FINANSIJE
Novac je na dohvat ruke, samo ga treba znati uzeti i iskoristiti
SARAJEVO – Osnivanje i djelovanje regionalnih razvojnih agencija u BiH podržano je od strane Europske unije u okviru koncepta regionalnog ekonomskog razvoja koji je EU pokrenula u Bosni i Hercegovini 2002/2003.
„Regionalne razvojne agencije osnovane su kako bi asistirale procesu razvoja lokalnim zajednicama, te da pomažu procesu regionalnog uvezivanja i kreiranja kvalitetnijeg tržišta, kao i da pripremaju strateške dokumente te da formuliraju i implementiraju projekte koji vode realizaciji strategije“, kazala je za poslovni portal Akta.ba Mirna Jelčić, direktorica Regionalne razvojne agencije za ekonomski razvoj – REDAH iz Mostara.
Iz Udruženja za razvoj – NERDA Tuzla su kazali da trenutno, razvojne agencije imaju veoma slabu podršku i onemogućene su da angažuju svoje pune kapacitete jer velike međunarodne organizacije implementiraju sredstva EU koja su namijenjena Bosni i Hercegovini.
Europske integracije
Pozitivnih primjera poslovanja je mnogo, a iz Sarajevske regionalne razvojne agencije – SERDA ističu da su u proteklih 15 godina opravdali svoju postojanost.
„SERDA je opravdala svoju postojanost, ojačala vlastite kapacitete i pokazala da kroz svoju inovativnost, kreativnost i poduzetništvo može biti lider strateškog održivog razvoja, ne samo Kantona Sarajevo, već i Bosne i Hercegovine“, kazali su iz SERDA-e, te dodali da to sve potvrđuju podaci o broju realiziranih projekata, podnesenih aplikacija od strane SERDA-e u saradnji sa partnerima kroz EU programe u programskom periodu 2007-2014.
U tom periodu SERDA je implementirala oko 30 projekata. Kada je riječ o projektima koji se finansiraju iz europskih sredstava, odnosno period od 2014. do 2020. godine, radi se o tri projekta iz Dunavskog programa, dva iz programa Adrion, jedan projekt u okviru HORIZON 2020, te po jedan projekt iz programa Europa za građane i Erasmus plus. Posebno ističu program MED gdje je SERDA kao bh. partner uključena u implementaciju pet projekata.
„Ovo su samo primjeri koji potvrđuju da europske integracije možemo posmatrati samo kao pozitivan proces zahvaljujući mogućnostima koje BIH ima kao zemlja, ali i mogućnosti koje su pred nama u fazi dobijanja kandidatskog statusa i u konačnoj fazi punopravnog članstva u EU. Istovremeno, proces europskih integracija zahtjeva i našu veću odgovornost i spremnost da poštujemo procedure EU da bi bilo još uspješniji“, istakli su iz SERDA-e.
Savjetuju da uz direktniju uključenost razvojnih agencija u proces europskih integracija, kao i sam proces programiranja sredstava za našu zemlju, rezultati bi bili i mnogo bolji.
Proces
„Novac je na dohvat ruke, samo ga uz kvalitetne ideje treba znati uzeti i iskoristiti“, poručuju iz SERDA-e.
Također, i Udruženje za razvoj NERDA kontinuirano pruža podršku procesima strateškog planiranja kako jedinicama lokalne samouprave, tako i kantonalnom nivou vlasti. U saradnji sa Vladom Tuzlanskog kantona učestvovali su u izradi Strategije razvoja Tuzlanskog kantona, pružaju tehničku asistenciju u pripremi izrade Strategije razvoja sporta Tuzlanskog kantona, a podržali su i niz jedinica lokalne samouprave na području sjeveroistočne BiH u izradi njihovih razvojnih strategija.
„Ovi procesi su izuzetno značajni i sve je više razumijevanja među organima vlasti i donosiocima odluka o neophodnosti izrade, kontinuiranog ažuriranja i praćenja, kao i provedbe strateških dokumenata, a ujedno se prepoznaje i uloga razvojnih strategija u pristupu fondovima EU i drugih donatora“, kazali su iz NERDA-e.
Obzirom na potrebu strateškog razvoja regionalnih cjelina, a prema smjernicama koje nalažu europski strateški dokumenti, lokalne zajednice izrađuju strateške dokumete koje se moraju uklapati u prioritete strategija usvojenih na državnoj i entitetskoj razini. Ovaj proces ima za cilj donijeti ravnomjeran regionalni razvoj.
Strategija
„Proces izrade tih strateških dokumenata često je povjeren razvojnim agencijama koje poznavanjem stanja na regionalnoj razini mogu osigurati kvalitetan lokalni i regionalni razvoj. Kako je posao razvojnih agencija također i priprema i provedba projekata koje vode realizaciji strategija, u saradnji sa institucijama nadležnim za ostvarivanje promjena i poboljšanja, smatramo da su nezaboilazan faktor strateškog razvoja, ulažući u taj proces svoje znanje i ekspertizu u oblastima značajnim za isti“, kazala je Jelčić iz REDAH-a.
U proteklim godinama izgrađena je izvrsna baza bh. organizacija civilnog društva i razvojnih agencija, koje imaju kredibilitet i razvijene kapacitete za izradu i provedbu razvojnih projekta. Također, razvojne agencije sarađuju direktno sa Općinama/gradovima u BiH te vladama na višim nivoima (kantonalnom i dr.) te pripremaju razvojne projekte u skladu s potrebama. Tako su iz NERDA-e poručili da razvojnim agencijama treba od strane Europske unije i drugih međunarodnih donatora dati priliku da ravnopravno sa međunarodnim organizacijama i agencijama u BiH učestvuju u provedbi projekata, kao i da sami podnose svoje projektne prijedloge na javne natječaje EU.
„Potrebno je shvatiti proces pridruživanja kao mogućnost usvajanja znanja i standarda uzimajući u obzir sve prednosti naše zemlje kao i manjkavosti sistema, strateški se pozicionirati u pregovorima kako bismo zadržali identitet i zaštitili svoje tržište u najboljoj mogućoj mjeri koristeći procedure i standarde koje je potrebno usvojiti kako bismo bez poteškoća pristupili EU integracijama“, poručila je Jelčić iz REDAH-a.
Izvor: Akta.ba
BIZNIS
Bitcoin skočio na 90.000 dolara po prvi put u povijesti
Vodeća kriptovaluta zadnji je put bila viša za 12% na 89.100 USD, prema Coin Metricsu. Ranije u ponedjeljak porastao je čak do 89.623,00 dolara. Mnogi ulagači očekuju da će njegova cijena nastaviti s novim rekordima na putu do 100.000 dolara kasnije ove godine.
“Bitcoin je sada u modusu otkrivanja cijene nakon što je rano prošle srijede ujutro probio rekorde svih vremena kada je službeno objavljeno da je Trump pobijedio na izborima”, rekao je Mike Colonnese, analitičar u H.C. Wainwright.
„Vjerojatno će se snažno pozitivno raspoloženje zadržati do kraja 2024. i [mi] vidimo da bi cijene bitcoina potencijalno mogle doseći šesteroznamenkasti broj do kraja ove godine“, dodao je.
Kripto ulagači navijaju za obećanja novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da će regulatorno okruženje učiniti poticajnijim, pa čak i prijateljskim prema kripto poduzećima, koja su se dugo borila s nedostatkom jasnoće pravila puta, javlja Seebiz.
Dok se bitcoin već dugo smatra sigurnom imovinom u Washingtonu – to jest, ne podliježe zakonima o vrijednosnim papirima – dugi rep kriptovaluta i startupa povezanih s kripto valutom djeluje u rizičnoj sivoj zoni.
„To je upravo pomaknuto za 180 stupnjeva“, rekao je Matt Hougan, glavni investicijski direktor Bitwise Asset Managementa, za CNBC. „Sada smo u pozitivnom regulatornom okruženju, sada imamo vjetar u leđa zbog toga, a to dolazi u slučaju tržišta koje je već bilo na tržištu bikova… to će nas gurnuti gore.“
Eterom se u ponedjeljak navečer trgovalo više za 5,8%. Token za plaćanje XRP porastao je za gotovo 4%, a token povezan s projektom decentraliziranog financiranja Polygon porastao je za više od 4%. Dogecoin je bio jedan od najvećih dobitnika – vjerojatno zbog svoje povezanosti s Elonom Muskom, koji je pomogao da Trump bude izabran. Porasla je za 38%.
Na tržištu dionica, Coinbase i MicroStrategy dobili su oko 3%, odnosno 5%, u produljenom trgovanju. Na redovitoj sjednici u ponedjeljak, Coinbase je porastao za 19% i trgovao se iznad 300 dolara prvi put od 2021. Sada je to oko 6% u odnosu na najvišu vrijednost iz te godine.
Trgovci i analitičari slažu se da je ovo povećanje tek na početku.
“Čini se da postoji zračni jaz između prethodnih [bitcoin] najviših vrijednosti svih vremena oko 72.000 dolara i 100.000 dolara”, rekao je Hougan. “Teško je točno vidjeti što bi natjeralo prodavače da uđu na ovo tržište i zaustave zamah prije nego što dođemo do te razine. Naravno, nema nikakvih garancija. Mogli ste vidjeti povlačenja, ali mi smo u novom ciklusu kripto tržišta. … Mislim da smo u pravu što smo optimistični i da je predrasuda još uvijek na pozitivnoj strani.”
FINANSIJE
Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a
Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).
Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.
U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.
Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).
Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.
Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.
To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.
Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.
Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.
Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.
Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.
FINANSIJE
Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM
Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.
Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.
Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca