INTERVJU
Igor Šišić: KimTec je izazovno mjesto za profesionalni i lični razvoj
U ogromnoj konkurentnosti kompanija važno je da menadžeri svoju firmu pozicioniraju kao idealno radno mjesto gdje svaki kanidat želi da radi i napreduje i to je upravo način na koji će poslodavac privući potencijalne zaposlenike sa izraženim kvalifikacijima, odgovornošću i spremnošću za rad, što je najvažniji preduslov za napredak kompanije.
Igor Šišić HR Manager kompanije KimTec d.o.o., ističe da je priznanje Najpoželjniji poslodavac upravo potvrda uspješne HR strategije te organizacijske kulture koja podrazumijeva privlačenje i razvoj najtalentovanijih zaposlenika.
Koliko zaposlenih trenutno ima Vaša kompanija?
– Kim Tec d.o.o. trenutno ima 63 zaposlena…
Da li do kraja 2016. godine planirate zapošljavanje i u kojem obimu? Da li ste u prvom polugodištu 2016. godine zapošljavali nove kadrove i u kojem broju?
– Kim Tec d.o.o. dio je velikog poslovnog sistema koji se konstantno mijenja i razvija. U skladu s tim potraga za novim talentima je ongoing process, u prva dva kvartala 2016. angažirali smo 11 novih zaposlenika, uglavnom u sektoru logistike….
Da li na tržištu rada BiH pronalazite kadrove koji imaju potrebna znanja i vještine za obavljanje poslova, ili u okviru kompanije dodatno morate raditi na edukaciji zaposlenika?
– Izuzetno smo zadovoljni percepcijom kompletnog tržišta rada spram KimTec d.o.o., kandidati nas prepoznaju kao izazovno mjesto za osobni i profesionalni razvoj.
U zavisnosti od trenutnih potreba kompanije, donosimo odluku da li uzimamo najtalentiranije sa tržišta rada ili radimo internu promociju….iskreno, osobno, više volim interne promocije….
Koliko je brand poslodavca i sveukupna briga o zaposlenicima važna za privlačenje novih i zadržavanje postojećih kadrova?
– U modernim poslovnim tokovima, u velikim poslovnim sistemima poput našeg te na vrlo kompetitivnom IT tržištu na kojem djelujemo, to je ključ uspjeha, briga o zaposlenicima i njihov razvoj, naša je strategijska odrednica….svjesni smo da upravo njima dugujemo lidresku poziciju…
Šta biste istakli kao najvažniju prednost Vaše kompanije kada je u pitanju odnos prema zaposlenima, šta vas to izdvaja od ostalih poslodavaca?
– Sloboda i odgovornost – promocija i razvoj…. na kraju, kao rezultat imate TOP PERFORMERE…
Šta za Vašu kompaniju znači priznanje Najpoželjniji poslodavac?
– Ponosni smo na ovogodišnje priznanje, to je samo još jedna potvrda naše uspješne HR strategije te organizacijske kulture koja podrazumijeva privlačenje i razvoj najtalentiranijih zaposlenika, upravo to, čini nas liderima na tržištu.
U perspektivi, poseban fokus stavit ćemo na Talent Management, Training & Development, kao i daljnji razvoj poticajnog i ugodnog radnog okruženja, kako bi članovima našeg tima pružili mogućnost životne ravnoteže u odnosu na profesionalni i lični razvoj.
Izvor: Posao.ba
BIZLIFE
Nepalcu je BiH obećana zemlja, većinu zarade šalje porodici
Ashok Tamang se prije godinu i po dana oprostio od supruge, 14-ogodišnje kćeri i tek rođenog sina, kako bi došao raditi kao građevinac u Bosni i Hercegovini.
U Sarajevo je stigao iz Nepala, države u podnožju najvišeg svjetskog planinskog masiva Himalaja.
Tamag je jedan od oko 5.000 stranih radnika u Bosni i Hercegovini, čiji broj se skoro udvostručio od 2020. godine, pokazuju podaci entitetskih zavoda za zapošljavanje- piše Buka.
Najviše ih je ove godine došlo iz Turske, Srbije, Bangladeša, Kuvajta i Hrvatske, pokazuju isti podaci.
Tamang kaže da je iz Katmandua, prijestolnice Nepala, došao da radi u sarajevskoj građevinskom poduzeću “Omega Group”, kako bi sebi i porodici osigurao bolji život.
On je, uz još jedanaest zemljaka iz Nepala, u BiH došao posredstvom nepalske agencije za posredovanje pri zapošljavanju. Trebalo mu je, kaže, više od tri mjeseca da prikupi sve potrebne dokumente, jer građanima Nepala nije lako dobiti vizu za evropske zemlje, piše Radio Slobodna Evropa.
Dodaje kako je radio na gradilištima u Prijedoru i drugim gradovima, te da je zadovoljan uslovima rada i smještaja.
Uz platu od 1.800 maraka (oko 900 eura), Tamang ima plaćen smještaj i tri obroka dnevno. Stoga većinu zarade može poslati u Nepal, gdje mjesečne plate često iznose samo par stotina američkih dolara.
“Nisam još išao kući. Planiramo u sljedećih šest mjeseci i nadam se da ću ih vidjeti što prije. Razgovaramo često putem interneta, jer mi jako nedostaju”, kaže Tamang, jedan od oko 80 građana Nepala zaposlenih u BiH.
Buka
PRIVREDA
Višković: U maju pregovori, a u junu povećanje plata
Vlada Republike Srpske planira da početkom maja pokrene pregovore sa partnerima za povećanje plata u javnom sektoru, a povećanje će se odnositi već od juna ove godine, potvrdio je za Banjaluka.net premijer Radovan Višković. (više…)
PRIVREDA
Marinko Umičević: Nisam političar, već čovjek iz naroda koji živi sa svojim radnicima
Banjalučanin, obućar, tehnički direktor, ugledni privrednik, sportski radnik, humanista, čovjek jake volje i bez dlake na jeziku, političar i neko ko radi od „jutra do sutra“ i ko je uvijek uz svoje radnike…kako drugačije opisati Marinka Umičevića, tehničkog direktora banjalučke Tvornice obuće „Bema“. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca