukazao je i na to da je uspostavljena saradnja u oblasti nauke između naučno-tehničkog parka „Skolkovo“ i tehno-parka „Zvezdara“ u Beogradu. „Skolkovo“ je veliki naučni park u blizini Moskve za koji se može reći da predstavlja 22. a ne 21. vek. Sa beogradskim parkom u planu je nekoliko zajedničkih projekata, a sada se, kako napominje, radi na primjeni jedinstvene ruske tehnologije za preradu korišćenih automobilskih guma koja je potpuno ekološka.
Na pitanje koliko uopšte ima ruskih firmi u Srbiji, Hripunov kaže da se u uslovima slobode preduzetništva, kada svaka firma može da dođe u Srbiju, takav registar ne vodi.
„Ja mislim da ovdje sigurno postoji oko 50 ozbiljnih ruskih firmi, a realno bi moglo da ih bude više od 200“, ističe Hripunov za Sputnjik i zaključuje: „Zaista ima mnogo planova za srpsko-rusku saradnju“.
Na pitanje li je u izgledu novi zajednički posao na izgradnji modernog dispečerskog centra koji je, prema rečima ministarke Mihajlović, potreban Srpskim železnicama, zamenik direktora RŽD za Srbiju, Sultanov, kaže da je na tu temu već bilo aktivnosti.
„Dosad se radilo na prikupljanju podataka i projektu Dispečerskog centra. Riječ je o centru koji će omogućavati centralizovanu kontrolu nad železničkim saobraćajem na osnovnim železničkim arterijama Srbije“, objasnio je Sultanov.
On kaže da je urađen i preliminarni obračun, koji je pokazao da je za realizaciju tog velikog projekta potrebno pronaći izvor finansiranja.
Svi aktuelni radovi teku po planu i trebalo bi da sve bude završeno do kraja 2021. godine, do kada je i produžen rok korišćenja ruskog kredita od 800 miliona dolara. Riječ je o kreditu za obnovu srpskih željeznica koji je Srbiji odobren 2013. godine.
Trenutno se privode kraju ugovoreni radovi na drugoj fazi rekonstrukcije dionice Resnik—Valjevo, na pruzi Beograd—Bar, i biće završeni polovinom ovog mjeseca, kako je i planirano.
„Početkom septembra, odmah nakon dobijene građevinske dozvole, počeli smo sa radovima na tunelu Čortanovci. Riječ je o tunelu ispod Fruške gore, dužine 1,1 kilometar, koji će imati dvije odvojene jednokolosečne tunelske cijevi“, rekao je Sultanov.
On je precizirao da se trenutno buše šipovi, kojih je oko dve i po hiljade. Tunel odmah prelazi na vijadukt koji čine dve paralelne jednokolosečne mostovske konstrukcije, svaka dužine tri kilometra. Ugovor o njegovoj izgradnji je već potpisan i radovi su otpočeli.
Što se tiče rekonstrukcije i modernizacije pruge od Stare Pazove do Sremskih Karlovaca, ugovor je usaglašen i, po mišljenju Sultanova, taj ugovor, takozvani „aneks 3.2“ tokom ovog meseca će biti potpisan. To je poslednji ugovor, i sa njegovim potpisivanjem bi bila ugovorena sva sredstava iz ruskog kredita za modernizaciju srpskih železnica, naglasio je Sultanov za Sputnjik.
Izvor: Sputniknews.com
INVESTICIJE
Eksproprijacija zemljišta za aerodrom u Trebinju biće završena 2025. godine
Eksproprijacija zemljišta za potrebe izgradnje aerodroma u Trebinju, biće završena 2025. godine, saopšteno je nakon sjednice Vlade Republike Srpske koja je održana u Banjaluci.
Vlada je na sjednici utvrdila Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje aerodroma u Trebinju, po hitnom postupku, a zakon će, kako je navedeno, biti donesen iz razloga što postupci eksproprijacije u 2020. godini nisu ni mogli biti započeti zbog pandemije virusa korona.
– Odnosno, bili su usporeni zbog pandemije izazvane virusom kovid 19, te će se oni okončati u 2025. godini, a sve s ciljem izgradnje aerodroma i realizacije jednog ovakvog složenog projekta koji je od opšteg interesa za Republiku Srpsku – naglašeno je iz vladinog kabineta za odnose s javnošću.
INVESTICIJE
Napreduje gradnja bolnice u Trebinju – završetak krajem sljedeće godine
Nova bolnica u Trebinju je najveći zdravstveni projekat u istočnoj Hercegovini koji je od velikog značaja za ovaj grad i cijelu regiju, a plan je da do početka aprila naredne godine budu završeni građevinski radovi, izjavio je Srni direktor Bolnice Trebinje Nedeljko Lambeta.
Lambeta je istakao da će nakon završetka građevinskih radova početi opremanje nove bolnice, te da očekuje da će krajem sljedeće godine nova bolnica biti završena i početi sa radom.
„Vrijednost projekta je 128 miliona KM, nova bolnica će imati 223 kreveta, prostiraće se na 17.500 kvadrata, imaće sve što do sad Trebinje i Hercegovina nisu imali, od najsavremenijeg magneta, dijagnostike, šest operacionih sala, angio-sale“, rekao je Lambeta.
On je izrazio zadovoljstvo dinamikom izvođenja radova, napominjući da je počela da se radi fekalna i kanalizaciona mreža, a krajem ove ili početkom sljedeće godine počeće se sa rješavanjem elektro-instalacija.
Lambeta je objasnio da se na objektu nove bolnice sada stavlja fasada, koja će biti završena do kraja septembra ili u prvoj polovini oktobra, a u unutrašnjosti, odnosno prizemlju, već se došlo do finih radova.
POZITIVNO POSLOVANJE BOLNICE TREBINJE
Lambeta je naglasio da je u protekle tri godine Bolnica u Trebinju pozitivno poslovala i da je nakon petnaestak godina napravljen kontinuitet uspjeha.
„Polugodišnji izvještaj za 2024. godinu pokazao je da je Bolnica pozitivno poslovala, a taj trend će biti do kraja godine„, rekao je Lambeta.
On je naveo da se plate zaposlenima uredno isplaćuju, te napomenuo da je mnogo uloženo u opremu, između ostalog, u nabavku sanitetskih vozila, CT i aparata za ultrazvuk.
„Dug prema dobavljačima je u prethodne tri godine smanjen za 70 odsto, a plan je da se do ulaska u novu bolnicu, taj dug svede na nulu. Očekujem da ćemo četvrtu godinu zaredom uspješno da poslujemo„, rekao je Lambeta.
NASTAVLJA SE ULAGANJE U KADAR – SVI ZAINTERESOVANI LJEKARI DA SE JAVE BOLNICI
Lambeta je rekao da je Bolnica u Trebinju u nepune četiri godine raspisala 43 specijalizacije, a da u ovoj zdravstvenoj ustanovi radi 46 ljekara specijalista i tri ljekara koji još nisu dobili specijalizaciju.
On je istakao da je plan po novoj sistematizaciji da broj ljekara bude između 110 i 120.
Lambeta je rekao da u ovoj godini imaju otvorenih 11 specijalizacija, te da Bolnica ima i oko 30 spoljnih saradnika iz Beograda i Banjaluke koji rade kompleksnije zahvate.
„Nastavićemo ulaganje u kadar, pozivam sve ljekare koji su u potrazi za specijalizacijom i poslom da se jave“, dodao je Lambeta.
On je naveo da su konkurski raspisivani i za medicinske sestre, te da će potrebe za ovim kadrom biti povećane prelaskom u novu bolnicu.
Lambeta je ukazao da su „gorući problem“ babice, odnosno akušeri kojih nedostaje, te da se radi na rješavanju tog problema.
„Srednji medicinski kadar će u narednom periodu ići na edukacije u Univerzitetsko klinički centar Republike Srpske, Beograd i inostranstvo zbog nabavke nove opreme da bi mogli da se pripreme za rad„, rekao je Lambeta.
Prema njegovim riječima, broj poroda u trebinjskoj Bolnici u protekle dvije godine je povećan, ljekarski kadar na ginekologiji je podmlađen, a realizuje se i usluga epidurala.
„Zajedno sa gradom, Udruženjem porodica sa problemom steriliteta `Bebe` i energetskim sektorom privodimo kraju projekat nabavku tripl-dabl testa za trudnice. Mislim da će u ovaj projekat biti uključen i Kabinet predsjednika Republike„, rekao je Lambeta.
On je izrazio očekivanje da će u oktobru nabaviti taj aparat i staviti ga u funkciju, tako da trudnice više neće morati tu uslugu da traže van Trebinja.
NOVOSTI
Trebinje 2050 – Raspisan konkurs za idejno rješenje futurističke vizije i razvoja grada na Trebišnjici
Grad Trebinje je raspisao međunarodni konkurs za izradu idejnog rješenja projekta „Trebinje 2050“.
Kako se navodi u dokumentaciji cilj konkursa jeste prikupljanje i izbor najboljeg i najkvalitetnijeg idejnog rješenja za povezivanje starog gradskog jezgra sa „Novo Trebinje“, Kongresnim centrom i planiranim aerodromom Trebinje.
– Drugi cilj nabavke je dodjela ugovora o javnoj nabavci usluga za izradu projekta „Trebinje 2050“. Iz odabranog idejnog rješenja će proizići jasan predmet nabavke usluga čije ugovaranje će biti predmet pregovaračkog postupka u skladu sa članom 23. stav a) ZJN koji slijedi nakon provedenog konkursa za izradu idejnog rješenja s ciljem dodjele ugovora za izradu projekta „Trebinje 2050“ – pojašnjeno je.
Rok za prijem radova je 14. avgust do 12 časova, a procjenjena vrijednost nabavke iznosi 38.641 KM bez PDV-a, odnosno 45.209 KM sa PDV-om
Za izbor najboljeg idejnog rješenja imenovaće se konkursna komisija koja će završiti s radom u roku od 15 dana od posljednjeg dana predviđenog za predaju konkursnih radova, dodaje se.
Kandidati za izradu idejnog rješenja projektnog prijedloga „Trebinje 2050“ treba da uključe slijedeće elemente:
1. Razvoj strateških planova za Trebinje: Povezivanje starog gradskog jezgra sa „Novim Trebinjem“, Kongresnim centrom i planiranim aerodromom Trebinje.
2. Kreacija scenarija 3D projekcija: Razvoj detaljnih scenarija 3D projekcija za svaki od tri definisana vremenska
segmenta, omogućavajući vizualizaciju planiranih ciljeva i razvoja grada.
3. Kreacija scenarija promotivnih filmova: Kreacija scenarija promotivnih filmova, svaki fokusiran na određeni vremenski segment, kako bi se informisala i motivisala lokalna zajednica.
4. Izrada nacrta (drafta) knjige, informativne verzije i promotivne verzije „Trebinje 2050“ plana: Proizvodnja tvrdih knjiga punih verzija plana (500 primjeraka).
5. Kreacija nacrta (drafta) informativnih verzija (2.000 primjeraka) za širu distribuciju.
6. Razvoj nacrta (drafta) promotivnih verzija (5.000 primjeraka) za podsticanje interesa i učešća građana.
7. Kreacija mok-upa futurističkog „Trebinja 2050“: Razvoj nacrta makete vizuelnog prikaza futurističkog izgleda „Trebinja 2050“, pružajući inspiraciju i viziju budućnosti.
8. Razvoj „Trebinje 2050“ veb stranice: Kreacija sadržaja informativne i interaktivne veb stranice koja će služiti kao
središnje mjesto za informacije, učešće građana i praćenje napretka.
9. Postavljanje informacionog pulta za „Trebinje 2050“: Detaljan opis fizičkog informativnog pulta u gradu kako bi građani imali pristup informacijama o planu, mogli postavljati pitanja i dijeliti svoje ideje.
– Ovaj sveobuhvatan projekat treba da kombinuje različite strategije i alatke kako bi se obezbijedila sveobuhvatna implementacija Trebinje 2050 plana, stvarajući održiv i prosperitetan grad za sve svoje građane – navodi se u opisu projekta.
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca