Connect with us

TEHNOLOGIJA

Kada će sve škole u Republici Srpskoj dobiti E-dnevnik?

BANJA LUKA – Uvođenje elektronskog dnevnika u škole Republike Srpske počelo je prije prije osam godina. Pozitivne osobine tog projekta ističu u Ministartvu prosvjete Republike Srpske i u kompaniji „Lanaco“ ,roditelji i nastavnici. Zašto onda sve ili bar većina škola u Republici Srpskoj namaju elektronski dnevnik?

Objavljeno

 


Roditelji, samo 25 škola u Republici Srpskoj imaju tu privilegiju da ocjene i izostanke svog školarca mogu pogledati u svako doba dana i noći na ovoj adresi.

Redovno ažuriranje, odnosno unošenje ocijena od strane nastavnika je svakako veoma važno roditeljima kako bi imali na vrijeme uvid u ocijene i izostanke, promjene rasporeda časova i ostale sporedne dostupne informacije preko ovog programa.

– Tokom cijelog osnovnog školovanja pratila sam ocijene svog sina Nikole elektronski i smatram da je ovaj projekat super, jer omogućava roditeljima konstantan uvid u ocjene – rekla je majka jednog školarca Osnovne škole „Ivo Andrić“ u Banjaluci Tatjana Papić Džakula.

Ona je istakla da problem nastaje kada pojedini nastavnici, kao što se to dešavalo u osnovnoj školi Ivo Andrić ne unose ocijene baš redovno. 

 

Za portal Privrednik.ba, PR i marketing saradnik u kompaniji LANACO Suzana Vukmir izjavila je da od ukupnog broja roditelja koji su zavedeni u sistemu i kojima su kreirani pristupni podaci, 60 odsto roditelja svakodnevno pristupa javnom portalu za pregled informacija, dok mu 40 odsto roditelja nije nikada pristupilo.

Ona je dodala da međutim, škole evidentiraju roditelje za sve učenike, iako sami roditelji nisu izričito tražili pristup, te se stoga određen procenat roditelja iz tog skupa vodi kao grupa koja nije pristupala. Takođe, određen broj roditelja nema pristup internetu i pored činjenice da su automatski zavedeni u sistem kao roditelji. Iz tog razloga, oni koriste alternativni pristup informacijama o učenicima putem SMS servisa.

Reklama

Vukmirova naglašava da je pristup programu je evidentan tokom čitave školske godine (čak i u mjesecima raspusta, sa znatno manjom frekvencijom), ali je frekvencija pristupa u završnim mjesecima nešto više pojačana (za nekih 25 odsto).

– Broj dnevnih pristupa se kreće u opsegu od 1000 – 3000 (u prosjeku 1300) sa nešto manjim brojem za vrijeme raspusta – kaže Vukmirova.

Ona je u izjavi za naš portal naglasila pozitivno iskustavo u radu e-dnevnika, evidentno je da se komunikacija roditelj – profesor učinila lakšom, ali i same činjenice da se iz e-dnevnika mogu dobiti razne verzije i formati izvještaja i statistika, te ga čine jako prihvatljivim od strane nastavnog osoblja.

– Osnovne škole već koriste program za elektronsku štampu svjedočanstava i povratne informacije su izuzetno zadovoljavajuće, jer se značajno ubrzao proces generisanja svjedočanstava, ali se u isto vrijeme smanjio broj grešaka kod finalnih ocjena – napomenula je ona.

– Elektronski dnevnik je do sada uveden u 25 škola u Republici Srpskoj, za šta je iz Razvojnog programa Republike Srpske izdvojeno 1.483.825 maraka – ističu u Odjeljenju za informisanje i informacione tehnologije Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.

U resornom ministartvu smatraju da je uvođenje elektronskog dnevnika  pokazalo veoma dobre rezultate, jer je na ovaj način roditeljima omogućeno da svakodnevno prate rad djece u školi, ali ne navode kada će ostale škole dobiti elektronske dnevnike.

Reklama

– Prevashodna namjena elektronskog dnevnika i jeste ostvarenje neposrednog i svakodnevnog kontakta sa roditeljima i smatramo da je to veoma važna stavka u vaspitnom-obrazovnom procesu koji škola obavlja- ističu u ovom ministartvu.

Podsjećamo da je prvi Ednevnik u Republici Srpskoj uveden prije osam godina, 21. januara 2008. godine u Osnovnoj školi „Ivo Andrić“ u Banjaluci. Jedna generacija je završila osnovnu školu, nastavnici će se vjerovatno uskoro naviknuti na redovno ažuriranje, a kada će biti uvedeni dnevnici u ostale škole, ostaje pod znakom upita.

B. Vuksan

Privrednik.ba

 

 

Reklama
Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Univerzitetu u Banjaluci predata projektna dokumentacija za izgradnju Naučno-tehnološkog parka

Objavljeno

 

Projekat koji je najavljen još sredinom prošle godine i čija je gradnja bila najavljena za proljeće ove, konačno je počeo i da se realizuje, istina sa procjenom troškova koji su od juna 2023. godine malo i porasli. Naime, juče je, kako prenosi RTRS, predstavnicima Univerziteta u Banjaluci i Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje predata projektna dokumentacija za izgradnju i opremanje Naučno-tehnološkog parka Republike Srpske koji će biti izgrađen u kampusu Univerziteta u Banjaluci.

Kako je u julu 2023. saopšteno, izgradnja ovog objekta bi trebalo da košta više od 10 mil EUR, potom je u septembru iste godine okvirna vrijednost procijenjena na 15 mil EUR, a juče je, sudeći po ovoj vijesti RTRS-a, rečeno da je ukupna vrijednost investicije oko 19 mil EUR.

Podsjećamo, rektor Univerziteta u Banjaluci prof. dr Radoslav Gajanin i ministar za naučno-tehnološki razvoj Republike Srpske Željko Budimir prošle godine su, 13. septembra, potpisali ugovor o osnivanju Naučno-tehnološkog parka (NTP) Republike Srpske. Kako je tada navedeno, riječ je o prvom naučno-tehnološkom parku u Republici Srpskoj, čiji su osnivači Vlada RS i Univerzitet u Banjaluci, a za njegovog direktora imenovan je Nikola Dragović.

Vlada Republike Srpske, kako je tada saopšteno, obezbijedila je sredstva za prvi period rada, a za početak, kancelarije NTP-a biće u novom objektu Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta i Šumarskog fakulteta, u krugu Univerzitetskog grada. Inače, lokacija je u neposrednoj blizini budućeg objekta NTP, za koji je izrada projektno-tehničke dokumentacije tada bila u toku. Tada je i rečeno da se na proljeće 2024. godine planira polaganje kamena temeljca za izgradnju ovog objekta ukupne površine 7,5 hiljada kvadratnih metara, sa planiranim rokom od 24 mjeseca, a tada je procijenjeno da će okvirna vrijednost objekta, sa neophodnom opremom i laboratorijom, iznositi 15 mil EUR.

eKapija je ranije pisala da je Saudijski fond za razvoj odobrio sredstva za dva projekta u Srpskoj – jedan je izgradnja Studentskog centra u Foči, a drugi izgradnja Naučno-tehnološkog parka u Banjaluci.

Što se tiče projektne dokumentacije koja je juče predata predstavnicima Univerziteta i Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj, ona je, kako je prenio RTRS, finansirana kroz Italijanski fond za inovativne projekte, preko Razvojne banke Savjeta Evrope.

Reklama

Inače, nadležni kažu da će budući Naučno-tehnološki park biti centralno mjesto gdje se rađaju inovativne ideje i tehnološki napredak Srpske.

Siguran sam da će izgradnjom NTP imati ogromnu korist prije svega UNIBL i studenti UNIBL, odnosno naši nastavnici i saradnici kroz angažman u kompanijama koje budu smještene u NTP – istakao je Radoslav Gajanin, rektor Univerziteta u Banjaluci, prenosi RTRS.

Nikola Dragović, direktor Naučno-tehnološkog parka Republike Srpske, najavio je, kako navodi RTRS, još neke novine.

Јedan od prvih programa koji će NTP uskoro početi sprovoditi jeste program kampa za koji intenzivno traje kampanja jedinstveni startap program za mlade od 18 do 35 godina – rekao je Dragović.

Vlada Srpske je prošle godine usvojila informaciju o osnivanju prvog NTP u Srpskoj čiji je cilj ubrzan tehnološki razvoj.

Za razvoj preduzetništva i inovativnosti kod mladih ljudi, to je cilj ovog projekta – poručio je Zoran Bjelajac, pomoćnik ministra za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske.

Reklama

RTRS

Nastavite čitati

NOVOSTI

Platforma Ananas stigla i u BiH

Objavljeno

 

Kompanija Ananas stigla je i na bosanskohercegovačko tržište sa svojom online prodajnom platformom.

– Proteklih mjeseci smo dokazali da živimo svoju priču, teško a jako! Danas smo završili vrlo važan korak i otvorili dva nova tržišta! Ananas sada posluje i u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini – objavio je Ananas E-commerce na svom LinkedIn profilu.

„Regionalni Amazon“, kako su ga mediji prozvali, sjedište je najprije osnovao u Sarajevu, gdje je registrovana firma Ananas doo, a 7. juna je osnovana i podružnica u Banjaluci, sa sjedištem u Bulevaru Stepe Stepanovića br. 171 E.

Direktor preduzeća, ujedno i banjalučke podružnice, jeste Erol Ferović.

Direktni osnivač sarajevskog društva je Ananas E-Commerce Beograd. Vlasnik platforme Ananas je Delta holding, a kako je ranije saopšteno iz kompanije, platforma je u prošloj godini otvorila svoje kancelarije i u Sjevernoj Makedoniji.

Ananas je, inače, u prošloj godini zabilježio izuzetno veliki rast, potvrđujući da bude regionalni lider u domenu online trgovine. Na 94% poštanskih brojeva isporučeno je dva ili više Ananas paketa, a broj partnera porastao je više od tri i po puta u odnosu na 2022. godinu.

Reklama

Cilj je da u 2024. godini broj trgovaca poraste na preko 2.000, i da ukupan promet preko sajta bude preko 70 mil EUR – saopšteno je na konferenciji u januaru.

eKapija

Nastavite čitati

NOVOSTI

Kinezima najveći IKT projekat u istoriji Srpske – Posao vrijedan 57 mil KM

Objavljeno

 

Nakon što je portal Capital otkrio da je Vlada Republike Srpske sa kineskom kompanijom ELINC u tajnosti potpisala 57 mil KM vrijedan ugovor za nabavku softvera za digitalnu zaštitu, stigla je i potvrda iz Agencije za informaciono-komunikacione tehnologije Republike Srpske.

Oni su naveli da su u proteklih godinu dana izvršili detaljnu analizu stanja informacione bezbjednosti u javnoj upravi i kritičnim infrastrukturama, izradili smjernice razvoja informacione bezbjednosti i izvršili projektovanje novog nacionalnog sistema zaštite.

Navode da on po obimu, resursima i složenosti predstavlja najveći IKT projekat u Srpskoj.

Projekat je samoodrživ i ima za cilj punu zaštitu sajber prostora Republike Srpske – istakli su iz Agencije.

U skladu sa predviđenom dinamikom, iz Agencije su naglasili da se do kraja avgusta očekuje početak implementacije projekta.

Implementacija je predviđena u dvije paralelne faze. Omogućava potpunu integraciju državnih organa, akademskog i privatnog sektora u upravljanju incidentima. Funkcije zaštite u odnosu na korisnike se ogledaju u zaštiti tri grupe korisnika: javne uprave i kritičnih infrastruktura, zaštiti djece i zaštiti mikro, malih i srednjih preduzeća – istaknuto je u saopštenju.

Reklama

Iz Agencije su istakli da će sistem štititi javnu upravu i kritične infrastrukture koje čini 780 institucija republičkog nivoa.

Za partnera je, u skladu sa smjernicama Vlade za upravljanje krizom lanaca snabdijevanja i politički motivisanih ne-UN sankcija, izabrana kompanija ELINC, specijalizovani proizvođač opreme iz domena nacionalnih sistema informacione bezbjednosti – navedeno je u saopštenju.

Capital podsjeća da je ugovor sa Kinezima potpisan početkom juna ove godine, a nakon toga je na njega stavljena oznaka tajnosti, da bi se od javnosti sakrilo još jedno trošenje desetina miliona maraka na softver, kao i njegova namjena.

Planirano je da se ovaj softver implementira u sve institucije u Srpskoj na rok od deset godina, a ELINC je, kako piše Capital, posao dobio na osnovu prethodnog dogovora iza zatvorenih vrata, bez tendera.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

U trendu