Connect with us

INVESTICIJE

Fagus podiže prvu elektranu na biomasu

Objavljeno

 


Biomasa

BANJA LUKA – Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS izdalo je građevinsku dozvolu kompaniji “Fagus” iz Kotor Varoša za objekat kogenerativnog postrojenja na biomasu – drvni otpad u Kneževu.

Objekat će biti izgrađen u okviru kompleska drvne industrije “Nomar” iz Kneževa, koja posluje u sastavu grupacije “Fagus”.

To će biti prvi objekat namijenjen za proizvodnju električne i toplotne energije na ovu vrstu obnovljivog izvora energenta u BiH.

Projektovana toplotna snaga elektrane iznosi pet megavata, a za proizvodnju električne energije 820 kilovata.

Vlasnik kompanije “Fagus” Miroslav Malijević izjavio je da milionsku investiciju planiraju završiti ove godine i pustiti u funkciju postrojenje na biomasu.

„Urađen je veći dio posla na tom objektu i u toku su pripreme za instalaciju. Sve teče po planu i za sada nemamo nikakvih problema. Nadamo se da će tako biti i dalje. Ovom investicijom otvaramo priliku za dodatno zapošljavanje radnika iz Kneževa, a s druge strane dobijamo ekološki zdravu i čistu energiju iz obnovljivih izvora, odnosno kao nusproizvod u procesu primarne prerade drveta“, istakao je Malijević.

Reklama

On je uputio pismo ministarki za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Srebrenki Golić u kojem je zahvalio toj instituciji na visokoprofesionalnom odnosu.

Malijević kaže da je imao potrebu da uputi pismo Golićevoj jer su rijetki slučajevi da neko profesionalno i bez ikakvih uslovljavanja uradi svoj posao na vrijeme.

„Želim da zahvalim na ekspeditivnosti i susretljivosti koju ste iskazali i da pohvalimo sve zaposlene sa kojima smo došli u kontakt prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje građevinske dozvole za izgradnju prve elektrane na biomasu u BiH. Jasna uputstva i profesionalan odnos usmjerio nas je u dobrom pravcu koji je rezultirao uspješnim aktivnostima na prikupljanju potrebne dokumentacije. Visok nivo profesionalnosti koji ste pokazali u ovom postupku su najbolji primjer kako se svi drugi subjekti i institucije treba da ponašaju. Naše pozitivno iskustvo rado ćemo prenijeti u komunikaciji sa drugim subjektima i medijima jer smatramo da pozitivne primjere treba isticati kako bismo zajedno unaprijedili okruženje u kojem živimo i radimo“, naveo je Malijević u pismu.

Golićeva je istakla da je Zakonom o uređenju prostora i građenju propisano da je ministarstvo dužno da u roku od 15 dana izda građevinsku dozvolu investitoru koji ispuni uslove za izdavanje dozvole.

„Službenici ministarstva, postupajući po zakonu i krajnje profesionalno, nastoje da dozvole izdaju i u rokovima kraćim od propisanih. Ažurnost investitora u prikupljanju propisane dokumentacije je presudna, a zaposleni u ministarstvu nastoje da investitoru na profesionalan i zakonom propisan način daju konkretna uputstva i informacije kako bi postupak za izdavanje potrebnih odobrenja bio maksimalno skraćen i kako to ne bi bila kočnica za investicije i zapošljavanje novih radnika“, istakla je Golićeva i dodala da pohvale prijaju, ali ujedno i obavezuju.

Struja za prodaju, toplotna energija za pogone

Dio energije koja bude proizvedena u novoj elektrani služiće za potrebe drvne industrije “Omar”, dok je dio namijenjen za komercijalne svrhe.

Reklama

„Proizvedena struja biće prodavana, dok će toplotna energija u potpunosti služiti ovom preduzeću u procesu proizvodnje finalnih proizvoda“, rekao je Miroslav Malijević.

 

Izvor: Glas Srpske

FINANSIJE

Ulaganja u fondove i postupanje u vrijeme pada tržišta

Objavljeno

 

Od

Ulaganje u investicione fondove postalo je popularan način štednje i ostvarivanja prinosa za mnoge ulagače. Međutim, kao i svako ulaganje, i ono nosi određeni nivo rizika, naročito kada su u pitanju fondovi koji ulažu u akcije svjetskih kompanija.

U posljednje vrijeme svjedočimo padu vrijednosti na svjetskim berzama, što se direktno odrazilo i na vrijednost udjela u fondovima koji ulažu u akcije. Investitori koji su svoj novac uložili u ove fondove mogu trenutno vidjeti negativne prinose, što često izaziva zabrinutost i razmišljanje o povlačenju sredstava. Ipak, važno je razumjeti da su ovakve situacije sastavni dio tržišnih ciklusa.

Za razliku od fondova koji ulažu u akcije, obveznički fondovi ili alternativni fondovi, poput onih koji se bave davanjem zajmova nisu značajno pogođeni trenutnim tržišnim kretanjima. Njihovi prinosi su stabilniji jer se zasnivaju na prihodima od kamata i otplata zajmova, što ih čini manje volatilnim u ovakvim situacijama.

Šta učiniti kada tržište pada?

U ovakvim trenucima, najvažnije je ostati pribran i ne donositi ishitrene odluke. Tržišta imaju prirodan tok – nakon pada uglavnom slijedi oporavak, a istorija je više puta pokazala da su strpljivi investitori na kraju često nagrađeni.

Jedan od načina za ublažavanje rizika jeste diverzifikacija – odnosno raspodjela sredstava na više vrsta fondova, uključujući akcijske, obvezničke, mješovite i alternativne fondove. Na taj način se smanjuje zavisnost od jednog tržišta ili sektora, a portfelj postaje otporniji na negativne oscilacije.

Reklama

Zaključak

Pad tržišta, iako može djelovati zabrinjavajuće, prirodan je dio investicionog procesa. Ulaganje treba posmatrati kao dugoročan cilj, a ne kao sredstvo za brzu zaradu. Ključ uspjeha leži u diverzifikaciji i strpljenju – dvije najvažnije strategije koje pomažu investitorima da izdrže turbulentna vremena i ostvare pozitivne rezultate na duže staze.

Nastavite čitati

EKONOMIJA

“Fundamental” u Banjaluci: Narodne obveznice prilika za sigurno ulaganje

Objavljeno

 

Od

Odluka Vlade Republike Srpske o prvoj emisiji narodnih obveznica predstavlja kvalitetno i sigurno ulaganje, te priliku za privlačenje novih investitora na tržište kapitala, poruka je panelista i učesnika današnje investicione konferencije “Fundamental” u Banjaluci.

Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Srbije Marko Janković ocijenio je da narodne obveznice znače i sigurno ulaganje kada se rangiraju različiti rizici u investiranjima.

Janković je istakao da i Srbija razmišlja o narodnim obveznicama, kao i da Ministarstvo finansija analizira mogućnosti da se takve obveznice pojave na tržištu Srbije.

Vidimo da su zemlje regiona već emitovale te vrste obveznica sa dobrim rezultatima”, rekao je Janković novinarima u Banjaluci.

On je naveo da Srbija ima usklađenu regulativu sa evropskim direktivama, kao i da se kontinuirano radi na inovacijama, kako bi tržište kapitala bilo u rangu sa evropskim.

Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske Ognjen Mihajlović naglasio je da su sve dosadašnje emisije obveznica bile prikazane na transparentan način, kao i da su građani koji su više upućeni i do sada kupovali obveznice.

Reklama

Prema njegovim riječima, emisija narodnih obveznica je usmjerena na fizička lica, odnosno običnog građanina.

Ovaj pilot projekat treba ljudima da približi i da im pokaže šta su štedne obveznice. Vjerujem da će ovaj projekat biti uspješan”, smatra Mihajlović.

On je naveo da će na današnjoj investicionoj konferenciji biti prezentovani određeni podaci o tržištu, te regulatorni okvir.

Preživjeli smo transformaciju investicionih fondova, mijenjali smo zakone, omogućili nove proizvode i vjerujem da ćemo iduće godine usvojiti nove zakone koji bi u potpunosti bili usklađeni sa evropskim direktivama, te bi stvorili jednu investicionu situaciju koja obavezuje ovlaštene učesnike kako bi nadzor bio efikasniji”, pojasnio je Mihajlović.

On je rekao da je u planu novi zakon o tržištu kapitala, kao i priprema zakona o alternativnim fondovima.

Investiciona konferenciju “Fundamental” okupila je u Banjaluci oko 200 je učesnika iz Srbije, Hrvatske i BiH.

Reklama

Svečanom otvaranju konferencije prisustvovali su srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović i ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić.

Investicionu konferenciju “Fundamental”, čiji je cilj promocija investiranja, organizuje Udruženje društava za upravljanje investicionim fondovima pri Privrednoj komori Republike Srpske.

Cvijanović: U institucijama Srpske uvijek ćete imati pouzdanog partnera

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je na svečanom otvaranju investicione konferencije “Fundamental” u Banjaluci da je ovaj događaj snažan podsticaj za ekonomski napredak, inovacije i jačanje saradnje, te da će u institucijama Republike Srpske uvijek imati partnera.

Cvijanovićeva je izrazila nadu da će diskusije u okviru konferencije donijeti korisne zaključke koji će imati potencijal da doprinesu daljem razvoju tržišta kapitala i privrede u Republici Srpskoj.

U institucijama naše Republike, koje su u u potpunosti posvećene realizaciji navedenih ciljeva, uvijek ćete imati iskrenog i pouzdanog partnera”, naglasila je Cvijanovićeva u obraćanju.

Reklama

Ona je ocijenila da ovaj događaj nije samo prilika za razmjenu znanja i iskustava, već istovremeno i snažan podsticaj za ekonomski napredak, inovacije i jačanje saradnje u ovom dinamičnom i izazovnom okruženju.

Uvijek sam srećna kada su Banjaluka i Republika Srpska domaćini ovako značajnih i dobro organizovanih manifestacija regionalnog karaktera, kao što je konferencija `Fundamental`”, zaključila je Cvijanovićeva.

Vučenović: Konkretno o investiranju i tržištu kapitala

Investiciona konferencija “Fundamental”, koja je danas otvorena u Banjaluci, daće mnoge odgovore na pitanja investiranja i tržišta kapitala u Republici Srpskoj, izjavio je izvršni direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima Zoran Vučenović.

Ovo je prva konferencija tržišta kapitala u Republici Srpskoj i očekujemo da će ona biti prvi korak u širem razvoju ovog tržišta”, rekao je Vučenović novinarima.

SRNA

Reklama
Nastavite čitati

INVESTICIJE

Eksproprijacija zemljišta za aerodrom u Trebinju biće završena 2025. godine

Objavljeno

 

Od

Eksproprijacija zemljišta za potrebe izgradnje aerodroma u Trebinju, biće završena 2025. godine, saopšteno je nakon sjednice Vlade Republike Srpske koja je održana u Banjaluci.

Vlada je na sjednici utvrdila Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje aerodroma u Trebinju, po hitnom postupku, a zakon će, kako je navedeno, biti donesen iz razloga što postupci eksproprijacije u 2020. godini nisu ni mogli biti započeti zbog pandemije virusa korona.

Odnosno, bili su usporeni zbog pandemije izazvane virusom kovid 19, te će se oni okončati u 2025. godini, a sve s ciljem izgradnje aerodroma i realizacije jednog ovakvog složenog projekta koji je od opšteg interesa za Republiku Srpsku – naglašeno je iz vladinog kabineta za odnose s javnošću.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu