Connect with us

ENERGETIKA

Veliki potencijal RS za proizvodnju energenta budućnosti

Objavljeno

 


Biomasa

BANJALUKA – Godišnji obim sječe u šumama Republike Srpske iznosi oko 3.000.000 kubnih metara. Procjene pokazuju kako samo u zapadnom dijelu RS postoji blizu 700.000 kubnih metara sirovine kao potencijalnog izvora za biomasu.

Trenutno se godišnje, pored oko 500.000 metara kubnih drvnog sortimenta koji se već isporučuje iz šumskih gazdinstava iz zapadnog dijela RS, lokalnom stanovništvu dodatno isporuči oko 140.000 kubika ogrevnog drveta.

Sve ovo pokazuje da Republika Srpska sa svojim prirodnim bogatstvima ima veliki potencijal za proizvodnju drvne biomase, energenta budućnosti, a uz dobro planiranje, organizovanu eksploataciju i uspostavljanje tržišta nalik onima u Evropi, zauvijek može da se riješi zavisnosti od fosilnih goriva, koja zbog zagađenja, ali i cijene, modernom svijetu koji teži energetskoj efikasnosti nisu prihvatljiva.

Pozitivni efekti korištenja drvne biomase kao obnovljivog izvora energije ogledaju se u njenoj neutralnosti, odnosno smanjenom uticaju na životnu sredinu. Pri sagorijevanju biomase emituje se u atmosferu onoliko ugljen-dioksida koliko biljka u toku rasta vezuje tokom procesa fotosinteze, pa je u tom slučaju koeficijent emisije ugljen-dioksida jednak nuli, kako kažu stručnjaci iz ove oblasti.

Prema dostupnim podacima koje navode iz „Šuma RS“, oko 100.000 metara kubnih destilacionog drveta godišnje troši „Destilacija“ Teslić, „RS Silicon“ iz Mrkonjić Grada 30.000 kubika, toplane u Prijedoru i Gradišci isto toliko, a FAŠ Šipovo 40.000, dok „Eko-toplane“ Banjaluka imaju godišnju potrebu od oko 80.000 m3.

Svi ovi kupci zajedno troše nešto više od polovine ukupnih planiranih količina koje „Šume Srpske“ imaju na raspolaganju samo u zapadnom dijelu RS.

Reklama

Zbog toga, kako kažu u ovom javnom preduzeću, uključivanje preduzeća „Eko-toplane“ u sistem isporuke, a koje Banjalučane od ove godine grije na drvnu sječku, ne bi smjelo dovesti do bilo kakvih poremećaja na tržištu.

Naime, osnivanjem „Eko-toplana“ nije se povećala potreba za dodatnom sječom šume, jer količine od 500.000 metara kubnih drvnog sortimenta koji se već isporučuje iz šumskih gazdinstava iz zapadnog dijela RS, kao i količina od oko 140.000 kubika koja se dodatno isporučuju lokalnom stanovništvu, ostaju nepromijenjeni kako je i definisano desetogodišnjim planom.

O potencijalu za povećanje potrošnje drvnog sortimenta na domaćem tržištu dovoljno govori i podatak da se godišnje iz Republike Srpske izveze cca 500.000 metara kubnih ogrevnog drveta.

Ovo sve govori u prilog činjenici da se isporukom drvnog sortimenta preduzeću „Eko-toplane“ smanjuje uvoz skupog i prljavog energenta koji se mijenja domaćim, jeftinijim i ekološki prihvatljivijim energentom.

U „Šumama RS“ kažu kako se samo u šumskom otpadu krije blizu 150.000 metara kubnih sirovine godišnje, ali se taj potencijal zasad ne koristi.

„Šumski ostatak u ‘Šumama RS’ do sada nije korišćen iako su otklonjene zakonske pretpostavke njegovog korišćenja kroz izmjene i dopune Pravilnika o šumskom redu, zbog tehničko-tehnoloških i ekonomskih ograničenja, odnosno iznosa i izvoza ovog materijala od sječine do privremenog stovarišta“, kažu oni.

Reklama

Dodaju kako je za realizaciju potrebno izvršiti određene pretpostavke, kao što su modernizacija eksploatacije šuma i izvođača radova, izmjene podzakonskih akata i slično.

Međutim, to je samo dio onog gdje se može pronaći sirovina za ovaj energent. Procjene pokazuju kako, pored šumskog ostatka u zapadnom dijelu RS, izvor za biomasu leži u celuloznom i ogrevnom drvetu od 100.000 metara kubnih godišnje, zatim u privatnim šumama iz kojih bi se moglo obezbijediti 224.309 kubnih metara, a dio sirovine bi se mogao dobiti i od samih drvoprerađivača, i to oko 170.000 kubika otpada iz proizvodnje, i dodatno bi se od industrijskih plantaža moglo obezbijediti oko 40.000 kubnih metara.

Jedan manji dio mogao bi se dobiti i probijanjem određenih šumskih trasa, krčenjem zapuštenih posjeda kao i redovnim održavanjem drvoreda.

Dane Marčeta, profesor na Šumarskom fakultetu u Banjaluci, kaže kako je potencijal jedno, a mogućnost iskorišćenja potencijala nešto sasvim drugo.

„Da bi se potencijal u potpunosti mogao koristiti, treba unaprijediti načine gazdovanja šumama i šumskim zemljištem i investirati u nove tehnologije i znanja“, kaže on.

Pored svega, organizovano tržište je takođe veoma bitno kada je biomasa u pitanju, a model koji primjenjuju zemlje EU mogao bi da posluži kao polazna tačka.

Reklama

Naime, njihovo tržište je organizovano kroz sabirno-logističke centre za biomasu kojima upravlja grupa privrednika, šumoposjednika ili slično. Radi se o inovativnom i konkurentnom poslovnom modelu u kojem centar organizuje lanac vrijednosti tako što djeluje kao poveznica između lokalnih snabdjevača biomasom i malih i velikih potrošača kao što su kuće ili toplane.

Plasman biomase putem ovih centara stvara dodatnu vrijednost, kako za vlasnike centara, tako i za kupce, koji imaju koristi od ponude kvalitetnog lokalnog goriva iz biomase.

Kroz mrežu sabirno-logističkog centra, klijenti mogu biti sigurni da su im dugoročno osigurane zalihe goriva za njihove sisteme grijanja. U susjednoj Hrvatskoj posluje jedan takav centar pod nazivom „Kapela“, a koji su osnovale tri opštine, nekoliko privatnika i javnih ustanova. Posjeduju zemljište u opštini Josipdol površine 15.000 kvadrata, kao i mašine potrebne za izvlačenje drvne sirovine, poput traktora i kamiona.

Iz „Eko-toplana“ Banjaluka kažu kako sa biomasom ostvaruju uštede i da je proizvodnja toplotne energije iz fosilnih goriva (mazuta) skuplja preko 60 odsto u odnosu na proizvodnju iz biomase (sječke) te da im je cilj da pređu na ekološki jeftiniji i prihvatljiviji energent kako bi se prije svega smanjili troškovi nabavke energenta, ali i kako bi se dugoročno vodilo računa o energetskoj efikasnosti.

Analizom utrošenog energenta u okviru toplifikacionog sistema grada Banjaluka, u posljednjih nekoliko godina primjetno je značajno povećanje učešća biomase u odnosu na mazut prilikom proizvodnje toplotne energije. Za razliku od prethodne grijne sezone 2017/18, kada je biomase u proizvodnji toplotne energije bilo 54 odsto, plan je da u sezoni 2018/19. učešće biomase bude 92 odsto, a što je ogromna promjena u odnosu na sezonu 2013/14, kada se grad u potpunosti grijao na mazut.

 

Reklama

Izvor: Nezavisne novine

ENERGETIKA

Traži se koncesionar za solarnu elektranu Nova kod Trebinja – Investicija od 14 mil KM i godišnje proizvodnje od 17,7 GWh

Objavljeno

 

Od

Ministarstvo energetike i rudarsta Republike Srpske je raspisalo javni poziv za dodjelu koncesije za izgradnju solarne elektrane Nova na područja grada Trebinja.

Riječ je o solarnoj elektrani instalisane snage od 12.249 MW i procijenjene godišnje proizvodnje od 17,7 GWh.

Lokacija solarne elektrane je planirana na lokalitetu Zubačkog platoa, do koje se dolazi odvajanjem sa regionalnog puta Trebinje-Herceg Novi na oko 12 km od grada Trebinja.

Izgradnja je planirana na površini od oko 15 hektara, a biće priključena na postojeću eletroprenosnu mrežu izgradnjom priključnog dalekovoda.

Procijenjena vrijednost investicije iznosi 14,1 mil KM, dok će se proizvedena električna energija prodavati na tržištu, ističe se u pozivu.

Koncesija se dodijeljuje na maksimalnih 50 godina, dok jednokratna koncesiona naknada iznosi 423.000 KM a naknada za korištenje iznosi 0,0055 KM po proizvedenom KWh.

Reklama

Rok za dostavljanje ponuda je 30 dana od dana objavljivanja javnog poziva (5. mart 2024.).

eKapija

Nastavite čitati

ENERGETIKA

Sarajevska Elektroprivreda u teškoj situaciji, rudnici ne ispručuju dovoljno ugljena

Objavljeno

 

Od

Uprava i uposlenici Elektroprivrede BiH (EPBiH) će s Vladom FBiH i dalje činiti maksimalne napore na iznalaženju rješenja za izuzetno tešku situaciju u kojoj se kompanija nalazi.

Izostanak rješenja bit će ozbiljna prijetnja integritetu i stabilnosti elektroenergetskog sustava, ali i funkcioniranja drugih segmenata FBiH, priopćili su iz JP Elektroprivreda BiH.

JP Elektroprivreda BiH unatoč problemima s kojima se zbog nedostatka dovoljnih količina ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH suočava u omogućavanju kontinuiteta proizvodnje električne energije, osigurava urednu opskrbu više od 800 tisuća kupaca i očuvanje integriteta elektroenergetskog sustava.

Smanjenje isporuka ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH prema termoelektranama u Tuzli i Kaknju datira od 2019. godine i traje u kontinuitetu do danas. Trenutne isporuke su drastično niske. Rezultat je ozbiljno ugrožavanje rada termoelektrana, pad proizvodnje električne i toplinske energije za zagrijavanje gradova Tuzla, Lukavac i Kakanj.

Elektroprivreda BiH je 2018. godine proizvela 7.245,4 GWh električne energije. Godinu kasnije zabilježen je značajan pad zbog nedostatka ugljena i ostvarenje od 6.033,8 GWh. U 2022. godini proizvedeno je svega 5.849,2 GWh ili 1.396 GWh manje u odnosu na 2018. Za 11 mjeseci ove 2023. ostvarena proizvodnja je iznosila 4.834 GWh i na kraju godine će biti ispod 5.500 GWh.

Bez obzira na nepovoljne okolnosti s raspoloživim količinama ugljena, Elektroprivreda BiH nije dozvolila urušavanje elektroenergetskog sustava i opskrbe. Nedostajuće količine ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH nadomještene su kupovinom od trećih osoba kako ne bi bilo ugrožena opskrba prvenstveno domaćih kupaca. Međutim, navedeni ostvareni proizvodni rezultati doveli su do značajnog smanjenja bilansnih viškova namijenjenih za prodaju na tržištu i ostvarenju prihoda po tom osnovu. Situacija je neminovno utjecala na financijsko poslovanje kompanije i negativne rezultate”, navodi se u priopćenju.

Reklama

Iako se na financijske efekte poslovanja utjecati i primjena odluka Vlade FBiH o ograničavanju povećanja cijena za opskrbu tržišnih kupaca tijekom 2022. i ove godine, koje su u konačnoj primjeni rezultirale cijenama znatno nižim od tržišnih, Elektroprivreda BiH je provedbom odluka iskazala spremnost za provođenje mjera zaštite gospodarstva BiH i njezine konkurentnosti.

Prosječna cijena Elektroprivrede BiH za tržišnu opskrbu za 10 mjeseci ove godine bila je 77 eura po MWh, dok je proizvodna cijena iz termoelektrana iznosila u prosjeku 85 eura po MWh. U zemljama regije, cijena po MWh za tržište kretala se od 230 do 414 eura što je slučaj u Hrvatskoj, Sloveniji od 197 do 250 eura, a u Srbiji od 130 do 150,9 eura.

Dajući svoj doprinos u zaštiti domaćih gospodarstvenika, sprečavanju značajnijeg povećanja cijena proizvoda i usluga bh. kompanija, i zadržavanjem cijena za javnu opskrbu na razini iz 2015. godine, Elektroprivreda BiH je potvrdila društveno odgovorno djelovanje u zaštiti gospodarstvenika i standarda građana”, priopćeno je iz Službe za komunikacije EPBiH.

Nastavite čitati

NOVOSTI

Lager iz Posušja postao vlasnik firme AT Solar

Objavljeno

 

Od

Kompanija Lager iz Posušja, koja je jedna od najvećih firmi u BiH, kupila je još jednu firmu. Naime, Lager je postao vlasnik firme AT Solar iz Bosanskog Petrovca, čiji je raniji vlasnik bio Aleksandar Aćimovac, piše BiznisInfo.ba.

Kompanija AT Solar iz Bosanskog Petrovca planira da na području ove opštine izgradi tri solarne elektrane. Sve tri solarne elektrane naziva AT1, AT2 i AT3 će imati snagu od 20 MW, prema idejnom projektu.

Ovo je druga slična akvizicija Lagera u ovoj godini. U julu ove godine smo objavili da su preuzeli firmu Promondis Energy iz Sanskog Mosta koja je bila u vlasništvu istoimene njemačke kompanije čiji je vlasnik investitor Berthold Brentrup. Promondis Energy stoji iza projekta izgradnje solarnog parka Bjelajski Vaganac vrijedog 60-ak miliona eura.

Vlasnik Lager je Milenko Bašić iz Posušja.

Lager iz Posušja je firma koja je zauzela visoko treće mjesto po neto dobiti, odnosno čistoj zaradi u 2022. godini u Federaciji BiH. Ova firma je u prošloj godini zaradila čak 64,9 miliona maraka.

Lager je niz godina regionalni lider u prodaji i servisiranju građevinskih mašina i rudarske opreme te generalni zastupnik najvećih svjetskih proizvođača građevinskih mašina.

Reklama

Osim toga, posljednjih godina pokrenuli su realizaciju nekoliko projekata u energetskom sektoru. Između ostalog, Lager je investirao i izgradio najveću vjetroelektranu u Hrvatskoj – VE “Krš-Pađene” na području Grada Knina.

U Lagerovom vlasništvu je i veliki rudnik uglja u Sanskom Mostu.

biznisinfo.ba

Nastavite čitati

U trendu