TEHNOLOGIJA
Farmer.ba okuplja domaće proizvođače zdrave hrane
CAZIN – Ljubitelji zdrave hrane od sad na jednostavniji način mogu pronaći sve domaće proizvođače na internet stranici farmer.ba Cijela priča nastala je prije nekoliko godina u Cazinu.
Braća Nermin i Nedžad Nadarević došli su na ideju na jedan inovativan način promoviraju poljoprivredu u Bosni i Hercegovini te otvare vrata za novu saradnju i partnerstva.
OD CAZINA DO SARAJEVA
U razgovoru za poslovni portal Akta.ba Nermin se prisjeća kako je u tom periodu dobio i ćerku kojoj su željeli nabaviti što bolje i kvalitetnije proizvode, tako da su njegovi roditelji i brat slali domaće proizvode autobusom iz Cazina za Sarajevo.
„Hrana i paketi su putovali preko 350 km, oduzimalo mi je vrijeme odlaska sa posla po pakete, pa su slali preko poznanika koji su dolazili u Sarajevo i to je sve više predstavljalo problem. Uskoro sam počeo istraživati okolna mjesta u blizini Sarajeva u potrazi za domaćim jajima, sirom, kozjim i kravljim mlijekom, voćem i povrćem, s ciljem lične kupovine. Primijetio sam kroz razgovor sa malim proizvođačima da imaju odličan proizvod, ali nemaju mjesto i načina da plasiraju i prezentiraju svoje proizvode. To je bio neki jasan okidač da počnem sa pripremama i pokrenem firmu“, priča Nermin, nakon čeka je kaže napravio malu anketu sa farmerima, prijateljima koji imaju malu djecu, komšijama, slučajnim prolaznicima, sa pitanjima gdje kupuju domaće proizvode i da li bi podržali rad jedne ovakve poslovne ideje?
Odgovori su bili zadovoljavajući tako da je krenuo sa registracijom Farmera. Kako je Nedžad već ima dosta iskustva u kreiranju internet stranica dobio je zadatak da kreira internet portal i nađe najbolje moguće rješenje za prezentaciju proizvoda i tako su počeli sa radom.
„Cilj farmera.ba je biti centralno mjesto koje će okupljati proizvođače domaće hrane, ljude koji cijene i kupuju domaće uzgojene proizvode, otkupljivače, prerađivače, roditelje i sve one koji žele da direktno podrže domaće proizvođače kupovinom njihovih proizvoda. Vrijednih farmera ima stvarno puno u našem okruženju, kvartu, ulici, ali nažalost za njih se uopće ne zna i naša je želja da ih direktno povežemo sa svim ljudima koji cijene njihov trud i rad“, kaže Nermin.
NA DOHVAT RUKE
Farmer.ba trenutno okuplja više od 20 farmera kojim putem internet stranice prezentuju različite proizvode.
„Od naših farmera možete da naručite domaće mlijeko, jaja, kozji sir, pčelinje proizvode, sok od nara, proizvode od tikvice, razne džemove, sadnice maline, hobi plastenike i sl.“, ističe Nadarević.
Farmer.ba je krenu prvo u Sarajevu, a nakon prezentacije na Međunarodnom ekološkom sajmu EKOBIS u Bihaću, krenuli su i sa proizvođačima iz Unsko-sanskog kantona.
„Kontaktirali su nas iz Tuzlanskog kantona, Srednjobosanskog, Zeničko-dobojskog, Hercegovačko-neretvanskog kantona i imamo farmera sa Pala (RS). Trenutno smo u dogovorima i sa nekoliko zadruga i proizvođača domaće hrane iz drugih dijelova BiH“, pojašnjava Nadarević.
Uspostavljane saradnje sa farmer.ba je vrlo jednostavno. Ukoliko smatrate da imate dobar proizvod, javite se možete putem email [email protected] ili poslati poruku putem Facebook-a, ostaviti kontakt telefona i svakako će Vam se javiti iz Farmera.
MENTORING
farmer.ba je prošle sedmice od Sarajevske regionane agencije (SERDA) dobio i besplatan mentoring koji je vrlo koristan za početnike u biznisu. Nadarević kaže kako očekuju da će im mentoring jako puno pomoći u poslovanju. Smatra kako je jako bitno razgovarati sa stručnjacima iz biznis sektora, dobiti direktne odgovore na neka pitanja koja muče nove poduzetnike, saslušati i zajednički sa mentorima proći neke organizacione elemente koje novi poduzetnik može vrlo teško sam uraditi.
„Mislim da ćemo nakog Mentoring programa imati jasno preciziran akcioni plan sa dobrim strateškim dokumentima, koji će nam u daljem radu vrlo dobro doći u pozicioniranju Farmera kako na BiH tako i na tržište regije“, kaže Nadarević, koji u budućnosti planira da farmer.ba, bude prepoznatljiv u BiH kao mjesto gdje se mogu nabaviti dobre i kvalitetni domaći proizvodi, upoznati što više poljoprivrednih proizvođača i zaviriti u svaki plastenik, njivu, vrt, baštu i biti uvijek na dohvatu ruke našim poljoprivrednicima.
Izvor: Akta
TEHNOLOGIJA
Univerzitetu u Banjaluci predata projektna dokumentacija za izgradnju Naučno-tehnološkog parka
Projekat koji je najavljen još sredinom prošle godine i čija je gradnja bila najavljena za proljeće ove, konačno je počeo i da se realizuje, istina sa procjenom troškova koji su od juna 2023. godine malo i porasli. Naime, juče je, kako prenosi RTRS, predstavnicima Univerziteta u Banjaluci i Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje predata projektna dokumentacija za izgradnju i opremanje Naučno-tehnološkog parka Republike Srpske koji će biti izgrađen u kampusu Univerziteta u Banjaluci.
Kako je u julu 2023. saopšteno, izgradnja ovog objekta bi trebalo da košta više od 10 mil EUR, potom je u septembru iste godine okvirna vrijednost procijenjena na 15 mil EUR, a juče je, sudeći po ovoj vijesti RTRS-a, rečeno da je ukupna vrijednost investicije oko 19 mil EUR.
Podsjećamo, rektor Univerziteta u Banjaluci prof. dr Radoslav Gajanin i ministar za naučno-tehnološki razvoj Republike Srpske Željko Budimir prošle godine su, 13. septembra, potpisali ugovor o osnivanju Naučno-tehnološkog parka (NTP) Republike Srpske. Kako je tada navedeno, riječ je o prvom naučno-tehnološkom parku u Republici Srpskoj, čiji su osnivači Vlada RS i Univerzitet u Banjaluci, a za njegovog direktora imenovan je Nikola Dragović.
Vlada Republike Srpske, kako je tada saopšteno, obezbijedila je sredstva za prvi period rada, a za početak, kancelarije NTP-a biće u novom objektu Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta i Šumarskog fakulteta, u krugu Univerzitetskog grada. Inače, lokacija je u neposrednoj blizini budućeg objekta NTP, za koji je izrada projektno-tehničke dokumentacije tada bila u toku. Tada je i rečeno da se na proljeće 2024. godine planira polaganje kamena temeljca za izgradnju ovog objekta ukupne površine 7,5 hiljada kvadratnih metara, sa planiranim rokom od 24 mjeseca, a tada je procijenjeno da će okvirna vrijednost objekta, sa neophodnom opremom i laboratorijom, iznositi 15 mil EUR.
eKapija je ranije pisala da je Saudijski fond za razvoj odobrio sredstva za dva projekta u Srpskoj – jedan je izgradnja Studentskog centra u Foči, a drugi izgradnja Naučno-tehnološkog parka u Banjaluci.
Što se tiče projektne dokumentacije koja je juče predata predstavnicima Univerziteta i Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj, ona je, kako je prenio RTRS, finansirana kroz Italijanski fond za inovativne projekte, preko Razvojne banke Savjeta Evrope.
Inače, nadležni kažu da će budući Naučno-tehnološki park biti centralno mjesto gdje se rađaju inovativne ideje i tehnološki napredak Srpske.
– Siguran sam da će izgradnjom NTP imati ogromnu korist prije svega UNIBL i studenti UNIBL, odnosno naši nastavnici i saradnici kroz angažman u kompanijama koje budu smještene u NTP – istakao je Radoslav Gajanin, rektor Univerziteta u Banjaluci, prenosi RTRS.
Nikola Dragović, direktor Naučno-tehnološkog parka Republike Srpske, najavio je, kako navodi RTRS, još neke novine.
– Јedan od prvih programa koji će NTP uskoro početi sprovoditi jeste program kampa za koji intenzivno traje kampanja jedinstveni startap program za mlade od 18 do 35 godina – rekao je Dragović.
Vlada Srpske je prošle godine usvojila informaciju o osnivanju prvog NTP u Srpskoj čiji je cilj ubrzan tehnološki razvoj.
– Za razvoj preduzetništva i inovativnosti kod mladih ljudi, to je cilj ovog projekta – poručio je Zoran Bjelajac, pomoćnik ministra za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske.
NOVOSTI
Platforma Ananas stigla i u BiH
Kompanija Ananas stigla je i na bosanskohercegovačko tržište sa svojom online prodajnom platformom.
– Proteklih mjeseci smo dokazali da živimo svoju priču, teško a jako! Danas smo završili vrlo važan korak i otvorili dva nova tržišta! Ananas sada posluje i u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini – objavio je Ananas E-commerce na svom LinkedIn profilu.
„Regionalni Amazon“, kako su ga mediji prozvali, sjedište je najprije osnovao u Sarajevu, gdje je registrovana firma Ananas doo, a 7. juna je osnovana i podružnica u Banjaluci, sa sjedištem u Bulevaru Stepe Stepanovića br. 171 E.
Direktor preduzeća, ujedno i banjalučke podružnice, jeste Erol Ferović.
Direktni osnivač sarajevskog društva je Ananas E-Commerce Beograd. Vlasnik platforme Ananas je Delta holding, a kako je ranije saopšteno iz kompanije, platforma je u prošloj godini otvorila svoje kancelarije i u Sjevernoj Makedoniji.
Ananas je, inače, u prošloj godini zabilježio izuzetno veliki rast, potvrđujući da bude regionalni lider u domenu online trgovine. Na 94% poštanskih brojeva isporučeno je dva ili više Ananas paketa, a broj partnera porastao je više od tri i po puta u odnosu na 2022. godinu.
– Cilj je da u 2024. godini broj trgovaca poraste na preko 2.000, i da ukupan promet preko sajta bude preko 70 mil EUR – saopšteno je na konferenciji u januaru.
NOVOSTI
Kinezima najveći IKT projekat u istoriji Srpske – Posao vrijedan 57 mil KM
Nakon što je portal Capital otkrio da je Vlada Republike Srpske sa kineskom kompanijom ELINC u tajnosti potpisala 57 mil KM vrijedan ugovor za nabavku softvera za digitalnu zaštitu, stigla je i potvrda iz Agencije za informaciono-komunikacione tehnologije Republike Srpske.
Oni su naveli da su u proteklih godinu dana izvršili detaljnu analizu stanja informacione bezbjednosti u javnoj upravi i kritičnim infrastrukturama, izradili smjernice razvoja informacione bezbjednosti i izvršili projektovanje novog nacionalnog sistema zaštite.
Navode da on po obimu, resursima i složenosti predstavlja najveći IKT projekat u Srpskoj.
– Projekat je samoodrživ i ima za cilj punu zaštitu sajber prostora Republike Srpske – istakli su iz Agencije.
U skladu sa predviđenom dinamikom, iz Agencije su naglasili da se do kraja avgusta očekuje početak implementacije projekta.
– Implementacija je predviđena u dvije paralelne faze. Omogućava potpunu integraciju državnih organa, akademskog i privatnog sektora u upravljanju incidentima. Funkcije zaštite u odnosu na korisnike se ogledaju u zaštiti tri grupe korisnika: javne uprave i kritičnih infrastruktura, zaštiti djece i zaštiti mikro, malih i srednjih preduzeća – istaknuto je u saopštenju.
Iz Agencije su istakli da će sistem štititi javnu upravu i kritične infrastrukture koje čini 780 institucija republičkog nivoa.
– Za partnera je, u skladu sa smjernicama Vlade za upravljanje krizom lanaca snabdijevanja i politički motivisanih ne-UN sankcija, izabrana kompanija ELINC, specijalizovani proizvođač opreme iz domena nacionalnih sistema informacione bezbjednosti – navedeno je u saopštenju.
Capital podsjeća da je ugovor sa Kinezima potpisan početkom juna ove godine, a nakon toga je na njega stavljena oznaka tajnosti, da bi se od javnosti sakrilo još jedno trošenje desetina miliona maraka na softver, kao i njegova namjena.
Planirano je da se ovaj softver implementira u sve institucije u Srpskoj na rok od deset godina, a ELINC je, kako piše Capital, posao dobio na osnovu prethodnog dogovora iza zatvorenih vrata, bez tendera.
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca