PRAVO
Izvještaj o zaštiti ličnih podataka u BiH: Objavite plate u javnom sektoru
SARAJEVO – Javni sektor ne može da uživa zaštitu ličnih podataka kao fizička lica kada su u pitanju lična primanja i njihove plate moraju biti objavljene, jer je to u javnom interesu, čime se sprečavaju i nezakonitosti i korupcija.
Ovo se, između ostalog, navodi u Izvještaju o zaštiti ličnih podataka u BiH za 2016. godinu o kojem će na predstojećoj sjednici raspravljati poslanici Predstavničkog doma Parlamenta BiH.
„Primanja u javnom sektoru treba učiniti javnim, ali iz objava treba sakriti pojedine dijelove koji se odnose na odbitke po osnovu alimentacije, kredita, članarina za sindikat itd.“, stoji u izvještaju.
U izvještaju stoji i da pojedine odluke i postupci Savjeta ministara BiH u posljednje vrijeme otežavaju rad Agencije za zaštitu ličnih podataka i sadašnja situacija u ovoj agenciji je neodrživa s obzirom na to da je onemogućena da izvršava jedno od osnovnih ovlaštenja, čime se dovodi u pitanje opravdanost njenog postojanja. Kako se navodi u izvještaju, još 2013. godine u Agenciji za zaštitu ličnih podataka pokrenuta je proceduru donošenja novog pravilnika o unutrašnjoj organizaciji sa ciljem da ne poveća broj radnika kojih danas ima 26, već samo da, između ostalog, unutrašnjom reorganizacijom poveća broj inspektora, međutim, još za to nema zelenog svjetla od strane Savjeta ministara BiH.
Još jedan od problema je i taj što Agencija nema nijedno vozilo čija je namjena isključivo korištenje tokom inspekcijskog nadzora već se sa postojeća tri snalazi na razne načine.
„Sadašnja situacija je neodrživa, jer je Agencija onemogućena da izvršava jedno od svojih osnovnih ovlaštenja, čime se dovodi u pitanje opravdanost njenog postojanja“, navedeno je u izvještaju.
U prošloj godini Agencija za zaštitu ličnih podataka imala je 103 inspekcijska nadzora, a među njima je bilo 56 redovnih. Kao i prethodnih godina, Zakon o zaštiti ličnih podataka najviše je kršen kada je u pitanju kopiranje lične karte, zatim objavljivanje ličnih podataka na internetu te traženje potvrde o nekažnjavanju prilikom zapošljavanja, a bilo je i slučajeva dostavljanja podataka o zdravstvenom stanju. Tokom prošle godine izdato je i 11 prekršajnih naloga sa kaznama od 500 do 10.000 KM i po tom osnovu na račun Trezora BiH uplaćeno je 16.650 KM, a većina kažnjenih iskoristila je zakonsku mogućnost i platila 50 odsto kazne.
Brojke
103 inspekcijska nadzora prošle godine
26 zaposlenih u Agenciji
11 prekršajnih naloga izdato prošle godine
3 vozila posjeduju
Izvor: Nezavisne
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava
U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo
Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini
Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca