PRAVO
Utvrđen Prijedlog zakona o upravljanju razvojem u FBiH
SARAJEVO – Vlada Federacije BiH je na današnjoj sjednici u Sarajevu utvrdila Prijedlog zakona o razvojnom planiranju i upravljanju razvojem FBiH, koji uređuje ciljeve i načela razvojnog planiranja i upravljanja razvojem Federacije BiH, kantona i jedinica lokalne samouprave, uređuje vrste strateških kao i dokumenata neophodnih u postupku njihove implementacije, odgovorna tijela, proces razvojnog planiranja i upravljanja, zatim programiranje, monitoring, evaluaciju i izvješćivanje, financiranje implementacije strateških dokumenata i nadzor.
Uspostava ovog sustava omogućava transparentno i usuglašeno razvojno planiranje i upravljanje razvojem u FBiH, kantonima i jedinicama lokalne samouprave i, u najboljem interesu građana, koordinaciju i integraciju strateških dokumenata, javnih i drugih financijskih resursa, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.
Institucionalni okvir za razvojno planiranje i upravljanje razvojem u FBiH čine Vlada FBiH, federalni organi uprave i federalne upravne organizacije, Federalni zavod za programiranje razvoja, vlade kantona, kantonalni organi uprave i kantonalne upravne organizacije, jedinice lokalne samouprave i tijela za poslove razvojnog planiranja i upravljanja razvojem u kantonima i jedinicama lokalne samouprave.
Savjetodavna tijela su Vijeće za razvojno planiranje i upravljanje razvojem FBiH i vijeća kantona.
Razlog za donošenje zakona je stvaranje pretpostavki za ubrzaniji i ujednačeniji socijalno-ekonomski razvoj, uspostavljanje adekvatnog i harmoniziranog sustava razvojnog planiranja i upravljanja razvojem, koji bi na koordiniran način uključivao sve razine vlasti u FBiH.
Koherentan zakonodavni i institucionalni okvir razvojnog planiranja je pretpostavka za uspostavu koordinacionog mehanizma za kreiranje, implementaciju i provedbu javnih politika sukladno prioritetima i standardima pristupanja BiH u EU.
Jednako važno je i postizanje učinkovitijeg korišćenja raspoloživih domaćih javnih sredstava u cilju boljih rezultata razvoja. Instrument za pretpristupnu potporu EU (IPA II) podrazumijeva usuglašen sektorski pristup, sa sektorskim strategijama, predvidivim i osiguranim višegodišnjim planiranjem proračuna, osiguranom koordinacijom kako unutar zainteresiranih strana, tako i prema donatorima.
Stupanje na snagu zakona o razvojnom planiranju i upravljanju razvojem u FBiH će omogućiti izradu strateških dokumenata i pripremu konkretnih prioritetnih projekata koji proizilaze iz strateških dokumenata na svim razinama vlasti, te unaprijediti ukupnu spremnost FBiH za programiranje i učinkovito korištenje sredstava EU.
Zakon će, također, doprinijeti ostvarivanju prioriteta iz Reformske agende BiH 2015.-2018. i Akcijskog plana BiH za njezinu implementaciju, posebno u oblasti reforme javne uprave.
Zakon određuje da Vlada FBiH, na preporuku Vijeća FBiH, donosi odluku o izradi Strategije razvoja najkasnije 24 mjeseca prije završetka prethodnog planskog ciklusa. Kantonalne vlade, gradonačelnici i općinski načelnici odluke o izradi strategije razvoja donose najkasnije 12 mjeseci prije završetka prethodnog planskog ciklusa u FBiH.
Prema odabranim najprihvatljivijim opcijama iz Dokumenta javne politike – procjene utjecaja – za provedbu ovog zakona, kada je u pitanju uspostavljanje institucionalnog okvira na svim razinama vlasti, nije nužno izdvajanje dodatnih sredstava iz proračuna. Naime, ukoliko se prilikom kreiranja institucionalnog okvira vlade na svim razinama u FBiH opredijele za korištenje postojećih ljudskih resursa, neće biti potrebe za novim financijskim izdvajanjima.
Kada je u pitanju uspostava vijeća za razvojno planiranje i upravljanje razvojem na razini FBiH i kantona, potrebna sredstva će biti osigurana iz redovnih proračunskih sredstava, te uštedama na istim ili sličnim stavkama. Za rad Vijeća FBiH treba osigurati 5.420 KM, a za rad deset kantonalnih vijeća ukupno 8.800 KM. Zakonom je predviđena i izrada Strategije razvoja FBiH, što je proces koji bi trebao započeti u 2018. godini i za čiju izradu treba osigurati 204.000 KM.
Kako je poznato, Federalna vlada je donijela Uredbu koja uređuje metodologija planiranja i izvještavanja o radu Vlade FBiH i federalnih ministarstava i institucija. Iako se programi i izvještaji sačinjavaju za proračunsku godinu, njihov sadržaj nije u potpunosti povezan sa sadržajem Proračuna.
To je jedan od razloga zbog kojih je ova uredba donesena, čime se proces razvojnog planiranja i izvještavanja nastojao povezati sa izradom proračuna za određenu godinu. Uredba razmatra samo proces planiranja i izvještavanja na razini federalnih organa uprave i upravnih organizacija.
Kada su u pitanju kantoni, metodološki okvir za planiranje njihovog razvoja je ujednačen. Naime, devet kantona imaju strategije razvoja izrađene po istoj metodologiji, dok je izrada strategije razvoja u Hercegovačko-neratvanskom kantonu u završnoj fazi. Međutim, ono što izostaje na razini kantona je okvir koji regulira implementaciju, monitoring, evaluaciju i izvješćivanje.
Treba kazati kako je ovaj pristup donošenja Zakona o razvojnom planiranju i upravljanju razvojem u okviru konzultacija podržan od kantona i jedinica lokalne samouprave, što je realna pretpostavka za njegovu punu implementaciju, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.
Izvor: Akta.ba
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava
U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo
Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini
Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca