Connect with us

FINANSIJE

Štediše strahuju od malverzacija podacima

BANJALUKA, SARAJEVO – Bosanskohercegovačke štediše, kojima bi isplata stare devizne štednje trebalo da počne u decembru, strahuju od mogućih malverzacija ličnim podacima proslijeđenim Sloveniji, u cilju, kako kažu, umanjenja isplata.

Objavljeno

 


Deficit

„Sve podatke koje su Slovenci tražili naše vlasti su im poslale i dale, ali je štedišama veliki problem što ne znamo tačno koji su to podaci, ko ih je tačno poslao, odnosno ko je odgovoran za njih. Mislim da su Slovenci vrlo mudro ove naše uvukli u igru“, kazala je Amila Omersoftić, predsjednica Udruženja za zaštitu deviznih štediša u BiH. Ovo je, kako kaže, izuzetno važno zbog ne baš prevelikog povjerenja koje imaju u slovenačke predstavnike.

„Nama je problem što Slovenac može izmijeniti bazu podataka i reći da su to tako dobili. I šta mi onda da radimo? Ko je odgovoran? Ako bi se tako nešto desilo, kome mi da se obratimo? Upravo iz toga razloga smo se pozvali na Zakon o dostupnosti podataka i tražimo da nam se da zapisnik sa primopredaje dokumenata, ko im je predao naše podatke, u kojem obliku i naravno od kojeg datuma“, kaže Omersoftićeva i dodaje da se na kraju može dogoditi i obična nezlonamjerna greška.

Naime, Vlada FBiH je 27. aprila potpisala odobrenje za ulazak slovenačkih predstavnika u arhiv nekadašnje banke i skeniranje podataka i unošenje u računar, za koje su dobili šest sedmica. Odgovor iz ove institucije nismo mogli dobiti jer se na telefon osobe određene za kontakte sa javnošću niko nije javljao.

Omersoftićeva kaže da kraj dugogodišnje agonije ne očekuje prije decembra, kada bi isplata trebalo da počne.

Na drugoj strani njen kolega iz Republike Srpske Svetozar Nišić iz Udruženja građana za povrat stare devizne štednje u BiH i dijaspori ne smatra da će biti nekih problema, pogotovo sa Slovencima, već za čitavu situaciju okrivljuje vlasti u Federaciji BiH. „Krivi su isključivo oni, vlada BiH nije dostavila dokumenta Ljubljanske banke, jer su pojedini moćnici starom deviznom štednjom kupovali kapital u državnim firmama. Građani imaju knjižice kod sebe, ali njihova štednja je već odavno otišla u razne firme, a Slovenac naravno neće da plaća dva puta istu stvar“, ističe Nišić. Za komentar nismo uspjeli da dobijemo slovenačku ambasadu u BiH kojoj smo poslali pitanja.

I iz Ministarstva finansija RS su se oglasili po ovom pitanju. „Vlada RS je u dogovoru sa Slovenijom zadužila posebnu komisiju da omogući pristup i kopiranje tražene dokumentacije o štedišama, te se očekuje početak aktivnosti slovenačke strane na kompletiranju dokumentacije“, kažu u Ministarstvu finansija RS i dodaju da BiH kao ni RS neće direktno posredovati u procesu verifikacije i izmirenja te stare devizne štednje, nego će se građani direktno obraćati Fondu za nasljedstvo Slovenije.

„Pomoći ćemo svojim građanima i naravno učinićemo što bude neophodno da se taj proces odvija nesmetano“, poručili su iz Ministarstva. Potraživanja samo prema Ljubljanskoj banci do 1991. godine su 185 miliona dolara bez kamata.

Reklama

Izvor: Nezavisne novine

Nastavite čitati

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Od

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Od

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

FINANSIJE

Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha

Objavljeno

 

Od

Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.

Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.

„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.

Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.

Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje

Nastavite čitati

U trendu