PRAVO
Srbiji neophodan zakon o pravima djeteta
BEOGRAD – Djeca romske nacionalnosti i djeca s invaliditetom najizloženija su diskriminaciji, uglavnom u obrazovanju i vaspitanju. Donošenje posebnog zakona o pravima djeteta i uspostavljanje institucije dječjeg zaštitnika samo su neke od preporuka učesnika Međunarodne konferencije o pravima djeteta.
Pred početak školske godine, povjerenica za zaštitu ravnopravnosti reagovala je u slučajevima ugrožavanja prava romske djece u jednoj predškolskoj ustanovi u Srbiji i zemunskoj osnovnoj školi. Kaže da su takvi slučajevi danas sporadični, ali tvrdi da i dalje postoje otpori inkluzivnom obrazovanju, posebno što nema dovoljno usluga podrške.
„Uglavnom su to usluge pedagoških asistenata, ličnih pratilaca ili nedostatak usluge plaćanja prevoza od kuće do škole, za djecu koja na to imaju pravo“, navodi Brankica Janković, povjerenica za zaštitu ravnopravnosti.
U težem položaju od ostalih su djeca s intelektualnim poteškoćama, kažu upućeni čak i u odnosu na druge osobe s invaliditetom.
„Lišavanje poslovne sposobnosti automatski, zaista, već decenijama traje i to je ostalo kao jedna od ključnih zakonskih odredbi koje bi trebalo uskladiti sa članom 12 konvencije UN“, objašnjava članica Savjeta za prava djeteta Svetlana Vlahović.
Bolji i kvalitetniji pristup diskriminisane djece pravdi, zahtjeva usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa međunarodnim standardima.
Nevena Vučković Šahović ističe da zakon o pravima djeteta još nije u parlamentu, iako postoji nacrt koji je prošao dvije javne rasprave i procjenu Savjeta Evrope, navodeći da taj akt od 2011. godine stoji u fioci.
„Prije tri godine usvojen je protokol koji daje pravo djeci da se žale komitetu UN za prava djeteta. Komitet pritužbe detaljno ispituje i daje svoj sud da li je u konkretnom slučaju poštovana konvencija. Sedamnaest zemalja je usvojilo taj protokol, među njima su i tri evropske – Njemačka, Albanija i Crna Gora. Voljeli bismo da ga i Srbija usvoji“, objašnjava Nuola Mol, zaštitnik prava djeteta u međunarodnom pravu.
Zbog nepostojanja koordinacionog tijela, gde bi se donosile zajedničke odluke o dječjim pravima, bavljenje tim pitanjima trenutno zavisi od dobre volje nezavisnih tijela. Za početak se preporučuje da se ustanovi posebna institucija zaštitnika prava djeteta.
Izvor: RTS
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava

U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo

Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini

Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE1 godina prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
NOVOSTI8 meseci prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE1 godina prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
EKOLOGIJA1 godina prije
Hoće li rudnik litijuma ugroziti stanovnike Tuzle?
-
FINANSIJE1 godina prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca
-
BIZNIS1 godina prije
Ekonomski stručnjaci: Koje su najisplativije investicije u 2024.
-
BIZNIS1 godina prije
Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?
-
BIZNIS1 godina prije
Vlada Srpske će sutra saopštiti iznos najniže plate