Connect with us

FINANSIJE

Za 100 evra rješavaju „švajcarce“

SRBIJA – Udružili se vještaci i advokati protiv banaka koje su odobrile stambene kredite u francima. Plaća se 20 odsto vještačenja. Naplaćuje se od strane koja gubi

Objavljeno

 


TREBALO je samo nedjelju dana da u Srbiji zaživi novi biznis – poništavanje ugovora zaduženih u švajcarskim francima i banaka, sa garancijom da gubitka na sudu nema. Osvanuli su oglasi po novinama gdje se usluge vještaka i advokata nude besplatno jer se troškovi naplaćuju poslije presude. Ipak unaprijed treba pripremiti 100 evra ili 20 odsto od vrijednosti usluge vještačenja. Tačnije, ova usluga košta 500 evra, ali klijent za početak daje samo petinu. Kako sve troškove snosi strana koja gubi, vještaci i advokati će usluge naplatiti nakon donošenja presude?!

Kontakt sa advokatima koji bi zastupali klijente na sudu je isključivo mejlom, ali ako se insistira može i lično. Za početak je dovoljno da se elektronski dostavi ugovor o kreditu i finansijska kartica koju daje banka. Na kartici je navedeno dinarsko zaduženje u trenutku kada je banka isplatila stan iz kredita koji je ugovoren, kao i sve dinarske uplate, odnosno rate i plaćene naknade za obradu kredita.

Na osnovu ovih dokumenata, vještak bi obračunao obaveze zaduženog prema banci u slučaju raskida ugovora. Do ovog trenutka ništa se ne bi plaćalo vještaku i advokatu.

– Nakon ovog obračuna, uradili bismo međukorak. Ja bih u vaše ime, dakle po vašem posebnom ovlašćenju, pregovarao sa bankom da prihvati raskid bez suđenja i da vam reprogramira kredit u skladu sa rezultatom vještačenja. Time bi banka izbegla visoke sudske troškove, a vi biste odmah u tom slučaju počeli da isplaćujete znatno manju mjesečnu ratu, odnosno znatno manji iznos kredita. Koji je to iznos, pokazaće vještačenje – navodi se u objašnjenju jednog od vještaka koji je ponudio usluge jednoj Beograđanki koja se javila na oglas.

U slučaju da banka ne pristane, vještak je spreman da preporuči neke od advokata sa kojima sarađuje, a i sam klijent može da angažujete zastupnika. Uslov je da se naplati tek nakon pravosnažnosti presude, jer su troškovi tužbe, podnesaka i prisustva ročištima visoki, s obzirom na relativno visoku vrijednost spora.

– Ove troškove plaća strana koja izgubi. U ovom slučaju izvjesno je da će to biti banka. Vi biste morali da platite eventualne sudske takse. Što se tiče mog vještačenja, ugovaram iznos od 500 evra, od kojeg vi plaćate avansno 100 evra (20 odsto). Ukupan iznos od 500 evra takođe plaća strana koja izgubi. U ovom slučaju smatram da će to biti banka. Kada se naplati taj iznos, koji pripada meni, ja vama vraćam uplaćeni avans od 100 evra.

Reklama

Pored ove usluge vještak je spreman da nakon pravosnažne presude pomogne da klijent pronađe banku koja bi reprogramirala dug koji klijent treba da isplati banci. Ovo nije baš jednostavan korak, s obzirom na to da banka skida hipoteku tek nakon isplate presuđenog iznosa. Ali ima banaka, kako tvrdi vještak, koje bi prihvatile ovakav aranžman.

NISU SVI ISTI

– TO što je jedna presuda doneta u korist klijenta u jednom gradu, ne mora da znači da će tako biti sa svim drugim građanima koji se upuste u sudski spor. Nijedan ugovor o stambenom kreditu nije isti, što znači da ni presuda nije identična. Zbog toga građani koji budu tražili poništenje ugovora sa bankom, moraju da pronađu adekvatne advokate koji će ih posavetovati da li da u ceo aranžman ulaze ili ne. Jedinstveni obrazac ne postoji – objašnjavaju i advokati i sudije.

STROGO ZABRANjENO

KAKO kažu advokati, ovakav vid oglašavanja je strogo zabranjen. Takođe je zabranjeno obećavati javno krajnji ishod suđenja, jer to ne može niko da garantuje. Advokatska komora će reagovati na oglas koji je dao jedan od veštaka da sa sigurnošću dobija sporove sa bankama.

Izvor: Večernje novosti

Reklama
Nastavite čitati

BIZNIS

Bitcoin skočio na 90.000 dolara po prvi put u povijesti

Objavljeno

 

Od

Vodeća kriptovaluta zadnji je put bila viša za 12% na 89.100 USD, prema Coin Metricsu. Ranije u ponedjeljak porastao je čak do 89.623,00 dolara. Mnogi ulagači očekuju da će njegova cijena nastaviti s novim rekordima na putu do 100.000 dolara kasnije ove godine.

“Bitcoin je sada u modusu otkrivanja cijene nakon što je rano prošle srijede ujutro probio rekorde svih vremena kada je službeno objavljeno da je Trump pobijedio na izborima”, rekao je Mike Colonnese, analitičar u H.C. Wainwright.

„Vjerojatno će se snažno pozitivno raspoloženje zadržati do kraja 2024. i [mi] vidimo da bi cijene bitcoina potencijalno mogle doseći šesteroznamenkasti broj do kraja ove godine“, dodao je.

Kripto ulagači navijaju za obećanja novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da će regulatorno okruženje učiniti poticajnijim, pa čak i prijateljskim prema kripto poduzećima, koja su se dugo borila s nedostatkom jasnoće pravila puta, javlja Seebiz.

Dok se bitcoin već dugo smatra sigurnom imovinom u Washingtonu – to jest, ne podliježe zakonima o vrijednosnim papirima – dugi rep kriptovaluta i startupa povezanih s kripto valutom djeluje u rizičnoj sivoj zoni.

„To je upravo pomaknuto za 180 stupnjeva“, rekao je Matt Hougan, glavni investicijski direktor Bitwise Asset Managementa, za CNBC. „Sada smo u pozitivnom regulatornom okruženju, sada imamo vjetar u leđa zbog toga, a to dolazi u slučaju tržišta koje je već bilo na tržištu bikova… to će nas gurnuti gore.“

Reklama

Eterom se u ponedjeljak navečer trgovalo više za 5,8%. Token za plaćanje XRP porastao je za gotovo 4%, a token povezan s projektom decentraliziranog financiranja Polygon porastao je za više od 4%. Dogecoin je bio jedan od najvećih dobitnika – vjerojatno zbog svoje povezanosti s Elonom Muskom, koji je pomogao da Trump bude izabran. Porasla je za 38%.

Na tržištu dionica, Coinbase i MicroStrategy dobili su oko 3%, odnosno 5%, u produljenom trgovanju. Na redovitoj sjednici u ponedjeljak, Coinbase je porastao za 19% i trgovao se iznad 300 dolara prvi put od 2021. Sada je to oko 6% u odnosu na najvišu vrijednost iz te godine.

Trgovci i analitičari slažu se da je ovo povećanje tek na početku.

“Čini se da postoji zračni jaz između prethodnih [bitcoin] najviših vrijednosti svih vremena oko 72.000 dolara i 100.000 dolara”, rekao je Hougan. “Teško je točno vidjeti što bi natjeralo prodavače da uđu na ovo tržište i zaustave zamah prije nego što dođemo do te razine. Naravno, nema nikakvih garancija. Mogli ste vidjeti povlačenja, ali mi smo u novom ciklusu kripto tržišta. … Mislim da smo u pravu što smo optimistični i da je predrasuda još uvijek na pozitivnoj strani.”

Nastavite čitati

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu