Connect with us

FINANSIJE

Isplata štednje poslije skeniranja dokumentacije i dokazivanja identiteta

SARAJEVO  – Firma „Mikrokop“ Ljubljana, koju su ovlastile vlasti Slovenije, počela je danas sa skeniranjem dokumentacije u arhivu nekadašnje Glavne podružnice Ljubljanske banke u Sarajevu radi verifikacije zahtjeva starih deviznih štediša ove banke u okviru izvršavanja presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu. Iz Ambasade Slovenije u BiH saopšteno je da će skeniranje i unos podataka u verifikacioni sistem biti zaključeni na jesen, kada će Slovenija početi obrađivati zahtjeve štediša sarajevske podružnice.

Objavljeno

 


 

Prve isplate štedišama, koji su predali potpune zahtjeve, biće uplaćene na njihove tekuće račune do kraja godine.

„Dokumentacija u nekadašnjoj podružnici nije potpuna, jer arhiv ne raspolaže podacima iz svih poslovnica koje su bile dio podružnice Ljubljanske banke Sarajevo“, navodi se u saopštenju.

Kod štediša kojima identitet neće moći biti provjeren skeniranom dokumentacijom, navode iz Ambasade Slovenije u BiH, postupak dokazivanja zahtijevaće više vremena i u tim slučajevima biće nužna saradnja nadležnih organa BiH.

Odlučivanje o zahtjevima za verifikaciju neisplaćenih starih deviznih zahtjeva štediša nekadašnje Ljubljanske banke, Glavne podružnice Sarajevo, u skladu sa Zakonom o načinu izvršavanja presude Evropskog suda za ljudska prava odloženo je do dobijanja podataka o pomenutim štedišama.

Slovenija i BiH su 27. aprila, pod pokroviteljstvom Savjeta Evrope, sklopile dogovor o pristupu podacima nekadašnje Glavne podružnice Sarajevo, njihovom skeniranju i početku postupka verifikacije u Sloveniji.

Reklama

Dogovor je na junskoj sjednici pozdravio i Odbor ministara Savjeta Evrope, koji nadzire izvršavanje presuda Evropskog suda za ljudska prava.

Na osnovu tog dogovora i nakon razmjene diplomatskih nota te izvođenju potrebnih interno-pravnih procedura, BiH je 6. juna dozvolila Sloveniji, odnosno njenom ovlaštenom društvu, pristup arhivu Glavne podružnice Sarajevo i skeniranje dokumentacije.

Pomenuta dokumentacija je, pored one u elektronskom obliku, koju je BiH već predala Sloveniji, od ključnog značaja za postupak verifikacije imaoca stare devizne štednje.

Skladno sa dogovorom među državama, od 27. aprila, Slovenija će dobijenu dokumentaciju Glavne podružnice Sarajevo u periodu od šest sedmica nakon njenog preuzimanja od izvođača unijeti u elektronsku bazu podataka, na šta će ministar finansija u Službenom listu Slovenije objaviti datum dobijanja podataka Glavne podružnice Sarajevo, sa čim će biti ispunjen uslov za početak postupka verifikacije Glavne podružnice Sarajevo.

Na osnovu navedenog roka objava u Službenom listu predviđena je za septembar.

Nakon objave datuma dobijanja podataka iz Sarajeva, Fond Slovenije za nasljedstvo počeće sa obrađivanjem predatih zahtjeva štediša Glavne podružnice Sarajevo i tada će početi teći tromjesečni rok, u kojem će Fond odlučiti o potpunim zahtjevima.

Reklama

Fond će odlučivati po redosljedu dospijeća zahtjeva, i istovremeno početi i sa pozivima za dopunu, ukoliko zahtjevi štediša nisu potpuni.

Sa objavom datuma dobijanja u Službenom listu Slovenije počeće postupak za sve štediše Glavne podružnice Sarajevo koji su već podnijeli zahtjev za verifikaciju.

Štediše, koje zahtjeve još nisu podnijeli, imaju mogućnost da to učine do 31. decembra 2017.

S obzirom na to da dokumentacija u arhivu sarajevske podružnice nije potpuna, Slovenija i BiH su se u dogovoru od 27. aprila obavezale da će preko nadležnih organa sarađivati i ubuduće.

Možemo se predvidjeti da će postupak verifikacije zahtjeva štediša, za koje Slovenija neće dobiti sve podatke iz arhiva Glavne podružnice Sarajevo, biti zahtjevniji i duži.

Slovenija je do sada primila više od 23.000 zahtjeva za verifikaciju i izdala više od 4.700 infrmativnih izračuna ukupne vrijednosti 61,6 miliona evra.

Reklama

Do sredine jula biće realizovano više od 2.200 isplata štedišama a ukupna vrijednost tih isplata viša je od 31,5 miliona evra.

Izvor: Glas Srpske

 

Nastavite čitati

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Od

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Od

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

FINANSIJE

Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha

Objavljeno

 

Od

Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.

Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.

„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.

Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.

Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje

Nastavite čitati

U trendu