Connect with us

FINANSIJE

Bolnice duguju 370 miliona, a rješenja ni na vidiku

BiH – Iako bolnice grcaju u milionskim dugovima, a Radna grupa za izradu zakona o finansijskoj konsolidaciji javnih zdravstvenih ustanova u FBiH formirana još u aprilu, planirano je da tekst ovog dokumenta Parlamentu FBiH bude ponuđen tek do kraja godine.

Objavljeno

 


 

Pojašnjavajući zašto se mora toliko čekati, u situaciji kada je svaki dan dragocjen, Zlatan Peršić, portparol Ministarstva zdravstva FBiH, kazao je u petak da izrada tog zakona zahtijeva vrijeme jer je u pitanju komplikovan zakon i uključuje više sektora, prije svega finansijski, te predstavnike kantona.

Iako dodaje daje predviđeno donošenje zakona po hitnoj proceduri, istovremeno tvrdi i da se još ne može govoriti o mogućim rješenjima. Važnost donošenja ovog zakona istaknuta je i u četvrtak na tematskoj sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH posvećenoj zdravstvu, na kojoj je data informacija da su dugovi bolnica dostigli čak 370 miliona KM.

Ipak, i pored istaknute važnosti, u radnu grupu nisu uključeni oni kojih se to direktno tiče – predstavnici Sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu u FBiH ni Ljekarske komore FBiH.

Skupštine Ljekarske komore FBiH, naglašava daje finansijska konsolidacija temelj prijeko po¬trebne reforme zdravstva i da u nju moraju biti uključeninajbolji stručnjaci i iz zdravstva i ekonomije, ali i da se uz dobra i iscrpnu analizu dosta može popraviti.

„Potrebna je ekonomska evaluacija, detaljna razrada svih nivoa i stručnjaka, svih faktora koji doprinose da zdravstvena zaštita bude dostupna svima. Sve što traži medicinska praksa traži dosta novca“, dodao je Rahimić

Reklama

Govoreći o nekim mogućim rješenjima o kojima je ranije bilo riječi, kao što je otpis, istakao je da se može napraviti otpis samo nekih dugova, na primjer u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, gdje su osnivači općina ili kanton. Kazao je da bi se puno učinilo uvođenjem participacije od jedne KM na neke usluge u domovima zdravlja.

„Ima nekih prijedloga koji imaju argumente i za i protiv i zato sve to treba dobro sagledati i razraditi. Čuje se prijedlog da se ide preko trezorskog finansiranja. To je prijedlog koji nije razrađen i neće donijeti poboljšanje. Takođe, treba naći način ko može pariticipirati u zdravstvenoj zaštiti, recimo, od određenih akciza, ali se ne može uništiti industrija piva. Zato sve treba razraditi“, dodao je Rahimić. Poslanik Predstavničkog doma Parlamenta FBiH i ekonomista Sanel Razić rekao je da je pitanje dugova sektora zdravstva posebno pitanje koje zaslužuje pažnju i da je pred nama težak i komplikovan zadatak donošenja zakona o finansijskoj konsolidaciji javnih zdravstvenih ustanova.

„Prvo su potrebne projekcije kakvo je stvarno stanje jer svaki dan su nove informacije u smislu duga, pa tek onda ići u samo rješavanje. Zakon treba i nadam se da će se doći do kvalitetnog rješenja“, dodaje Razić.

Abud Sarić, predsjednik Sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu u FBiH, kazao je da nisu uključeni u izradu zakona pa ne može komentarisati ni odgovoriti šta bi po njihovom mišljenju bila rješenja.

Izvor: Nezavisne novine

 

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Od

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Od

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

FINANSIJE

Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha

Objavljeno

 

Od

Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.

Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.

„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.

Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.

Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje

Nastavite čitati

U trendu