Connect with us

NAUKA

U okeanima se kriju izvori energije dovoljni za napajanje svijeta

Naučnici Carnegie instituta su otkrili su da snažniji vjetar koji puše na otvorenom moru može proizvesti pet puta više energije od vjetroturbina postavljenih na kopnu.

Objavljeno

 


eolskiparkovi

 

eolskiparkovi

 

Eolski parkovi nasred mora mogli bi proizvoditi više obnovljive energije od onih postavljenih na kopnu, a vrlo vjerojatno bi proizvodili sasvim dovoljnu količinu za snabdijevanje cijelog svijeta energijom, rezultati su studije objavljeni u časopisu Proceeding of the National Academy of Sciences.

Eolski parkovi su velika postrojenja za dobijanje struje iz energije vjetra. Naučnici Carnegie instituta su otkrili su da snažniji vjetar koji puše na otvorenom moru može proizvesti pet puta više energije od vjetroturbina postavljenih na kopnu. Premda trenutno na otvorenom moru ne postoji nijedan eolski park, rezultati studije upućuju na to da bi se isplatilo izučavanje ove tehnologije, čak i kad bi se radilo o različitoj produktivnosti takvih parkova, ovisno o izmjeni godišnjih doba. „U zimskom bi periodu eolski parkovi na sjeveru Atlantskog oceana mogli proizvoditi dovoljnu količinu energije za potrebe svih stanovnika našeg planeta“, stoji u članku objavljenom u PNAS-u. „Tokom ljeta takvi bi parkovi proizvodili samo onoliko električne energije da se pokriju potrebe evropskih zemalja ili Sjedinjenih Država“, stoji u članku. Studija se temelji na informatičkim modelima kojima se produktivnost velikih eolskih parkova u Kansasu uspoređuje s imaginarnim eolskim parkovima koji bi se postavili nasred okeana. U nekim bi područjima, naročito na sjevernom Atlantiku, eolski parkovi mogli biti puno produktivniji od onih na kopnu jer bi otpor zakrivljenih lopatica vjetroturbina vjetru bio veći nego kod onih na kopnu.

Usto bi eolski parkovi na okeanima mogli „hvatati“ energiju iz atmosfere. „Divovski okeanski eolski parkovi mogli bi velikim dijelom koristiti vjetar iz atmosfere, za razliku od onih na zemlji koji su ograničeni vjetrom koji puše u nižim dijelovima“, rekla je suautorica istraživanja Anna Possner. Podsjetila je da se u kalifornijskom Palm Springsu na jednoj poljani okreću krila 3700 vjetroturbina koje proizvode električnu energiju za obližnji Las Vegas. One rade na pustinjski vjetar, a grad se nalazi usred pustinje Nevade. Ne treba zaboraviti ni da Belgija i Španija trideset posto ukupne proizvodnje električne energije dobijaju iz energije vjetra.

 

Reklama

Izvor: Večernji.hr

 

 

 

Nastavite čitati

NAUKA

Srpski naučnici otkrili kako DNK utiče na koronu

Objavljeno

 

Naučnici sa Medicinskog fakulteta u Beogradu sproveli su veliko istraživanje kako bi otkrili na koji način kovid utiče na bolest i ko ima veće šanse da oboli, a rezultati su pokazali da od genetike pojedinca i otpornosti organizma zavisi kako će čovjek odgovoriti na bolest. (više…)

Nastavite čitati

NAUKA

Ruska naučnica: SARS-CoV-2 najvjerovatnije prirodnog porijekla

Objavljeno

 

Porijeklo novog korona virusa prije je prirodno nego vještačko, s obzirom na to da je genetička sličnost SARS-CoV-2 sa prirodnim virusima veća od 90 odsto, izjavila je danas direktorka ruskog Naučno-istraživačkog instituta za vakcine i serume „I. I. Mečnikov“ Oksana Svitič. (više…)

Nastavite čitati

NAUKA

Materijal sa Mjeseca stiže na Zemlju prvi put poslije 40 godina

Objavljeno

 

Kineska svemirska kapsula sa materijalom sa Meseca, prvim nakon četrdeset godina, započela je danas povratak ka Zemlji. (više…)

Nastavite čitati

U trendu