NEKRETNINE
„Stan na dan“ u Atini sve veći problem: Mjesečno i 1.500 EUR – kazne će biti i 20.000 EUR
Istorijski centar Atine središte je kratkoročnog izdavanja stanova, čak i na zapuštenim, neprivlačnim lokacijama.
Jer, blizina gradskih turističkih znamenitosti i lagan pristup najvažniji su faktori za posjetioce glavnog grada Grčke, tako da uprkos obilju ponude smještaja, te i hotela, prosječan mjesečni prihod od izdavanja „stana na dan“ prelazi i 1.500 evra, piše atinski list „Katimerini“.
Oglas za jednu kuću za izdavanje u turističkoj ulici Hadrianu, u Monastirakiju, pokazuje dnevnu cijenu od 770 evra, ali druga kuća, obližnja, dnevno se izdaje za svega 80 evra, što je gotovo 10 puta niže.
Po firmi za analizu kratkoročnog zakupa, „AirDNA“, na širem području grada Atine aktivnih oglasa putem digitalnih platformi za kratkoročni zakup ima 11.355.
Mjesečni prihod prosječno iznosi 1.500 EUR
Tokom ljetnje turističke sezone prosječni dnevni prihod po stanu iznosi 57 evra, što mjesečno znači u prosjeku 982 evra, uz zabilježenu prosječnu popunjenost od 77 odsto. Ali, u januaru prihod je mjesečno upola niži, odnosno 517 evra mjesečno, jer su i cijene i popunjenost manji.
U dijelovima centra Atine gde je velika potražnja i gde se nudi skoro 2.000 stanova „na dan“, prihod po stanu je prosječno 1.533 evra mjesečno, sa popunjenošću većom od 80 odsto, a prosječni dnevni prihod je oko 80 evra.
Ti brojevi su indikativni, čak i konzervativni, piše list, jer će se pretragom oglasa, u starim, zapuštenim četvrtima u centru naći desetine luksuznih stanova ili potkrovlja s cijenom dnevnog najma od 150, 200, 300 ili čak 400 evra.
Po studiji Egejskog univerziteta, veliki rast ponude u centru Atine je u velikoj mjeri završen, ali u susjednim, jeftinijim četvrtima broj oglasa skočio je do čak 656 odsto i prosječni mjesečni prihod od kratkoročnog iznajmljivanja sada dostiže 845 evra, što je tamo do prije nekoliko godina bilo nezamislivo mnogo.
Tržište kratkoročnog boravka raste 25% godišnje
Ukupna veličina tržišta kratkoročnog boravka, prije svega turista u Atini, procjenjuje se na dvije milijarde evra godišnje što je skoro ravnomjerno podijeljeno na smještaj i na usluge: ugostiteljstvo, zabava, maloprodaja, spremanje i čišćenje. To tržište ima godišnju stopu rasta od 25 odsto, navedeno je u posljednjem izvještaju „Grant Torntona“ o napretku i uticaju kratkoročnih Airbnb zakupa tokom 2018. godine.
U Atini se govori da je zbog širenja kratkoročnog zakupa poskupio dugoročni zakup stanova, odnosno trajnije iznajmljivanje, za stanovanje.
Iako takva povezanost nije čvrsto dokazana, u posljednjih 18 mjeseci manje su rasle cijene dugotrajnog zakupa stanova – „kirije“ u sjevernom i u južnom prdgradju Atine, što nisu „žarišta“ visoke koncentracije Airbnb stanova. Tako su u sjevernim predgradjima kao što su Marusi, Halandri i Filotei, stanarine porasle 15 odsto – po podacima agencija za promet nekretninama, dok je u Glifadi – južnom predgrađu, povećanje bilo 12 odsto.
U četvrtima s visokom koncentracijom nekretnina tipa Airbnb, cijena iznajmljivanja stanova i kuća na dugi rok, za stanovanje, porasla je u prosjeku za 30-40 odsto u poređenju sa stanjem prije dvije-tri godine.
Znak pouzdanog oporavka zemlje
Ta promjena se politički posmatra kao pouzdan znak oporavka Grčke od duboke desetogodišnje finansijske krize, tokom koje su „kirije“ drastično opale, a tržište stanova bilo krcato ponudama za prodaju.
Stanovanje sada poskupljuje i jer je ponuda nedovoljna da zadvolji ponovo rastuću tražnju, ali i zbog toga što su od prije nekoliko godina nekretnine značajno unaprijeđene renoviranjem, i to upravo zbog Airbnb-a.
Međutim, sve je jasnije da će se veliki prihodi od zakupa „na dan“ teško ponoviti: konkurencija je naglo porasla, i samo onaj ko spusti cijenu i konkretizuje ponudu, moćiće da obezbijedi zadovoljavajuću popunjenost što se već vidi i u brojkama.
Tako je 2018. godine stvarni dnevni prihod od nekretnina, računajući i popunjenost, opao za 28 odsto, na 58,2 evra, dok je 2017. godine bio 80,7 evra, navodi „Katimerini“.
Debata koja je započela o namjeri nove vlade Grčke da uvede novi „regulatorni okvir“ za sektor kratkoročnog iznajmljivanja, zabrinula je vlasnike i posredničke kompanijama za „stan na dan“.
Vlada je najavila da neće podizati porez, a promjene će doći tek poslije završetka ljetnje turističke sezone.
Kazne skaču na čak 20.000 EUR
Ministarstvo turizma razmatra ograničenje na dva stana za kratkoročno izdavanje po jednom poreskom obvezniku i da on ne može nekretninu izdavati duže od 90 dana godišnje, ako mu je godišnji prihod od toga veći od 12.000 evra.
Po postojećem zakonu, prihod od kratkoročnog zakupa se oporezuje po istoj stopi kao i konvencionalni, dugoročni zakup: 15 odsto. Međutim, nekretnine koje se daju u kratkoročni zakup oslobođene su PDV-a.
Cilj Vlade je prije svega da efikasno kontroliše utaju poreza da ne bi došlo do narušavanja konkurencije, jer je prestupništvo te vrste na prilično visokom nivou, posebno u turističkim oblastima Grčke.
U slučaju kratkoročnog zakupa, cilj je identifikovati i naplatiti novčane kazne vlasnicima više od 20.000 nekretnina za koje se ustanovilo da nisu prijavljene za izdavanje, te stoga vlasnici ne prijavljuju ni prihod od njih.
Na osnovu podataka iz aktivnih oglasa nekretnina registrovanih na Airbnb-u, njihov ukupan broj je procijenjen na oko 80.000. To znači da jedna četvrtina nekretnina nije prijavljena vlastima, što pokazuje širok opseg utaje poreza.
Minimalna kazna za to je sada za vlasnika nekretnine 5.000 evra, a ubuduće će biti 10.000 evra i zatim po 20.000 evra kazna za istog vlasnika pri svakom narednom ponavljanju tog prekršaja.
Prekršaji su i neregistrovanje nekretnina za kratkoročni najam i neprikazivanje registracijskog broja prilikom reklamiranja na interentu ili drugde.
Uvodi se i evidencija plaćanja vlasniku putem deviznog prenosa, kartica i na druge načine, što će se unakrsno proveravati poredjenjem s prijavama poreza na prihod. Oni koji to budu skrivali, plaćaće visoke novčane kazne.
Računa se da većinu reklamiranih nekretnina za kratkoročno izdavanje (60 odsto) koje su opisane kao „sezonske“, njihovi vlasnici ljeti koriste za povećanje svojih prihoda, a u drugo doba u njima stanuju. Preostalih 40 odsto nekretnina je dostupno za kratkoročan zakup tokom cijele godine što znači da vlasnici u njima ne stanuju, već se smatra da su to investitori u taj specifičan tip nekretnina.
Od 11.355 aktivnih oglasa za kratkoročno iznajmljivanje nekretnina u centru Atine, 76 odsto je na platformi Airbnb, a 14 odsto koristi platformu HomeAway. Na obe najpopularnije istovremeno je samo 10 odsto takvih oglasa, zaključuje „Katimerini“.
Izvor: Beta/Slobodan Marković
NEKRETNINE
Jedinstvena prilika za jedinstven poslovni prostor na Zlatiboru!
- Za različite namjere
- Prodaje investitor
- CIJENA: 999€ /m2
Poslovni prostor se nalazi na adresi Andrije Jevremovića br. 209 na Zlatiboru u sklopu novoizgrađenog apart hotela. Sastoji se iz dvije građevinske etaže u suterenu objekta, ukupne površine 663 m2 , Pogodan za više djelatnosti: ugotiteljstvo (restoran i sl.) market (u blizini nema ništa slično, a veliko je naselje) , zdravsto (poliklinika i sl.) igre na sreću…
Za sve informacije kontakt osoba: Jovan Gajić +387 65 514 385
NEKRETNINE
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
Riječ je stambenom objektu na idealnoj lokaciji, savremenog izgleda, urbanih gabarita, te visokokvalitetne gradnje. Kako saznajemo od investitora, Megagraden d.o.o. Trebinje, ovaj stambeni objekat pruža udobnost i praktičnost stanovanja.
U ovom dijelu Trebinja sve vam je na 2 do 3 minuta lagane šetnje. Centar – Platani, stari grad, gradska administracija, škola, vrtić, sportska dvorana, Saborna crkva, kulturni centar, marketi sve je na dohvat ruke.
U stambenom objektu ‘’Bregovi’’ se nalazi 20 stanova raspoređenih na 4 etaže. U suterenu objekta se nalaze i garažna mjesta. Stanovi su projektovani da je svaki kvadratni metar funkcionalno iskorišten. Tako imamo savršene jednosobne stanove od 42 m2, dvosobne 65 – 80 m2 i trosobne 76-81 m2.
Vertikalna komunikacija u objektu je obezbjeđena jednim niskošumnim liftom koji je prilagođen za korištenje osobama sa invaliditetom. Projekat je izradila renomirana projektantska kuća „Kontura“ d.o.o. Trebinje.
Objekat će biti izgrađen korištenjem svih savremenih materijala gradnje visokog kvaliteta: Termo fasada od kamene vune i stiropora debljine 8 cm. Vanjski zidovi giter blok 25 cm, unutrašnji zidovi između stanova se zidaju termo blokom kako bi se zadovoljili protivpožarni uslovi i akustika-debljina zida 25cm. Pregradni zidovi u stanovima se zidaju prezidnim cigla blokom.
Grijanje i hlađenje je multi split klima uređajima, a svaka prostorija će biti obezbjeđena sa po jednom jedinicom. Stolarija-šestokomorni PVC profil sa troslojnim staklom, ispunom i sa aluminijumskom roletnom i škurama.
Podovi u stanovima su od vrhunskog troslojnog, prefabrikovanog hrastovog parketa sa MDF parket lajsnom, a u kuhinji i kupatilima su visokokvalitetne keramičke pločice, te na terasama protiv klizna keramika.
U kupatilima se radi spušteni plafon, ugrađuje se sanitarija najpoznatijih svjetskih brendova, te ugradbeni elementi. Ulazna vrata u stanove su protivprovalna vrata visokog kvaliteta. Unutrašnja vrata – štokovi od punog drveta, krilo vrata od medijapana lakirana bijelom bojom u tri sloja. Zasebna ventilacija svakog stana. Ograda na balkonima – kovana ručne izrade, kažu Investitori.
Rok završetka izgradnje je maj 2025. godine a sve informacije se mogu dobiti na telefon 00387 65 224 657.
Pogledajte kompletnu ponudu stanova na www.stanovitrebinje.com
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca