Connect with us

FINANSIJE

Zaduživanje RS nepovoljno i približava se zakonom definisanoj granici

BANJA LUKA – Ukupan dug Republike Srpske (RS) je u proteklom petogodišnjem periodu porastao za 1,4 milijardu KM (više od 1/3) i, krajem 2015. godine dostigao je gotovo 5,3 milijardi KM, dok zaduživanje ovog bh. entiteta ima nepovoljne tendencije, a pokazatelji zaduženosti se približavaju zakonom definisanim limitima.

Objavljeno

 


 

Otplata glavnice ukupnog duga u 2015. godini iznosila je 566 miliona KM i dvostruko je veća nego u 2011., ukazano je u reviziji učinka „Upravljanje zaduživanjem i dugom u RS-u“ koju je sačinila Glavna služba za reviziju javnog sektora RS-a.

U posmatranom petogodišnjem periodu otplaćeno je 2,2 milijarde KM glavnice ukupnog duga RS. Samo u 2015. godini, RS je platila 106 miliona KM kamate po osnovu ukupnog duga.

Revizori preciziraju da je u 2014. godini servis duga RS iznosio oko 600 miliona KM, a očekuje se da u 2018. godini dostigne gotovo milijardu KM.

– Ukupan dug i servis tog duga kontinuirano rastu, a takva tendencija za servis duga se očekuje i u budućem periodu. Posljednjih godina, kretanje ključnih makroekonomskih pokazatelja, poput veličine bruto domaćeg proizvoda (BDP), izvoza, neto plaća, poreskih i neporeskih prihoda i slično, ukazuje na stagnaciju u rastu i razvoju RS – naglašava revizija.

U posmatranom periodu povučeno je 3,7 milijardi KM, gotovo 1,5 milijardi više nego što je otplaćeno.

Reklama

– Posebno je zabrinjavajuće sve veće zaduživanje za podršku budžetu, na koju se, posljednje tri godine, odnosi više od polovine ukupno povučenih sredstava u RS po osnovu zaduživanja. Dug RS je dominantna komponenta ukupnog duga, s aspekta učešća u stanju, povlačenja sredstava po osnovu zaduživanja, otplate, ali i plaćenih kamata –ukazuje se u ovoj reviziji učinka upravljanja zaduženjem i dugom RS-a.

Istim intenzitetom su porasle obje kategorije ukupnog duga, i vanjski i unutrašnji (za po 37 posto), dok je javni dug RS porastao za 29 posto. Pri tome je, u apsolutnom iznosu, vanjski dug porastao za oko 815 miliona, a unutrašnji za oko 615 miliona KM.

-U periodu od 2011. do 2015. godine, dug RS kao najznačajnija komponenta ukupnog duga porastao je za 565 miliona KM. U istom periodu, po osnovu kamata i drugih troškova za zaduženja koja čine dug RS plaćeno je preko 200 miliona KM. Povlačenje sredstava po osnovu zaduženja za potrebe budžeta RS ubrzano raste i od 2013. godine čini više od polovine ukupno povučenih sredstava po osnovu zaduživanja u RS – navodi se u izvještaju.

Pri tome učešće ukupnog duga u BDP se povećalo sa 46,27 posto krajem 2010. godine na 57,29 posto krajem 2014. godine i približava se u zakonom definisanom ograničenju od 60 posto.

Servis ukupnog duga u odnosu na BDP porastao je sa 2,8 posto u 2011. na 5,9 posto u 2014. godini.

Zaduženje na domaćem tržištu je, prevashodno, rezultat izostanka realizovanja zaduženja kod međunarodnih finansijskih institucija za podršku budžetu, a ne strateškog i planskog pristupa.

Reklama

U posmatranom periodu, za potrebe Budžeta RS, izvršeno je 12 emisija obveznica RS u vrijednosti 576 miliona KM. Najznačajniji kupci ovih obveznica su bile banke sa sjedištem u RS i javni sektor RS.

Emisije obveznica, po pravilu, su vršene u vrijeme kada nisu realizovana zaduživanja kod MMF-a.

Izvršeno je, u posmatranom periodu, 35 emisija trzorskih zapisa u vrijednosti oko 723 miliona KM, uz značajne oscilacije u cijeni i interesovanju investitora

Revizija učinka pokazuje da nisu ispunjene odgovarajuće pretpostavke za uspješno upravljanje zaduživanjem i dugom u RS.

Iako su pokazatelji zaduženosti i otplate duga, u posmatranom periodu, imali rastuće tendencije, uočljiva je nekompletnost strateškog okvira, neusaglašenost regulatornog okvira, nepostojanje funkcionalne i sveobuhvatne baze podataka o dugu, odsustvo sistemskog pristupa planiranju zaduživanja i izvještavanje koje nije orjentisano na učinak, upozoreno je u reviziji učinka „Upravljanje zaduživanjem i dugom u RS-u“ koju je sačinila Glavna služba za reviziju javnog sektora RS-a.

 

Reklama

Izvor: Fena

Nastavite čitati

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Od

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Od

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

FINANSIJE

Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha

Objavljeno

 

Od

Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.

Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.

„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.

Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.

Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje

Nastavite čitati

U trendu