PRAVO
Belenzada: Obračunavati kamate na kašnjenje isplate plata
ZVORNIK – Konfederacija sindikata Republike Srpske smatra da Republika Srpska mora donijeti zakonsko rješenje kojim bi se na kašnjenje isplate plate za svakog radnika obračunavala kamata, kao što to u svom poslovanju rade banke ili Poreska uprava Republike Srpske.
Predsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske Obrad Belenzada rekao je Srni da bi, kada bi se u tom smislu donijelo zakonsko rješenje, na svako kašnjenje isplate plata obračunavala kamata u korist radnika.
“U tom slučaju svaki poslodavac bi na vrijeme isplaćivao platu radnicima, što i jeste cilj”, rekao je Belenzada i podsjetio da bi time bila prekinuta praksa da se mnogi radnici odriču i po nekoliko neisplaćenih plata, samo da bi na vrijeme u narednom periodu, odnosno mjesec za mjesec, bili isplaćivani.
Belenzada smatra da najavljene reforme koje sprovodi Vlada Republike Srpske ne mogu samo da idu u pravcu da se štedi na radnicima, dok se i dalje malo čini na smanjivanju javne potrošnje i smanjenju opterećenja privrede, nekontrolisanom postupku javnih nabavki i drugim radnjama koje mogu značajno doprinijeti najavljenim reformama.
Prema njegovim riječima, ne bi trebalo da se preko Pravilnika o radu rješavaju sva prava radnika bez kolektivnih ugovora i pregovora sa sindikatima, zbog čega se dolazi u situaciju da se ne poštuju odredbe Zakona o radu.
Belenzada je naglasio da Konfederacija sindikata Republike Srpske smatra da se, ukoliko postoji potreba u preduzećima ili ustanovama za iskazivanjem viška radnika, prvo mora donijeti program zbrinjavanja radnika sa jasno definisanim kriterijumima, pa tek onda pristupiti izradi sistematizacije u skladu sa donesenim aktima.
“Radnici ne bi trebalo da se otpuštaju sa posla ukoliko nisu izmirene sve obaveze prema njima”, naveo je Belenzada.
On je naglasio da se, s obzirom na trenutnu situaciju u “Željeznicama Republike Srpske”, mora obustaviti primjena Pravilnika o sistematizaciji do donošenja Plana socijalnog zbrinjavanja svakog otpuštenog radnika.
Belenzada kaže da se zbog nepotpisivanja Opšteg kolektivnog ugovora došlo do zabrinjavajućeg stanja u kome je poremećen sistem raspodjele vrijednosti, jer su potpisivanjem posebnih kolektivnih ugovora u javnom sektoru, radnici u privredi ostali u težem položaju.
Belenzada je rekao da je Predsjedništvo Konfederacije sindikata Republike Srpske razmatralo, između osalog, primjenu odredbi pojedinih članova Zakona o radu, te o pitanjima pregovaranja i zaključivanja Opšteg kolektivnog ugovora.
Izvor: Srna
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava
U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo
Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini
Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca