Connect with us

FINANSIJE

Visoka provizija muči i trgovce i potrošače

BANJA LUKA – Banke u Srpskoj za svako provlačenje kartice prilikom plaćanja na POS terminalima zaračunavaju visoku proviziju trgovcima, a na kraju najveći dio tog troška plaćaju potrošači na koje ga prodavci prevaljuju kroz povećanje cijene robe.

Objavljeno

 


 

Novi trendovi plaćanja na poček i ulaskom u minus stigli su na velika vrata i na naše tržište pa je sve veći broj stanovnika Srpske koji račune u marketima, buticima, restoranima ili hotelima plaćaju bez upotrebe gotovine. Gotovina je još dominantan vid plaćanja, ali trgovci su primorani na uspostavljanje POS terminala kako ne bi ostali bez kupaca koji preferiraju plaćanje „plastikom“.

Banke trgovcima za instaliranje, korišćenje i održavanje POS terminala prilikom svake transakcije uzimaju značajnu proviziju pravdajući je slabom kupovnom moći stanovništva koje karticama plaća uglavnom sitne račune za koje banka ima veliki trošak. Uz pomoć kartica se vrši i odgođeno beskamatno plaćanje što, sa stanovišta banke, predstavlja beskamatni kredit ili pozajmicu. Iako krajnji kupac direktno ne plaća ovu proviziju prilikom provlačenja kartice činjenica je da trgovci svoje troškove zaračunavaju u krajnju cijenu proizvoda ili usluge.

– Zbog konkurencije sam morao instalirati POS terminal, ali sam se suočio i sa visokom provizijom. Kako sav teret ne bi pao na mene bilo je neminovno da dio prebacim na kupce kroz cijenu proizvoda. Poslujemo u teškim uslovima zbog sve veće prisutnosti velikih tržnih centara i svaki namet nas ugrožava, jer su nam marže već na minimumu – kazao je vlasnik jedne trgovine u Banjaluci.

Sekretar Udruženja banaka BiH Mijo Mišić kaže da visina provizije na bezgotovinsko plaćanje zavisi isključivo od dogovora banke i trgovca i poslovne strategije banke.

– Ne postoji zakonska regulativa koja bi bankama ograničila provizije. Bezgotovinsko plaćanje postaje sve popularnije i s obzirom na to da ne mogu pobjeći jedni od drugih prisiljeni su na dogovor na obostrano zadovoljstvo – kaže Mišić.

Reklama

Bankarske provizije na kartično plaćanje robe i usluga u zemljama EU znatno su niže nego u BiH. Od decembra prošle godine cijena korišćenja POS terminala koju plaćaju trgovci u EU ograničena je na svega 0,2 do 0,3 odsto, dok trgovci u Finskoj ne plaćaju proviziju. Sličan primjer slijedi i Srbija jer je u pripremi nacrt zakona kojim bi sadašnje provizije iznad tri odsto bile smanjene čime bi potrošači i mali trgovci bili zaštićeni.

– Logično je da su u BiH ove provizije više u odnosu na EU jer smo mi malo tržište na kome se ostvaruje i višestruko manji broj transakcija – kaže Mišić i dodaje da i u BiH ipak postoji prostor za racionalizaciju.

Banke u Srpskoj instalirale su do kraja juna 4.535 POS terminala za bezgotovinsko plaćanje, a njihov broj je porastao za 23 u odnosu na kraj 2015. godine.

Ugroženi mali trgovci
Kupci u malim prodavnicama i kioscima nerijetko ostanu bez cigareta, novina, žvaka i drugih sitnica zbog nemogućnosti plaćanja karticom jer trgovine sa manjim obimom prometa uglavnom nemaju instalirane POS terminale. Vlasnici ovih radnji kažu da nemaju interes za uvođenje terminala za bezgotovinsko plaćanje jer bi im ionako male marže dodatno pale.

Izvor: Glas Srpske

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Od

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Od

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

FINANSIJE

Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha

Objavljeno

 

Od

Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.

Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.

„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.

Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.

Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje

Nastavite čitati

U trendu