Connect with us

TEHNOLOGIJA

Zašto bi svaki IT radnik poželio raditi u Emisia Consulting-u?

KRAGUJEVAC – Ovaj grad je postao plodno tlo za IT, a među firmama koje se izdvajaju po onome što pružaju kako svojim klijentima, tako i zaposlenima, nalazi se i Emisia Consulting, vodeća kompanija u regionu specijalizovana za izradu softvera za prevođenje. Proveli smo jedan dan u njihovom radnom okruženju, pa da vidimo kako IT raste u Kragujevcu.

Objavljeno

 


 

Emisia Consulting je privatna kompanija koja je svoju priču započela 2006. godine, u malom krugu entuzijasta koji su htjeli da naprave nešto drugačije. Kombinujući znanje i iskustvo, zvanično su se registrovali u januaru 2008. godine a osam godina kasnije izrasla je u kompaniju koja broji 130 zaposlenih i koja ima stalno otvorene konkurse za IT stručnjake. Od januara ove godine tim ima 18 novih članova, a očekuje se da će se taj broj udvostručiti do kraja godine.

Velika porodica
Kako zakoračite u poslovne prostorije, osjetićete neposrednu, porodičnu atmosferu; kasnije se ispostavilo da to nije samo prvi utisak. Bez obzira na to u kom dijelu radili, svi zaposleni se poznaju, a slična je situacija i sa menadžmentom, koji se trudi da uvijek bude tu, i za najmanje probleme, bilo da su oni tehničke ili lične prirode. Srdačno su nas dočekali Dubravka Đorđević (CEO), Ivica Vojinović (tehnički direktor), Marko Jevtović (QA tim lider) i Marko Petrović (marketing menadžer), koji su nas upoznali s misijom kompanije Emisia Consulting, njihovom vizijom, odnosom prema zaposlenima i svime na šta su ponosni. Imali smo prilike da s nekoliko strana čujemo kako je sve počelo, kako su se razvijale ideje, kako su stigli ovdje gdje su sada i kakvi su im planovi za budućnost.

Iako je kompanija 2011. godine imala „samo“ dvadeset zaposlenih, taj broj je, shodno zahtjevima i povećanju obima posla, vrtoglavo rastao, a pravi izazov bio je zadržati kvalitet rada i dobre odnose u rastućoj kompaniji. Organizaciono, ovo je bio veliki poduhvat, jer je dolazilo mnogo ljudi, prije svega mladih, koje je trebalo uklopiti u postojeći model poslovanja, vrlo specifičnu kulturu rada, a opet zadržati neposredni kontakt. Od samog početka, insistira se na prijateljskom odnosu između zaposlenih, a po riječima menadžmenta, posebno su ponosni na dobre poslovne, ali i lične odnose. Iako ovo djeluje previše idilično, zdrava atmosfera je zaista prioritet, a upravo iz nje su proizišli odlični rezultati.

„Znanje se dijeli“ je rečenica koju ćete često čuti. Svaki zaposleni dobija mentora, ali lanac rješavanja problema nije strogo definisan, pa će vam, kada naiđete na problem, u pomoć uskočiti prvi slobodan kolega.

Napredovanje u firmi je organizovano tako da svaki zaposleni može da napreduje prema tome koliko može i koliko želi, a firma se trudi da ga podrži i da mu omogući da razvije svoj puni potencijal. Menadžment je uvidjeo da su zadovoljni radnici ključ uspjeha, ali i da nezadovoljstvo kreće od malih stvari koje, ako se ne rješe na vrijeme, uvek narastu u krupne probleme, a u osnovi su mogli biti rješeni za 10 minuta. Ovo se rješava otvorenom komunikacijom između svih zaposlenih, što je kultura rada koja se nameće svim novajlijama kako bi lakše prevazišli sve probleme i uklopili se u tim.

Reklama

Najbolji primjer dobrog odnosa zaposlenih jeste selidba u novu zgradu prošle godine. S obzirom na veliki broj zaposlenih i količinu opreme, bilo je mnogo posla oko infrastrukture i fizikalija. Trebalo je prenjeti stotinak računara, povezati ih, umrežiti, osposobiti radna mjesta i nastaviti s radom. Pošto se pakovanje opreme organizovalo iz etapa, u petak, kada je sve to trebalo završiti i kada je bio zakazan prevoz, menadžment je pitao da li neko želi da ostane da pomogne. Nakon što se 36 ljudi dobrovoljno javilo, otkazani su prevoznici, zaposleni su se sami organizovali i svojim kolima preselili opremu.

Tako je, od jednog rutinskog preseljenja, koje je suštinski nezgodno, nastao je spontani i veoma uspješan team building, na koji su zaposleni kompanije Emisia ponosni.

Znanje i dobra volja
U ovom trenutku, Emisia ima stalno otvorene konkurse za programere najrazličitijeg profila. Pored znanja, od kandidata se traži da budu timski igrači, da ne budu sebični i da djele svoje znanje. Ako ispunjavate ove uslove, računajte na vanserijsko radno okruženje, potpuno drugi pristup rješavanju problema kako poslovne, tako i lične prirode, te zabavnu atmosferu i odlazak i dolazak na posao s osmjehom na licu. Prosjek godina zaposlenih je svega 31, što govori da je ekipa veoma mlada, ali i o znanju zaposlenih koje im je omogućilo da budu regionalni lider po velikom broju osnova. Kompanija ima zaposlene iz užeg i šireg okruženja, pa ćete tako naići na ljude iz Kraljeva, Čačka, Mladenovca, Topole, Jagodine, Trstenika… Jedna od statistika koju smo čuli, a koja nam se posebno svidjela, jeste ona koja prkosi trendu među IT kompanijama – fluktuaciji zaposlenih. Naime, više od 40 odsto radnika u kompaniji je duže od pet godina, mnogi su se doselili u Kragujevac i zasnovali porodice u ovom gradu, što je pokazatelj koliki potencijal Emisia vidi u njima, ali i koliko oni imaju povjerenja u svoj tim i kompaniju za koju rade.

Okruženje koje se stalno prilagođava radnicima nešto je na čemu se insistira, pa se nismo previše iznenadili kada smo otišli u zajedničku kuhinju, u kojoj se po veoma povoljnim uslovima (da ne kažemo „skupštinskim“) zaposlenima sprema hrana sa bogatog menija. Još manje smo se iznenadili kada smo čuli da su zaposleni napravili aplikaciju Cvekla kojom dan unapred birate šta biste jeli, kako bi kuvari na vrijeme mogli da pripreme dovoljan broj obroka. U okviru multifunkcionalne kuhinje nalaze se i stolovi za stoni fudbal i stoni tenis, a po potrebi mogu se organizovati i proslave, posebno jer smo načuli da među zaposlenima ima i di‑džejeva, pa je i dobar muzički repertoar na raspolaganju. Tu su i ekipe za mali fudbal, košarku, a organizuju se i redovni (naravno dobrovoljni) sistematski pregledi zaposlenih.

Pogodnosti i napredovanje
Kao kompanija koja svoje zaposlene tretira kao porodicu, Emisia radi na unapređenju povjerenja između menadžmenta i zaposlenih – na primjer, ako ste bolesni, dovoljno je da pošaljete e‑mail da ne dolazite na posao. Ako vam je potrebno specifično radno okruženje (dva monitora, jači računar, veći sto…), menadžment će vam izaći u susret. Tu su i bonusi za dodatno zalaganje, dobro obavljen posao, a na kraju godine zaposleni biraju najboljeg između sebe, pa imate MVP‑ja, najboljeg u određenim timovima, najboljeg šaljivdžiju i svi oni dobiju lijepe nagrade poput putovanja ili nekog poklona. Zaposleni se stalno podstiču da napreduju i menadžment se trudi da svaki radnik da svoj maksimum u oblasti koja njemu najviše odgovara.

Emisia Consulting je pravi primjer dobro organizovane, moćne kompanije koja je nastala iz ideje nekolicine entuzijasta. Orijentacija ka poslovnim partnerima van Srbije dobra je poslovna odluka koja je doprinjela da Emisia i njen stručni tim slobodno mogu da kažu da su lideri u regionu.

Reklama

Ako uopšte možemo reći da postoje kompanije u Srbiji kao Emisia, prosto je nemoguće ne preporučiti ovog poslodavca svim mladim, vrijednim ljudima koji su žedni znanja i koji su prije svega timski igrači.

Marko Nešović

Izvor: PCpress.rs

Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Univerzitetu u Banjaluci predata projektna dokumentacija za izgradnju Naučno-tehnološkog parka

Objavljeno

 

Od

Projekat koji je najavljen još sredinom prošle godine i čija je gradnja bila najavljena za proljeće ove, konačno je počeo i da se realizuje, istina sa procjenom troškova koji su od juna 2023. godine malo i porasli. Naime, juče je, kako prenosi RTRS, predstavnicima Univerziteta u Banjaluci i Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje predata projektna dokumentacija za izgradnju i opremanje Naučno-tehnološkog parka Republike Srpske koji će biti izgrađen u kampusu Univerziteta u Banjaluci.

Kako je u julu 2023. saopšteno, izgradnja ovog objekta bi trebalo da košta više od 10 mil EUR, potom je u septembru iste godine okvirna vrijednost procijenjena na 15 mil EUR, a juče je, sudeći po ovoj vijesti RTRS-a, rečeno da je ukupna vrijednost investicije oko 19 mil EUR.

Podsjećamo, rektor Univerziteta u Banjaluci prof. dr Radoslav Gajanin i ministar za naučno-tehnološki razvoj Republike Srpske Željko Budimir prošle godine su, 13. septembra, potpisali ugovor o osnivanju Naučno-tehnološkog parka (NTP) Republike Srpske. Kako je tada navedeno, riječ je o prvom naučno-tehnološkom parku u Republici Srpskoj, čiji su osnivači Vlada RS i Univerzitet u Banjaluci, a za njegovog direktora imenovan je Nikola Dragović.

Vlada Republike Srpske, kako je tada saopšteno, obezbijedila je sredstva za prvi period rada, a za početak, kancelarije NTP-a biće u novom objektu Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta i Šumarskog fakulteta, u krugu Univerzitetskog grada. Inače, lokacija je u neposrednoj blizini budućeg objekta NTP, za koji je izrada projektno-tehničke dokumentacije tada bila u toku. Tada je i rečeno da se na proljeće 2024. godine planira polaganje kamena temeljca za izgradnju ovog objekta ukupne površine 7,5 hiljada kvadratnih metara, sa planiranim rokom od 24 mjeseca, a tada je procijenjeno da će okvirna vrijednost objekta, sa neophodnom opremom i laboratorijom, iznositi 15 mil EUR.

eKapija je ranije pisala da je Saudijski fond za razvoj odobrio sredstva za dva projekta u Srpskoj – jedan je izgradnja Studentskog centra u Foči, a drugi izgradnja Naučno-tehnološkog parka u Banjaluci.

Što se tiče projektne dokumentacije koja je juče predata predstavnicima Univerziteta i Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj, ona je, kako je prenio RTRS, finansirana kroz Italijanski fond za inovativne projekte, preko Razvojne banke Savjeta Evrope.

Reklama

Inače, nadležni kažu da će budući Naučno-tehnološki park biti centralno mjesto gdje se rađaju inovativne ideje i tehnološki napredak Srpske.

Siguran sam da će izgradnjom NTP imati ogromnu korist prije svega UNIBL i studenti UNIBL, odnosno naši nastavnici i saradnici kroz angažman u kompanijama koje budu smještene u NTP – istakao je Radoslav Gajanin, rektor Univerziteta u Banjaluci, prenosi RTRS.

Nikola Dragović, direktor Naučno-tehnološkog parka Republike Srpske, najavio je, kako navodi RTRS, još neke novine.

Јedan od prvih programa koji će NTP uskoro početi sprovoditi jeste program kampa za koji intenzivno traje kampanja jedinstveni startap program za mlade od 18 do 35 godina – rekao je Dragović.

Vlada Srpske je prošle godine usvojila informaciju o osnivanju prvog NTP u Srpskoj čiji je cilj ubrzan tehnološki razvoj.

Za razvoj preduzetništva i inovativnosti kod mladih ljudi, to je cilj ovog projekta – poručio je Zoran Bjelajac, pomoćnik ministra za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske.

Reklama

RTRS

Nastavite čitati

NOVOSTI

Platforma Ananas stigla i u BiH

Objavljeno

 

Od

Kompanija Ananas stigla je i na bosanskohercegovačko tržište sa svojom online prodajnom platformom.

– Proteklih mjeseci smo dokazali da živimo svoju priču, teško a jako! Danas smo završili vrlo važan korak i otvorili dva nova tržišta! Ananas sada posluje i u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini – objavio je Ananas E-commerce na svom LinkedIn profilu.

„Regionalni Amazon“, kako su ga mediji prozvali, sjedište je najprije osnovao u Sarajevu, gdje je registrovana firma Ananas doo, a 7. juna je osnovana i podružnica u Banjaluci, sa sjedištem u Bulevaru Stepe Stepanovića br. 171 E.

Direktor preduzeća, ujedno i banjalučke podružnice, jeste Erol Ferović.

Direktni osnivač sarajevskog društva je Ananas E-Commerce Beograd. Vlasnik platforme Ananas je Delta holding, a kako je ranije saopšteno iz kompanije, platforma je u prošloj godini otvorila svoje kancelarije i u Sjevernoj Makedoniji.

Ananas je, inače, u prošloj godini zabilježio izuzetno veliki rast, potvrđujući da bude regionalni lider u domenu online trgovine. Na 94% poštanskih brojeva isporučeno je dva ili više Ananas paketa, a broj partnera porastao je više od tri i po puta u odnosu na 2022. godinu.

Reklama

Cilj je da u 2024. godini broj trgovaca poraste na preko 2.000, i da ukupan promet preko sajta bude preko 70 mil EUR – saopšteno je na konferenciji u januaru.

eKapija

Nastavite čitati

NOVOSTI

Kinezima najveći IKT projekat u istoriji Srpske – Posao vrijedan 57 mil KM

Objavljeno

 

Od

Nakon što je portal Capital otkrio da je Vlada Republike Srpske sa kineskom kompanijom ELINC u tajnosti potpisala 57 mil KM vrijedan ugovor za nabavku softvera za digitalnu zaštitu, stigla je i potvrda iz Agencije za informaciono-komunikacione tehnologije Republike Srpske.

Oni su naveli da su u proteklih godinu dana izvršili detaljnu analizu stanja informacione bezbjednosti u javnoj upravi i kritičnim infrastrukturama, izradili smjernice razvoja informacione bezbjednosti i izvršili projektovanje novog nacionalnog sistema zaštite.

Navode da on po obimu, resursima i složenosti predstavlja najveći IKT projekat u Srpskoj.

Projekat je samoodrživ i ima za cilj punu zaštitu sajber prostora Republike Srpske – istakli su iz Agencije.

U skladu sa predviđenom dinamikom, iz Agencije su naglasili da se do kraja avgusta očekuje početak implementacije projekta.

Implementacija je predviđena u dvije paralelne faze. Omogućava potpunu integraciju državnih organa, akademskog i privatnog sektora u upravljanju incidentima. Funkcije zaštite u odnosu na korisnike se ogledaju u zaštiti tri grupe korisnika: javne uprave i kritičnih infrastruktura, zaštiti djece i zaštiti mikro, malih i srednjih preduzeća – istaknuto je u saopštenju.

Reklama

Iz Agencije su istakli da će sistem štititi javnu upravu i kritične infrastrukture koje čini 780 institucija republičkog nivoa.

Za partnera je, u skladu sa smjernicama Vlade za upravljanje krizom lanaca snabdijevanja i politički motivisanih ne-UN sankcija, izabrana kompanija ELINC, specijalizovani proizvođač opreme iz domena nacionalnih sistema informacione bezbjednosti – navedeno je u saopštenju.

Capital podsjeća da je ugovor sa Kinezima potpisan početkom juna ove godine, a nakon toga je na njega stavljena oznaka tajnosti, da bi se od javnosti sakrilo još jedno trošenje desetina miliona maraka na softver, kao i njegova namjena.

Planirano je da se ovaj softver implementira u sve institucije u Srpskoj na rok od deset godina, a ELINC je, kako piše Capital, posao dobio na osnovu prethodnog dogovora iza zatvorenih vrata, bez tendera.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

U trendu