Connect with us

FINANSIJE

Parkinzi pune gradske kase

Objavljeno

 


Naplata parkinga

BANJALUKA, BIJELJINA – Naplata javnih parkinga u Republici Srpskoj donosi iz godine u godinu sve više novca u gradske budžete. Tako je banjalučka kasa od naplate parkinga u prošloj godini bila punija za skoro 250.000 KM u odnosu na prihod iz 2017. godine.

U Gradskoj upravi Banjaluka kažu da je ukupno ostvareni prihod od parkiranja u prošloj godini iznosio 4.371.586,02 KM sa PDV-om, te je u odnosu na 2017. godinu veći za 244.867,35 KM.

Slavko Davidović, šef Odsjeka za saobraćaj u Gradskoj upravi Banjaluka, kaže da je na povećanje prihoda uticao niz regulativnih mjera, poput uvođenja nulte zone parkiranja.

„Određen broj parkirališta je prebačen iz prve u nultu zonu, te je tako direktno povećan broj vozila koja koriste parkirališta. Pojačana je i kontrola nepropisnog parkiranja na trotoarima i zelenim površinama u zoni parkirališta u kojima je uvedena naplata parkiranja, te je pojačan rad kontrole naplate“, kaže Davidović za „Nezavisne“.

U Službi za upravljanje javnim parkiralištima Direkcije za izgradnju i razvoj grada Bijeljine kažu da su prihodi u 2016. godini iznosili 650.643 KM, u 2017. 663.078 KM, dok se za prošlu godinu očekuje rast prohoda od tri do pet odsto u odnosu na 2017. godinu, a koji će biti tačno utvrđen izradom završnog računa.

Reklama

„Rast prihoda u prošloj godini u odnosu na 2017. rezultat je poboljšane kontrole parkiranja, te nabavke novih PDA uređaja i mobilnih štampača, a takođe i novog načina naplate doplatnih karata preko Euro parkinga iz Londona za vozila sa stranim registarskim oznakama, dok se domaći korisnici koji imaju više neizmirenih doplatnih karata šalju na sud, što je doprinijelo povećanju prihoda u prošloj godini“, rekli su u ovoj direkciji.

Oni kažu da se naplata parkiranja sprovodi na 855 uređenih i propisno obilježenih parking mjesta, te da se korisnici u sve većoj mjeri odlučuju da plate parkiranje putem SMS poruke. Dodaju da se prihodi od parkiranja namjenski troše u skladu s Odlukom o parkiranju u Bijeljini.

Aleksandar Jeftić, šef Odsjeka za saobraćaj u Gradskoj upravi Prijedor, kaže da je ukupan prihod parking servisa u gradu na Sani u prošloj godini manji za oko 1,2 odsto u odnosu na 2017. godinu, a nešto veći u odnosu na 2016.

„Ovo smanjenje prihoda ne predstavlja trend, a uzimajući u obzir ostale parametre i strukturu prihoda, može se reći da je rezultat rada zadovoljavajući i da su prihodi u skladu s višegodišnjim prosjekom“, kaže Jeftić.

Jeftić je pojasnio da je u prošloj godini u odnosu na 2017. na automatima prodato oko 4.100 parking karata, što je više za jedan odsto.

„Prihod od mjesečnih i godišnjih parking karata te od rezervacije parking mjesta povećan je za 24 odsto, dok je broj blokiranih vozila smanjen za 38 odsto, a prihod po tom osnovu je manji za 39 odsto“, ističe Jeftić.

Reklama

On ističe činjenicu da je došlo do povećanja svih regularnih prihoda, prihoda od mjesečnih godišnjih karata i rezervacije parking mjesta, te blagog povećanja prihoda od prodaje parking karata na parking automatima, što ide u prilog tvrdnji o promjeni svijesti vozača da regularno koriste parkiralište, umjesto da budu kažnjeni.

Goran D., mještanin banjalučkog naselja Lazarevo, smatra da Banjaluci nedostaju parking mjesta, te da bi zarađeni novac mogao biti uložen u nova parking mjesta.

Cijene parkiranja

Banjaluka

Parkiranje u nultoj zoni za jedan sat iznosi jednu KM, a za dva sata dvije KM. Ista cijena parkiranja je i u prvoj zoni, s tim što postoji mogućnost parkiranja za čitav dan, koje košta pet KM. U zoni dva cijena parkiranja za sat vremena iznosi 0,50 KM, za dva sata jednu KM i za čitav dan tri KM.

Bijeljina

Reklama

Parkiranje u crvenoj zoni iznosi jednu KM za sat, a u plavoj 0,50 KM. U plavoj zoni postoji opcija kupovine dnevne karte, čija je cijena dvije KM. Postoji mogućnost kupovine mjesečne karte, čija cijena za obje zone iznosi 60 KM, a samo za plavu zonu 40 KM. Rezervisano parking mjesto za mjesec dana košta 200 KM, a stanari u okolini parkirališta imaju pravo na karte po cijeni 10 KM mjesečno.

Prijedor

Parkiranje u prvoj zoni 0,50 KM za jedan sat ili tri KM za čitav dan, a u drugoj zoni 0,50 KM za dva sata ili dvije KM za čitav dan.

 

Izvor: Nezavisne novine

Reklama

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Od

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Od

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

FINANSIJE

Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha

Objavljeno

 

Od

Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.

Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.

„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.

Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.

Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje

Nastavite čitati

U trendu