Connect with us

FINANSIJE

Facebookova svjetska valuta “Libra” ne bi bila samo loša za banke

Objavljeno

 


Sa svojom valutom, Facebook želi da uspostavi čvrsto sredstvo plaćanja. Ali to nosi niz opasnosti. To čini korisničke profile još transparentnijim. Osim toga, nedostaju centralni nadzornici kao što su centralne banke. Dakle, “Libra” predstavlja prijetnju finansijskoj stabilnosti i demokratiji, piše njemački NTV u svom komentaru.

Kontaktna hobotnica Facebook dobija novi apetit. Uz planiranu internets valutu koja se zove “Libra”, gigant društvenih medija napada banke i finteche. Zajedno sa milijarderima, kao što su džinovske kartičarske kuće Visa i Mastercard, osnivač Facebooka Mark Zuckerberg želi stvoriti digitalnu alternativu euru i dolaru. Punopravno sredstvo plaćanja bez velike fluktuacije – za razliku od Bitcoin-a. Transakcije treba da se čuvaju u decentralizovanoj bazi podataka. Nezavisna fondacija u Švicarskoj bi trebala obavljati nadzor.

Postupci prenosa sa jednog bankovnog računa na drugi? Zaboravite: Nova “Libra” može biti poslata preko tri mesengera Facebooka, Whatsappa i Instagrama za nekoliko sekundi. Još jedan argument koji će Facebook vjerovatno iskoristiti: konverzija etabliranih u egzotične valute je ponekad veoma skupa. Sa Facebookom je drugačije: zbog tehnologije koja se koristi širom svijeta, Amerikanci mogu ponuditi takve transakcije u uslovima dampinga. Iskušenje da imate sopstvenu valutu je već odlično jer se već može koristiti za zaradu mnogo novca kroz poravnanje kao što su naknade za prenos ili provizije za transakcije.

Precizni profili potrošača

Ali i mnogo više od toga: prvo, Facebook se priprema da stvori paralelnu valutu i potkopa postojanje banaka. Etablirane finansijske kuće su prespavale trend inteligentnog vrednovanja podataka o klijentima – ili nisu htjele da se suoče s prijetnjom digitalnih divova. Sada dobijaju potvrdu za svoju ignoranciju, prenosi Indikator.

Drugo, digitalna valuta je nova prekretnica na putu ka globalnoj svemoći. Facebook će imati još dublji uvid u kupovne i platne navike svojih klijenata, njihove želje, snove i mogućnosti. Zajedno sa informacijama o životima korisnika, podaci o plaćanju su tada vrijedniji od zlata – kroz precizne i transparentne profile potrošača koji omogućavaju maksimalnu analizu ciljnih grupa.

Reklama

Treće, postojanje svjetskih valuta pod nadzorom centralne banke, dolara, eura, jena i društva. Institucija centralne banke, nezavisna od vladine politike, koja nadgleda snagu valute za demokratski orijentiranu zajednicu, izdržala je test vremena. Nezavisna centralna banka je čak postala podupirući stup stabilnosti demokratskih zemalja. Paralelne valute sa ekonomskom snagom ali bez demokratskog legitimiteta, ugrozile bi cjelokupnu državnu strukturu.

Stabilnost u zemljama visoke inflacije?

Zuckerberg testira super kripto-valutu u zemljama u razvoju.Takvi scenariji se osmjehuju Zuckerbergu i njegovim programerima valute – naravno. Prednosti su velike, čujete kako govore. U stvari, u državama sa nestabilnim monetarnim sistemom i visokim stopama inflacije – u Turskoj ili Argentini, na primjer – Facebook valuta može dovesti do nove stabilnosti. Trajanje je neizvjesno. Pored toga, nova valuta bi mogla da privuče štediše koji žele da parkiraju svoj novac daleko od dolara ili eurozone. Bezbjednost je neizvjesna.

Političari imaju obavezu da reaguju. Ako državne vlade omoguće pojavu ekonomski relevantnih paralelnih valuta, onda će to biti loše za finansijsku stabilnost i demokratsku stabilnost društva. Zato zapadne države moraju djelovati i to će i učiniti.

Ali ne vrlo brzo. Ovo pokazuje primjer dugogodišnjeg jedinstvenog oporezivanja američkih digitalnih kompanija u EU.
Jer čak i nakon godina diskusije, nije postignuto jedinstveno rješenje, sada postoje prvi nacionalni savezi Francuske i Austrije. Slični politički kaprici više ne mogu zaustaviti negativne posljedice kapitalnih planova Marka Zuckerberga.

 

Reklama

Bankar.me

BIZNIS

Bitcoin skočio na 90.000 dolara po prvi put u povijesti

Objavljeno

 

Od

Vodeća kriptovaluta zadnji je put bila viša za 12% na 89.100 USD, prema Coin Metricsu. Ranije u ponedjeljak porastao je čak do 89.623,00 dolara. Mnogi ulagači očekuju da će njegova cijena nastaviti s novim rekordima na putu do 100.000 dolara kasnije ove godine.

“Bitcoin je sada u modusu otkrivanja cijene nakon što je rano prošle srijede ujutro probio rekorde svih vremena kada je službeno objavljeno da je Trump pobijedio na izborima”, rekao je Mike Colonnese, analitičar u H.C. Wainwright.

„Vjerojatno će se snažno pozitivno raspoloženje zadržati do kraja 2024. i [mi] vidimo da bi cijene bitcoina potencijalno mogle doseći šesteroznamenkasti broj do kraja ove godine“, dodao je.

Kripto ulagači navijaju za obećanja novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da će regulatorno okruženje učiniti poticajnijim, pa čak i prijateljskim prema kripto poduzećima, koja su se dugo borila s nedostatkom jasnoće pravila puta, javlja Seebiz.

Dok se bitcoin već dugo smatra sigurnom imovinom u Washingtonu – to jest, ne podliježe zakonima o vrijednosnim papirima – dugi rep kriptovaluta i startupa povezanih s kripto valutom djeluje u rizičnoj sivoj zoni.

„To je upravo pomaknuto za 180 stupnjeva“, rekao je Matt Hougan, glavni investicijski direktor Bitwise Asset Managementa, za CNBC. „Sada smo u pozitivnom regulatornom okruženju, sada imamo vjetar u leđa zbog toga, a to dolazi u slučaju tržišta koje je već bilo na tržištu bikova… to će nas gurnuti gore.“

Reklama

Eterom se u ponedjeljak navečer trgovalo više za 5,8%. Token za plaćanje XRP porastao je za gotovo 4%, a token povezan s projektom decentraliziranog financiranja Polygon porastao je za više od 4%. Dogecoin je bio jedan od najvećih dobitnika – vjerojatno zbog svoje povezanosti s Elonom Muskom, koji je pomogao da Trump bude izabran. Porasla je za 38%.

Na tržištu dionica, Coinbase i MicroStrategy dobili su oko 3%, odnosno 5%, u produljenom trgovanju. Na redovitoj sjednici u ponedjeljak, Coinbase je porastao za 19% i trgovao se iznad 300 dolara prvi put od 2021. Sada je to oko 6% u odnosu na najvišu vrijednost iz te godine.

Trgovci i analitičari slažu se da je ovo povećanje tek na početku.

“Čini se da postoji zračni jaz između prethodnih [bitcoin] najviših vrijednosti svih vremena oko 72.000 dolara i 100.000 dolara”, rekao je Hougan. “Teško je točno vidjeti što bi natjeralo prodavače da uđu na ovo tržište i zaustave zamah prije nego što dođemo do te razine. Naravno, nema nikakvih garancija. Mogli ste vidjeti povlačenja, ali mi smo u novom ciklusu kripto tržišta. … Mislim da smo u pravu što smo optimistični i da je predrasuda još uvijek na pozitivnoj strani.”

Nastavite čitati

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu