NAUKA
Naučnici: Nivo antitijela se smanjuje kada se preboli Kovid-19
Nivo antitijela kod pacijenata koji su preboljeli Kovid-19 znatno su pale dva do tri mjeseca nakon zaraze i kod simptomatskih i kod asimptomatskih pacijenata, po novoj kineskoj studiji, što potiče pitanja o trajanju bilo kakvog imuniteta na novi korona virus.
Istraživanje, objavljeno u časopisu „Nature Medicine“ 18. juna, ukazuje na rizike upotrebe „imunitetskih pasoša“ za Kovid-19 i podržava produženje javnozdravstvenih mjera poput socijalnog distanciranja i izolacije visokorizičnih grupa, rekli su istraživači.
Zdravstvene vlasti nekih zemalja, poput Njemačke, raspravljaju o etičnosti i mehanizmima odobrenja ljudima koji imaju antitijela da se slobodnije kreću od onih koji ih nemaju.
Istraživanje, koje je obuhvatilo 37 pacijenata koji su imali simptome i 37 asimptomatičnih, utvrdilo je da je kod onih koji su razvili IgG antitijela, jedan od glavnih tipova antitijela nakon infekcije, u više od 90 odsto slučajeva, došlo do njihovog naglog pada u dva do tri mjeseca.
Pri tome je uočeno da je koncentracija IgG antitijela i u akutnoj fazi bolesti i u fazi ranog oporavka bila kod asimptomatskih bolesnika značajno manja nego kod onih koji su imali simptome.
Antitijela su pala ispod praga otkrivanja kod 40 odsto asimptomatskih i kod 13 odsto simptomatskih bolesnika.
Studiju su proveli istraživači medicinskog fakulteta „Chongqing“, ogranka kineskog Centra za nadzor i prevenciju bolesti i drugih instituta.
Jin Dong-Jan, profesor virologije na Univerzitetu Hong Konga, koji nije učestvovao u istraživanju, rekao je da studija ne negira mogućnost da bi zaštitu mogli pružati drugi dijelovi imunog sistema.
Neke stanice pamte kako se nositi s virusom nakon što se prvi put inficiraju i mogu stvoriti učinkovitu zaštitu ako dođe do novog kruga zaraze. Naučnici još uvijek istražuju funkcioniše li taj mehanizam i kod novog korona virusa, prenio je „Index.hr“.
Čak i mali nivoi moćnih odbrambenih T i B stanica mogu osigurati zaštitu, ističu stručnjaci za „New York Times“, pa zaključak te studije ne znači da će se te osobe zaraziti drugi put.
„Zaključak ovog istraživanja ne znači da se nebo srušilo“, rekao je Jin primijetivši i da je broj pacijenata u studiji malen.
Istraživanja u slučaju SARS-a i MERS-a pokazala su da antitijela na te korona viruse traju i do godinu dana.
Ovo je prvo istraživanje koje je pokazalo da se antitijela na korona virus koji izaziva Kovid-19 razvijaju i kod asimptomatskih osoba.
Agencije
NAUKA
Srpski naučnici otkrili kako DNK utiče na koronu
Naučnici sa Medicinskog fakulteta u Beogradu sproveli su veliko istraživanje kako bi otkrili na koji način kovid utiče na bolest i ko ima veće šanse da oboli, a rezultati su pokazali da od genetike pojedinca i otpornosti organizma zavisi kako će čovjek odgovoriti na bolest. (više…)
NAUKA
Ruska naučnica: SARS-CoV-2 najvjerovatnije prirodnog porijekla
Porijeklo novog korona virusa prije je prirodno nego vještačko, s obzirom na to da je genetička sličnost SARS-CoV-2 sa prirodnim virusima veća od 90 odsto, izjavila je danas direktorka ruskog Naučno-istraživačkog instituta za vakcine i serume „I. I. Mečnikov“ Oksana Svitič. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca