Connect with us

FINANSIJE

Bankarski sektor mora da se ukrupni

BANJALUKA – Upozorenje MMF-a da zarad finansijske stabilnosti mora doći do ukrupnjavanja bankarskog sektora neće zaobići ni BiH, ocjenjuju domaći bankari i analitičari. Kako je Peter Datels, funkcioner MMF-a,

Objavljeno

 


tokom godišnjeg sastanka ove finansijske institucije u Vašingtonu rekao, trećina evropskih banaka mora biti ugašena ili spojena kako bi se obnovila finansijska stabilnost. „Trećina sektora koja predstavlja 8,5 triliona dolara ostaje slaba i nesposobna za generisanje održivog profita“, kazao je Datels. Dodao je da postoji previše podružnica s premalo depozita i previše banaka s visokim troškovima finansiranja.

Datelsove izjave nadovezuju se na pregled finansijske stabilnosti za 2016, koji je ovih dana objavio Međunarodni monetarni fond, a u kojem se navodi da „Evropa treba hitno i opsežno da se uhvati u koštac s problemima loših kredita, da smanji troškove i napravi strukturna poboljšanja“. Međutim, Radovan Bajić, direktor NLB banke Banjaluka, rekao je da negativni trendovi na svjetskom i evropskom nivou dovode do projektovanog gubitka i da je to jedna neprirodna situacija u kojoj se nalazi svijet, zbog čega se traže neki globalni odgovori.

„To će sporo dolaziti do nas. Postoje druge analize koje pokazuju da neke banke, konglomerati, velike svjetske banke postaju toliko velike da praktično postaju prijetnja za bankarski sistem jedne zemlje i regije. To je suprotan stav od ovoga sa skupa MMF-a“, smatra Bajić.

On misli da se u ovom slučaju radi o globalnoj raspravi, „što je daleko od nas i tu se ne može neposredno i direktno praviti komparacija sa stanjem koje mi imamo u BiH, jer je ovdje zaista vrlo malo tržište i niski troškovi poslovanja, kao i niski plasmani“.

„U našem slučaju sasvim sigurno da će doći do nekih racionalizacija, do daljeg zaoštravanja konkurentske borbe u smislu očuvanja tržišne pozicije. Ali takva jedna diskusija ili zaključak, na kratak rok, ne može brzo da se reflektuje“, kazao je Bajić.

Marko Đogo, predsjednik Sekcije za bankarstvo u Udruženju ekonomista RS – SWOT, podsjetio je da je 2006. godine glavni ekonomista MMF-a upozoravao da u finansijskom sistemu SAD postoji balon baziran na nekretninama, koji bi ako eksplodira mogao čitav svijet povući u finansijsku katastrofu. Nažalost, te godine vlast SAD je odbila da prihvati takav pogled na situaciju i godinu i nešto više nakon toga je došlo do najveće finansijske krize od 1929. godine.

„Nižerangirani ekonomista MMF-a sada upozorava da postoje znaci problema u bankarskom sistemu Evrope i bojim se da poučeni tim iskustvom treba da vjerujemo MMF-u i da stvarno postoji problem koji političari u Evropi pokušavaju da umanje“, smatra Đogo.

Reklama

Prema njegovim riječima, bankarski sistem BiH je dobro uvezan s evropskim bankarskim sistemom, zbog čega nije zanemariv rizik da bi se taj udar prenio i kod nas. „Dakle, taj rizik ne možemo u potpunosti isključiti kao što ne možemo ni tvrditi da će se to po automatizmu desiti. Međutim, visoke sigurnosti u ovom slučaju nema“, rekao je Đogo.

Izvor: Nezavisne novine

BIZNIS

Bitcoin skočio na 90.000 dolara po prvi put u povijesti

Objavljeno

 

Od

Vodeća kriptovaluta zadnji je put bila viša za 12% na 89.100 USD, prema Coin Metricsu. Ranije u ponedjeljak porastao je čak do 89.623,00 dolara. Mnogi ulagači očekuju da će njegova cijena nastaviti s novim rekordima na putu do 100.000 dolara kasnije ove godine.

“Bitcoin je sada u modusu otkrivanja cijene nakon što je rano prošle srijede ujutro probio rekorde svih vremena kada je službeno objavljeno da je Trump pobijedio na izborima”, rekao je Mike Colonnese, analitičar u H.C. Wainwright.

„Vjerojatno će se snažno pozitivno raspoloženje zadržati do kraja 2024. i [mi] vidimo da bi cijene bitcoina potencijalno mogle doseći šesteroznamenkasti broj do kraja ove godine“, dodao je.

Kripto ulagači navijaju za obećanja novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da će regulatorno okruženje učiniti poticajnijim, pa čak i prijateljskim prema kripto poduzećima, koja su se dugo borila s nedostatkom jasnoće pravila puta, javlja Seebiz.

Dok se bitcoin već dugo smatra sigurnom imovinom u Washingtonu – to jest, ne podliježe zakonima o vrijednosnim papirima – dugi rep kriptovaluta i startupa povezanih s kripto valutom djeluje u rizičnoj sivoj zoni.

„To je upravo pomaknuto za 180 stupnjeva“, rekao je Matt Hougan, glavni investicijski direktor Bitwise Asset Managementa, za CNBC. „Sada smo u pozitivnom regulatornom okruženju, sada imamo vjetar u leđa zbog toga, a to dolazi u slučaju tržišta koje je već bilo na tržištu bikova… to će nas gurnuti gore.“

Reklama

Eterom se u ponedjeljak navečer trgovalo više za 5,8%. Token za plaćanje XRP porastao je za gotovo 4%, a token povezan s projektom decentraliziranog financiranja Polygon porastao je za više od 4%. Dogecoin je bio jedan od najvećih dobitnika – vjerojatno zbog svoje povezanosti s Elonom Muskom, koji je pomogao da Trump bude izabran. Porasla je za 38%.

Na tržištu dionica, Coinbase i MicroStrategy dobili su oko 3%, odnosno 5%, u produljenom trgovanju. Na redovitoj sjednici u ponedjeljak, Coinbase je porastao za 19% i trgovao se iznad 300 dolara prvi put od 2021. Sada je to oko 6% u odnosu na najvišu vrijednost iz te godine.

Trgovci i analitičari slažu se da je ovo povećanje tek na početku.

“Čini se da postoji zračni jaz između prethodnih [bitcoin] najviših vrijednosti svih vremena oko 72.000 dolara i 100.000 dolara”, rekao je Hougan. “Teško je točno vidjeti što bi natjeralo prodavače da uđu na ovo tržište i zaustave zamah prije nego što dođemo do te razine. Naravno, nema nikakvih garancija. Mogli ste vidjeti povlačenja, ali mi smo u novom ciklusu kripto tržišta. … Mislim da smo u pravu što smo optimistični i da je predrasuda još uvijek na pozitivnoj strani.”

Nastavite čitati

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu