Connect with us

FINANSIJE

Tržišni udio British American Tobacco-a u BiH dostigao 30 posto

SARAJEVO – U proteklih godinu dana British American Tobacco (BAT) uspješno je integrirao hrvatski TDR u svoj globalni sistem.

Objavljeno

 


Tržišni udio BAT-a u Hrvatskoj kontinuirano raste te je dostigao 52,8 posto, a brendovi koji su najviše doprinijeli porastu su Rothmans, Lucky Strike te Dunhill. Tržišni udio  BAT-a u Bosni i Hercegovini dostigao je 30 posto.

Od dolaska u Hrvatsku i investicije veće od 500 miliona eura za kupovinu TDR-a, BAT je nastavio s ulaganjima. Ove je godine investirano 20 miliona eura, a za naredni period planira se ulaganje dodatnih 30 miliona eura u tvornicu u Kanfanaru.

Zahvaljujući dodatnim ulaganjima u poboljšanje kvalitete, tvornica u Kanfanaru među prvima u svijetu instalirala je naprednu TASTEloc tehnologiju te sve više dobija na značaju i važnosti unutar cijele BAT grupacije. 

BAT je kao najveći investitor u Hrvatskoj tokom posljednjih nekoliko godina izuzetno zadovoljan dosadašnjim rezultatima poslovanja u Hrvatskoj, gdje ostvarujemo rast tržišnog udjela svakoga mjeseca u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Počeli smo izvoziti na nova strana tržišta, primjerice Njemačku, Mađarsku, Grčku ,Bugarsku i mnoge druge. Najviše smo zadovoljni kvalitetnim i talentiranim zaposlenicima u cijeloj regiji.  Siguran sam da su svi navedeni pokazatelji čvrsta osnova za daljnji rast i razvoj kompanije“, istakao je predsjednik Uprave BAT Adria, Ram Addanki.

Tvornica u Kanfanaru proizvodi oko 7,5 milijardi komada cigareta, od čega se čak 60 posto izvozi na strana tržišta. U BAT Adria klasteru zaposleno je više od 2.500 radnika.

SNAŽAN RAST NA TRŽIŠTU OSTVAREN ZAHVALJUĆI LANSIRANJIMA NOVIH PROIZVODA

Snažan rast na tržištu BAT je ostvario zahvaljujući lansiranjima novih proizvoda i internacionalizaciji portfelja.  Nakon uspješne migracije Benstona u Rothmans, od početka idućeg mjeseca i Ronhill ulazi u Dunhill obitelj. Zahvaljujući visokoj kvaliteti duvana, Ronhill je odabran da postane dio Dunhill obitelji, najprestižnijeg BAT-ovog branda, koji se prodaje u više od 200 zemalja. Jedinstveni okus Ronhilla ostat će isti, a dobit će pristup svim inovacijama pod okriljem snažnog branda Dunhill te će se proizvoditi u tvornici u Kanfanaru.

“Ulaskom Ronhilla u Dunhill porodicu, osiguravamo novu budućnost za potrošače tog brenda. Nakon osam godina neprestanog pada, Ronhill je izgubio više od polovine svog početnog tržišnog udjela iz čega je jasno da potrošači traže promjenu. Dunhill će donijeti najbolju svjetsku kvalitetu udruženu s pobjedničkom Ronhillovom mješavinom duhana, čime ćemo potrošačima ponuditi još bolju kombinaciju za istu cijenu”, kazao je John Brady, član Uprave BAT Adria zadužen za marketing.

Podsjetimo, BAT je jedna od vodećih multinacionalnih duvanskih kompanija u svijetu, s više od 200 vlastitih brandova prisutnih na gotovo svim tržištima svijeta. Direktno zapošljava više od 50.000 ljudi, te prodaje 663 milijarde cigareta koje proizvodi u 44 tvornice u 41 zemlji cijelog svijeta.

Reklama

RAST CRNOG TRŽIŠTA I POTREBA ZA PREDVIDIVIM UVJETIMA POSLOVANJA

Tržište u regiji kontinuirano obilježava značajan rast crnog tržišta – u Hrvatskoj je 25 posto, a u BiH čak 35 posto ukupne trgovine duvanskim proizvodima ilegalno. Zbog toga državni budžetu Hrvatskoj i BIH godišnje ostaju bez više od 2 milijarde kuna prihoda jer se, na ta dva tržišta, prema procjenama, ilegalno trguje s više od 4,5 milijardi komada cigareta i duvanskih proizvoda. Borba za smanjenje ilegalnog tržišta iznimno je bitna i za potrošače i za proizvođače i za državu te BAT poziva državnu upravu da udruže snage i zajedno se bore protiv ilegalnog tržišta. Rastu ilegalnog tržišta pogoduje i neplanirani rast trošarina na duvanske proizvode. Zato je od velike važnosti da vlade precizno definišu kalendar rasta potrošnje, jer će to značajno uticati na smanjenje crnog tržišta.

Izvore: Akta.ba

Nastavite čitati

BIZNIS

Bitcoin skočio na 90.000 dolara po prvi put u povijesti

Objavljeno

 

Od

Vodeća kriptovaluta zadnji je put bila viša za 12% na 89.100 USD, prema Coin Metricsu. Ranije u ponedjeljak porastao je čak do 89.623,00 dolara. Mnogi ulagači očekuju da će njegova cijena nastaviti s novim rekordima na putu do 100.000 dolara kasnije ove godine.

“Bitcoin je sada u modusu otkrivanja cijene nakon što je rano prošle srijede ujutro probio rekorde svih vremena kada je službeno objavljeno da je Trump pobijedio na izborima”, rekao je Mike Colonnese, analitičar u H.C. Wainwright.

„Vjerojatno će se snažno pozitivno raspoloženje zadržati do kraja 2024. i [mi] vidimo da bi cijene bitcoina potencijalno mogle doseći šesteroznamenkasti broj do kraja ove godine“, dodao je.

Kripto ulagači navijaju za obećanja novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da će regulatorno okruženje učiniti poticajnijim, pa čak i prijateljskim prema kripto poduzećima, koja su se dugo borila s nedostatkom jasnoće pravila puta, javlja Seebiz.

Dok se bitcoin već dugo smatra sigurnom imovinom u Washingtonu – to jest, ne podliježe zakonima o vrijednosnim papirima – dugi rep kriptovaluta i startupa povezanih s kripto valutom djeluje u rizičnoj sivoj zoni.

„To je upravo pomaknuto za 180 stupnjeva“, rekao je Matt Hougan, glavni investicijski direktor Bitwise Asset Managementa, za CNBC. „Sada smo u pozitivnom regulatornom okruženju, sada imamo vjetar u leđa zbog toga, a to dolazi u slučaju tržišta koje je već bilo na tržištu bikova… to će nas gurnuti gore.“

Reklama

Eterom se u ponedjeljak navečer trgovalo više za 5,8%. Token za plaćanje XRP porastao je za gotovo 4%, a token povezan s projektom decentraliziranog financiranja Polygon porastao je za više od 4%. Dogecoin je bio jedan od najvećih dobitnika – vjerojatno zbog svoje povezanosti s Elonom Muskom, koji je pomogao da Trump bude izabran. Porasla je za 38%.

Na tržištu dionica, Coinbase i MicroStrategy dobili su oko 3%, odnosno 5%, u produljenom trgovanju. Na redovitoj sjednici u ponedjeljak, Coinbase je porastao za 19% i trgovao se iznad 300 dolara prvi put od 2021. Sada je to oko 6% u odnosu na najvišu vrijednost iz te godine.

Trgovci i analitičari slažu se da je ovo povećanje tek na početku.

“Čini se da postoji zračni jaz između prethodnih [bitcoin] najviših vrijednosti svih vremena oko 72.000 dolara i 100.000 dolara”, rekao je Hougan. “Teško je točno vidjeti što bi natjeralo prodavače da uđu na ovo tržište i zaustave zamah prije nego što dođemo do te razine. Naravno, nema nikakvih garancija. Mogli ste vidjeti povlačenja, ali mi smo u novom ciklusu kripto tržišta. … Mislim da smo u pravu što smo optimistični i da je predrasuda još uvijek na pozitivnoj strani.”

Nastavite čitati

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu