TEHNOLOGIJA
Kako će svijet izgledati 2022. godine (video)
SVIJET – Američka tvrtka IBM, koja je jedna od pionira u razvoju računarstva i informacijskih tehnologija, objavila je svoja znanstvena predviđanja u razvoju znanosti i tehnologije za 2022. godinu. Svoje istraživanje nazvali su „5 u 5“ sugerirajući kako će u idućih pet godina doći do znatnog napretka na ovih pet polja:
1. Razvoj umjetne inteligencije
Za pet godina, sve što kažemo i napišemo će se koristiti kao pokazatelj našeg mentalnog zdravlja. Obrasci u našem govoru i pismu, analizirani kroz nove kognitivne sustave, pokazat će u ranoj fazi nagovještaje smetnji u razvoju, duševnih bolesti i degenerativnih neuroloških bolesti. To će pomoći liječnicima i pacijentima u ranijoj dijagnozi, nadzoru i praćenju tih stanja.
Poremećaji mozga, usporeni razvoj, psihijatrijske i neurodegenerativne bolesti predstavljaju ogroman problem, u smislu ljudske patnje i ekonomskog troška. Danas jedan od pet odraslih u SAD-u ima nekih problema s mentalnim zdravljem (depresije, bipolarne bolesti ili shizofrenije), a otprilike polovica osoba s teškim psihijatrijskim poremećajima nije primila nikakvu terapiju. Predviđa se da će globalni trošak istraživanja neurodegenerativnih narasti u SAD-u na šest milijardi dolara do 2030. godine.
Kognitivna računala će analizirati govore ili pisma pacijenata i tražiti pokazatelje potencijalnih mentalnih problema u jeziku. Analizirat će smisao, sintaksu i intonaciju. Potom će kombinirati rezultate tih mjerenja s onima iz rengenskih uređaja (MRI, EEG). Ti uređaju mogu dati potpuniju sliku o pojedincu za zdravstvene djelatnike kako bi se prepoznale, bolje razumjele i liječile osnovne bolesti, bilo da se radi o Parkinsonovoj bolesti, Alzheimerovoj bolesti, Huntingtonovoj bolesti, PTSP-u ili čak biološkim razvojnim poremećajima mozga kao što su autizam i ADHD. Ono što su nekoć bili nevidljivi znakovi će postati jasni signali vjerojatnosti bolesti kod nekog pacijenta, kao i koliko njihova terapija i plan liječenja djeluje te će se organizirati redovni liječnički posjeti s dnevnim procjenama kako bi se pacijenti oporavljali iz udobnosti svojih domova.
2. „Super vid“
U pet godina, novi uređaji koji koriste najmoderniju tehnologiju i umjetnu inteligenciju će nam pomoći vidjeti izvan područja dosad vidljivog spektra svjetlosti. Tako bi mogli dobiti uvid u potencijalne opasnosti koje dosad nismo mogli vidjeti. Ono što je najvažnije, ovi uređaji će biti prenosivi, pristupačnih cijena i dostupni svakome, pa će „super vid“ postati dio našeg svakodnevnog iskustva.
Više od 99,9 posto elektromagnetskog spektra ne može se promatrati golim okom. Tijekom posljednjih 100 godina, znanstvenici su napravili instrumente koji mogu emitirati i prepoznati energiju na različitim valnim duljinama. Danas se oslanjamo na neke od njih kako bi izradili medicinske slike našeg tijela, vidjeli šupljinu unutar zubi, provjerili torbe na aerodromu ili sletjeli avionom u magli. Međutim, ovi instrumenti su nevjerojatno specijalizirani i skupi i vide samo preko određenih dijelova elektromagnetskog spektra.
Vidljivost dosad nevidljivih ili nejasno vidljivih pojava oko nas može pomoći u prometu kako bi uvjeti bili jasnije vidljivi vozačima, ali i modernim vozilima bez vozača. Na primjer, korištenje novih kamera i senzora može pomoći automobilu vidjeti kroz maglu ili kišu, otkriti opasne uvjete na cesti, kao što je led, ili javiti postoji li neki objekt ispred nas i odrediti njegovu udaljenost i veličinu. Kognitivne računalne tehnologije će razmišljati o tim podacima i prepoznati da li je predmet na cesti samo prevrnuta kanta za smeće ili jelen prelazi cestu, ili pak upozoriti na rupu na cesti koja bi mogla dovesti do puknuća guma.
3. Makroskop
Za pet godina, koristiti ćemo računale algoritme i softvere koji će nam pomoći organizirati informacije o fizičkom svijetu. Tako će se sakupiti kompleksne datoteke u kojima su podaci iz milijarde uređaja u našem dometu i mogućnosti razumijevanja. Nazivaju ih „makroskopi“ – ali za razliku od mikroskopa koji mogu vidjeti vrlo male stvari ili teleskopa koji može vidjeti daleko, makroskop je sustav softvera i algoritama koji bi sve Zemljine složene podatke analizirao u prostoru i vremenu.
Danas nam fizički svijet daje samo uvid u naš međusobno povezani i složeni ekosustav. Prikupljamo mnogo podataka – ali većina je neorganizirana. Procjenjuje se da znanstvenici potroše 80% vremena na selekciju i čišćenje podataka umjesto na analiziranje i razumijevanje. Zahvaljujući internetu, novi izvori podataka se slijevaju iz milijuna priključenih objekata – od hladnjaka, žarulja i računala do daljinskih senzora kao što su dronovi, fotoaparati, sateliti i teleskopi. Ima već više od šest milijardi povezanih uređaja koji generiraju desetke eksabajta podataka mjesečno, sa stopom rasta od više od 30 posto godišnje. Nakon što smo uspješno digitalizirali informacije, poslovne transakcije i socijalne interakcije, sada smo u procesu digitalizacije fizičkog svijeta.
Ovakva tehnologija će donijeti revoluciju mnogim industrijama i otkriti nove spoznaje o nekim od najvažnijih temeljnih problema s kojima se suočavamo, kao što je dostupnost hrane, vode i energije. Pomoći će u organiziranju i analizi podataka o klimi, uvjetima tla, vodnih resursa, praksi navodnjavanja. Tako će nova generacija poljoprivrednika imati uvid koji će im pomoći odrediti gdje posaditi biljke i očuvati dragocjene pitke vode.
Izvan našeg vlastitog planeta, makroskop tehnologija može, uz pomoć komplicirane korelacije različitih slojeva i količine podataka koje je prikupio teleskopima predvidjeti sudar asteroida i saznati više o njihovom sastavu.
4. Medicinski čipovi
Za 5 godina, novi medicinski laboratoriji na čipu će poslužiti kao pravi nanotehnološki detektivi zdravlja – pratit će nevidljive tragove u našim tjelesnim tekućinama i odmah prepoznati je li vrijeme da posjetimo liječnika. Cilj je postići da jedan silikonski čip napravi sve kompleksne procese potrebne za analizu bolesti koji bi se inače provodili u biokemijskom laboratoriju.
Rana dijagnoza bolesti je često presudna. U većini slučajeva, što se ranije dijagnosticira bolest veća je vjerojatnost uspješnog izlječenja i držanja pod kontrolom. Ipak, neke teške bolesti poput raka ili Parkinsonove bolesti se teško dijagnosticiraju s obzirom da se skrivaju u tijelu i da ih se najčešće dijagnosticira već kad se simptomi počnu pokazivati.
Informacije o tjelesnom zdravlju se mogu dobiti iz tjelesnih tekućina poput suza, sline, krvi, urina i znoja. Postojeća znanost pokušava sakupiti i analizirati ove male čestice, koje su tisuće puta manje nego jedna dlaka ljudske kose, ali često ne uspijeva.
Ovakvi čipovi bi se mogli ugraditi u male prenosive uređaje kojima bi ljudi mogli prikupiti i skenirati tjelesne tekućine i poslati informacije iz udobnosti njihova doma. Tada bi se te informacije poslale u bolničku bazu, a pacijenti bi dobili brzi odgovor o alarmantnosti njihova stanja i potrebe za posjetu liječniku.
5. Pametni senzori
Za pet godina, novi, povoljni uređaji raspoređeni u blizini bunara zemnog plina, oko skladišta i cjevovoda će omogućiti industriji da odmah detektira nevidljivo curenje plina.
Većina zagađivanja je nevidljiva ljudskom oku sve dok njihove posljedice ne postanu toliko očite da ih je nemoguće ignorirati. Metan, na primjer, je primarni sastojak prirodnog plina, obično smatran čistim izvorom energije. Ali, ako metan iscuri u zrak prije nego što se iskoristi, on može zagrijati Zemljinu atmosferu. Metan se procjenjuje da će biti drugi najveći uzrok globalnom zagrijavanju nakon ugljičnog dioksida (CO2).
U Sjedinjenim Američkim Državama, emisije iz sustava nafte i plina su najveći industrijski izvor metana u atmosferi. Američka agencija za zaštitu okoliša (EPA) procjenjuje da je više od devet milijuna metričkih tona metana procurilo iz sustava prirodnog plina u 2014. godini. To je više stakleničkih plinova nego što su ih u zadnjih sto godina emitirali svi američki proizvodni pogoni željeza i čelika, cementa i aluminija.
Mreže IOT senzora će osigurati kontinuirano praćenje ogromne infrastrukture prirodnog plina, a curenje će se detektirati u nekoliko minuta umjesto nekoliko tjedana. Time će se smanjiti zagađenje, otpad i vjerojatnost katastrofalnih događaja.
Izvor: 24sata.hr
TEHNOLOGIJA
Univerzitetu u Banjaluci predata projektna dokumentacija za izgradnju Naučno-tehnološkog parka
Projekat koji je najavljen još sredinom prošle godine i čija je gradnja bila najavljena za proljeće ove, konačno je počeo i da se realizuje, istina sa procjenom troškova koji su od juna 2023. godine malo i porasli. Naime, juče je, kako prenosi RTRS, predstavnicima Univerziteta u Banjaluci i Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje predata projektna dokumentacija za izgradnju i opremanje Naučno-tehnološkog parka Republike Srpske koji će biti izgrađen u kampusu Univerziteta u Banjaluci.
Kako je u julu 2023. saopšteno, izgradnja ovog objekta bi trebalo da košta više od 10 mil EUR, potom je u septembru iste godine okvirna vrijednost procijenjena na 15 mil EUR, a juče je, sudeći po ovoj vijesti RTRS-a, rečeno da je ukupna vrijednost investicije oko 19 mil EUR.
Podsjećamo, rektor Univerziteta u Banjaluci prof. dr Radoslav Gajanin i ministar za naučno-tehnološki razvoj Republike Srpske Željko Budimir prošle godine su, 13. septembra, potpisali ugovor o osnivanju Naučno-tehnološkog parka (NTP) Republike Srpske. Kako je tada navedeno, riječ je o prvom naučno-tehnološkom parku u Republici Srpskoj, čiji su osnivači Vlada RS i Univerzitet u Banjaluci, a za njegovog direktora imenovan je Nikola Dragović.
Vlada Republike Srpske, kako je tada saopšteno, obezbijedila je sredstva za prvi period rada, a za početak, kancelarije NTP-a biće u novom objektu Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta i Šumarskog fakulteta, u krugu Univerzitetskog grada. Inače, lokacija je u neposrednoj blizini budućeg objekta NTP, za koji je izrada projektno-tehničke dokumentacije tada bila u toku. Tada je i rečeno da se na proljeće 2024. godine planira polaganje kamena temeljca za izgradnju ovog objekta ukupne površine 7,5 hiljada kvadratnih metara, sa planiranim rokom od 24 mjeseca, a tada je procijenjeno da će okvirna vrijednost objekta, sa neophodnom opremom i laboratorijom, iznositi 15 mil EUR.
eKapija je ranije pisala da je Saudijski fond za razvoj odobrio sredstva za dva projekta u Srpskoj – jedan je izgradnja Studentskog centra u Foči, a drugi izgradnja Naučno-tehnološkog parka u Banjaluci.
Što se tiče projektne dokumentacije koja je juče predata predstavnicima Univerziteta i Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj, ona je, kako je prenio RTRS, finansirana kroz Italijanski fond za inovativne projekte, preko Razvojne banke Savjeta Evrope.
Inače, nadležni kažu da će budući Naučno-tehnološki park biti centralno mjesto gdje se rađaju inovativne ideje i tehnološki napredak Srpske.
– Siguran sam da će izgradnjom NTP imati ogromnu korist prije svega UNIBL i studenti UNIBL, odnosno naši nastavnici i saradnici kroz angažman u kompanijama koje budu smještene u NTP – istakao je Radoslav Gajanin, rektor Univerziteta u Banjaluci, prenosi RTRS.
Nikola Dragović, direktor Naučno-tehnološkog parka Republike Srpske, najavio je, kako navodi RTRS, još neke novine.
– Јedan od prvih programa koji će NTP uskoro početi sprovoditi jeste program kampa za koji intenzivno traje kampanja jedinstveni startap program za mlade od 18 do 35 godina – rekao je Dragović.
Vlada Srpske je prošle godine usvojila informaciju o osnivanju prvog NTP u Srpskoj čiji je cilj ubrzan tehnološki razvoj.
– Za razvoj preduzetništva i inovativnosti kod mladih ljudi, to je cilj ovog projekta – poručio je Zoran Bjelajac, pomoćnik ministra za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske.
NOVOSTI
Platforma Ananas stigla i u BiH
Kompanija Ananas stigla je i na bosanskohercegovačko tržište sa svojom online prodajnom platformom.
– Proteklih mjeseci smo dokazali da živimo svoju priču, teško a jako! Danas smo završili vrlo važan korak i otvorili dva nova tržišta! Ananas sada posluje i u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini – objavio je Ananas E-commerce na svom LinkedIn profilu.
„Regionalni Amazon“, kako su ga mediji prozvali, sjedište je najprije osnovao u Sarajevu, gdje je registrovana firma Ananas doo, a 7. juna je osnovana i podružnica u Banjaluci, sa sjedištem u Bulevaru Stepe Stepanovića br. 171 E.
Direktor preduzeća, ujedno i banjalučke podružnice, jeste Erol Ferović.
Direktni osnivač sarajevskog društva je Ananas E-Commerce Beograd. Vlasnik platforme Ananas je Delta holding, a kako je ranije saopšteno iz kompanije, platforma je u prošloj godini otvorila svoje kancelarije i u Sjevernoj Makedoniji.
Ananas je, inače, u prošloj godini zabilježio izuzetno veliki rast, potvrđujući da bude regionalni lider u domenu online trgovine. Na 94% poštanskih brojeva isporučeno je dva ili više Ananas paketa, a broj partnera porastao je više od tri i po puta u odnosu na 2022. godinu.
– Cilj je da u 2024. godini broj trgovaca poraste na preko 2.000, i da ukupan promet preko sajta bude preko 70 mil EUR – saopšteno je na konferenciji u januaru.
NOVOSTI
Kinezima najveći IKT projekat u istoriji Srpske – Posao vrijedan 57 mil KM
Nakon što je portal Capital otkrio da je Vlada Republike Srpske sa kineskom kompanijom ELINC u tajnosti potpisala 57 mil KM vrijedan ugovor za nabavku softvera za digitalnu zaštitu, stigla je i potvrda iz Agencije za informaciono-komunikacione tehnologije Republike Srpske.
Oni su naveli da su u proteklih godinu dana izvršili detaljnu analizu stanja informacione bezbjednosti u javnoj upravi i kritičnim infrastrukturama, izradili smjernice razvoja informacione bezbjednosti i izvršili projektovanje novog nacionalnog sistema zaštite.
Navode da on po obimu, resursima i složenosti predstavlja najveći IKT projekat u Srpskoj.
– Projekat je samoodrživ i ima za cilj punu zaštitu sajber prostora Republike Srpske – istakli su iz Agencije.
U skladu sa predviđenom dinamikom, iz Agencije su naglasili da se do kraja avgusta očekuje početak implementacije projekta.
– Implementacija je predviđena u dvije paralelne faze. Omogućava potpunu integraciju državnih organa, akademskog i privatnog sektora u upravljanju incidentima. Funkcije zaštite u odnosu na korisnike se ogledaju u zaštiti tri grupe korisnika: javne uprave i kritičnih infrastruktura, zaštiti djece i zaštiti mikro, malih i srednjih preduzeća – istaknuto je u saopštenju.
Iz Agencije su istakli da će sistem štititi javnu upravu i kritične infrastrukture koje čini 780 institucija republičkog nivoa.
– Za partnera je, u skladu sa smjernicama Vlade za upravljanje krizom lanaca snabdijevanja i politički motivisanih ne-UN sankcija, izabrana kompanija ELINC, specijalizovani proizvođač opreme iz domena nacionalnih sistema informacione bezbjednosti – navedeno je u saopštenju.
Capital podsjeća da je ugovor sa Kinezima potpisan početkom juna ove godine, a nakon toga je na njega stavljena oznaka tajnosti, da bi se od javnosti sakrilo još jedno trošenje desetina miliona maraka na softver, kao i njegova namjena.
Planirano je da se ovaj softver implementira u sve institucije u Srpskoj na rok od deset godina, a ELINC je, kako piše Capital, posao dobio na osnovu prethodnog dogovora iza zatvorenih vrata, bez tendera.
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca