PRAVO
Zakonom protiv posuđa
PARIZ – Francuska od 2020. godine zabranjuje korišćenje plastičnog posuđa i pribora za jelo osim biorazgradive plastike, što je jedna od mjera borbe protiv klimatskih promjena, ali tu inicijativu ne pozdravljaju svi, već pozivaju Evropsku komisiju da reaguje na kršenje propisa o slobodnom protoku robe.
Zabrana će biti uvedena u okviru zakona o energetskoj tranziciji za takozvani „zeleni rast“, koji je usvojen krajem avgusta, navodi francuski portal Expreš.live. Od 1. januara 2020. godine Francuzi više neće smjeti da koriste pribor za jelo, čaše i tanjire za jednokratnu upotrebu od plastike, osim ako nisu napravljeni od materijala biološkog porijekla. Međutim, francuski entuzijazam ne dijele svi – planu francuskih vlasti protivi se organizacija „Pack2Go Europe“, sa sjedištem u Briselu, koja zastupa evropske proizvođače ambalaže.
„Tražimo da Evropska komisija odmah preduzme zakonske mjere protiv Francuske zbog kršenja evropskog prava“, izjavio je Imon Bejts, generalni sekretar te organizacije, koja smatra da se francuska inicijativa kosi sa evropskim zakonom o slobodnom protoku robe.
Ukoliko Evropska komisija ne interveniše, „Pack2Go“ namjerava, kako upozorava, da pokrene pravosudnu akciju kako bi blokirala plan francuskih vlasti. Nema nikakvih dokaza da organski materijal može da donese dodatu ekološku vrijednost, tvrdi Bejts, upozoravajući da bi problem otpadaka mogao postati još veći jer će potrošači misliti da će ambalažu moći da bacaju unaokolo pošto je riječ o biorazgradivim proizvodima.
Upotreba plastike je ograničena ili zabranjena u mnogim dijelovima svijeta, pa je tako indijska država Karnataka već zabranila korišćenje plastike. San Francisko je prije dvije godine zabranio upotrebu plastičnih kesa i boca, dok u Britaniji potrošači moraju da doplate ako koriste plastičnu kesu, navodi francuski portal. Francuski političar Araš Derambarš, član gradskog vijeća u opštini Kurbvoa u Parizu, koji je već uspješno vodio kampanju zabrane supermarketima da bacaju neprodatu hranu, smatra da je problem recikliranja opši evropski problem, navodi Hina. „Problem recikliranja postoji u svim evropskim zemljama“, rekao je Derambarš za britanski „Indipendent“.
Derambarš smatra da takav zakon treba izglasati u svim evropskim zemljama kako bi se uhvatili u koštac s velikim problemom otpada. Francuski predsjednik Fransoa Oland najavio je da je zabrana plastičnog pribora samo dio velike operacije kojom Francuska „namjerava da sebe učini uzornom zemljom u procesu smanjenja emisija gasova s efektom staklene bašte, diverzifikacije energije i većeg korišćenja obnovljivih izvora energije“.
Izvor.Nezavisne novine
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava
U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo
Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini
Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca