Connect with us

FINANSIJE

Borba za klijente: Kamatne stope u BiH drastično pale u posljednjih pola decenije

Objavljeno

 


Kredit

BANJALUKA – Kamatne stope na kredite u Bosni i Hercegovini u proteklih pola decenije značajno su smanjene, a u pojedinim kategorijama gotovo su prepolovljene u odnosu na period od prije pet-šest godina.

Jedan od razloga je, svakako, borba banaka za klijente, po principu niža kamatna stopa – više klijenata i dignutih kredita, samim tim i veća zarada po osnovu kamata.

Primjera radi, promjenjiva kamatna stopa na kredite stanovništvu u konvertibilnim markama sa jednogodišnjim periodom fiksne kakmatne stope 2013. u prosjeku iznosila 6,13, a u januaru ove godine 3,7 odsto.

U istom periodu, promjenjiva kamatna stopa za potrošačke kredite, takođe sa fiksnom kamatnom u periodu do jedne godine, prije pet godina, odnosno u decembru 2013, iznosila je 7,74, dok je u januaru 2018. bila 4,41 odsto.

Direktor IRB-a Srpske Snježana Vujnić, izjavila je da su za korisnike sredstava iz Fonda stanovanja novim pravilima plasmana ovih sredstava predviđene niže kamatne stope, odnosno fiksne, koje se kreću od 3,6 do 4,2 odsto.
Pojasnila je da se 3,6 odsto odnosi na beneficiranu grupu, četiri odsto na prvu, a za drugu grupu 4,2 odsto.

– Primjera radi, korisnik kojem je 2008. godine odobren stambeni kredit od 100.000 KM, po kamatnoj stopi od šest odsto na rok otplate od 20 godina, čija je trenutna mjesečna rata 716 KM, nakon navedenih promjena kamatna stopa na kredit biće 4,2 odsto a mjesečna rata 660 KM. To je na godišnjem nivou ušteda od 680 KM – rekla je Vujnićeva.

Reklama

Iako su banke u BiH značajno smanjile kamate na kredite, posebno stambene, ekonomisti objašnjavaju da je, kad je riječ o zaduženju za rješavanje stambenog pitanja, ipak presudno to u kakvoj firmi potencijalni kupac stana radi.

– Ako neko ima stabilan posao, odnosno radi u firmi koja dobro posluje, jasno je da će se lakše opredijeliti za kupovinu stana, posebno ako su kamatne stope niže. Onima koji su zaposleni u lošijim preduzećima, manje stope ne znače mnogo – kažu ekonomisti.

S druge strane, niže kamate mogle bi da povećaju zaduženost kad je riječ o kreditima za ličnu potrošnju, koji su ionako iz godine u godinu u porastu.

– Pošto depoziti rastu, banke imaju višak para, koje žele da plasiraju da bi obezbijedile više sredstava za servisiranje troškova svog poslovanja. Zato i smanjuju kamatne stope – objašnjavaju ekonomisti.

Uprkos činjenici da prosječne plate i penzije ne bilježe značajan porast, depoziti stanovništva kontinuirano rastu, pa su u septembru lane, u odnosu na isti mjesec 2016, porasli za čak 770,9 miliona KM ili 7,5 odsto.

S druge strane, u protekloj deceniji u BiH je došlo do prave eksplozije potrošačkih kredita, koji su lane dostigli nivo od čak 75 odsto ukupne kreditne zaduženosti stanovništva. Podaci Centralne banke BiH pokazuju da je iznos potrošačkih nenamjenskih kredita unazad desetak godina porastao za čak dva puta. Primjera radi, ovi krediti su krajem 2007. godine iznosili 2,95 milijardi, a krajem septembra 2017. čak 6,42 milijarde KM.

Reklama

Prema poslednjim raspoloživim podacima, ukupna zaduženost stanovništva kod banaka u BiH krajem 2017. godine iznosila je 8,61 milijardi KM, što čini 46,8 posto od ukupno plasiranih kredita svim domaćim sektorima.

U poređenju sa stanjem kredita stanovništvu na kraju 2016, krajem prošle godine zabilježen je porast od 537,4 miliona KM ili 6,7 posto.

Građani BiH krajem prošle godine na ime kredita kod komercijalnih banaka u prosjeku su bili dužni oko 2.300 KM po stanovniku.

U udruženjima potrošača objašnjavaju da će pad kamatnih stopa dovesti do povećanja zaduženosti građana, koji u najvećoj mjeri dižu nenamjenske potrošačke kredite.

– S obzirom na mala primanja, mnogi građani bez zaduženja već odavo ne mogu da stignu sve troškove života. Uglavnom dižu nenamjenske potrošačke kredite, jer nemaju para za ogrev, spremanje djece u školu, a nerijetko se zadužuju da bi platili nagomilane račune. Onda do sledeće godine otplaćuju rate, pa tako ukrug. Za očekivati je da će pad kamatnih stopa dovesti do još veće zaduženosti, a banke će ostvariti dodatnu zaradu – ističu u ovim udruženjima.

Podsjećanja radi, bankarski sektor u BiH je u prošloj godini poslovao pozitivno, pa su u prvih devet mjeseci lane banke ostvarile dobit koja je narasla na rekordnih 318,4 miliona KM. To je čak 48,1 odsto više nego u istom periodu 2016, kada je dobit iznosila 214,9 miliona KM, pokazuju podaci entitetskih agencija za bankarstvo.

Reklama

 

Najskuplji krediti

U poređenju sa zemljama Evropske unije, u BiH su kamate na kredite veće i do 50 odsto.

Prema zvaničnim statistikama, u periodu od početka 2012. do kraja 2014. godine, građani BiH su na potrošačke kredite dobijali kamatne stope između gotovo devet odsto do nešto više od sedam odsto, dok su nesubvencionisani stambeni krediti plaćani kamatama između šest i sedam odsto.

Ni krediti za privredu nisu bili po mnogo nižim kamatnim stopama.

 

Reklama

Izvor: Srpskainfo.com

FINANSIJE

Firmama MMSCODE i Core 3,7 mil KM za održavanje IZIS-a

Objavljeno

 

Od

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS platiće firmama MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva 3,7 mil KM za trogodišnje održavanje Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS).

Rezultat je to tendera koji je sproveo Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) RS na osnovu kojeg se potpisuje trogodišnji ugovor.

U odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača je navedeno da se prihvata ponuda grupe ponuđača MMSCODE iz Banjaluke i Core iz Sarajeva u vrijednosti od 3.753.529 KM sa pripadajućim porezima.

Prihvaćena ponuda, koja je ujedno bila i jedina, je za 2.171 KM niža u odnosu na sredstva koja su bila predviđena tenderom (3.755.700 KM sa PDV-om).

Kako je Capital ranije pisao, Fond je kroz ovogodišnji plan javnih nabavki uvećao sredstva za ove namjene.

Prvobitno je bilo predviđeno 680.000 KM bez PDV-a odnosno 795.600 sa PDV-om za ovu godinu. Sredinom godine je došlo do promjene plana javnih nabavki, pa su u Fondu odlučili da se redovno održavanje IZIS-a obezbijedi kroz trogodišnji ugovor, a za te namjene su planirali 3,2 mil KM bez PDV-a ili 3,75 miliona sa pripadajućim porezom.

Reklama

To znači da će se na godišnjem nivou za ove namjene izdvajati oko 1,2 mil KM, što je oko 400.000 KM više od prvobitnog plana.

Nakon izmjene plana objavljen je tender za izbor izvođača na kojem su se pojavile samo navedene firme.

Podsjećanja radi, IZIS je plaćen 26 mil KM kompanijama MMSCode, Lanaco i Ericsson Nikola Tesla iz Zagreba koje su radile na njegovom kreiranju i implementaciji.

Kompletan razvojni put IZIS-a, kako navodi Capital, pratili su problemi. Od prvog dana sistem se pokazao kao neefikasan i neprilagođen doktorima koji su mjesecima negodovali zbog komplikacija i nepovezanosti sa drugim zdravstvenim ustanovama.

Inače, IZIS je krajem prošle godine bio na meti hakerskog napada zbog čega je cijeli sistem ove godine često bio van funkcije.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

FINANSIJE

Novo zaduženje Republike Srpske za 10 miliona KM

Objavljeno

 

Od

Vlada Republike Srpske ponovo se juče zadužila na Banjalučkoj berzi za nešto više od 10 miliona KM prodajom 10.000 obveznica.

Prema izvještaju o rezultatima aukcije 68. emisije obveznica, rok dospijeća je pet godina a kamata 6%.

Ukupno je bilo 19.123.424 KM pristiglih ponuda, dok je ukupna prodajna vrijednost obveznica iznosila 10.076.000 mil KM.

eKapija

Nastavite čitati

FINANSIJE

Otključajte svoju finansijsku budućnost! Sa MS Loans na korak od uspjeha

Objavljeno

 

Od

Prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini počinje sa radom, što znači da od danas preduzetnici, mikro, mala i srednja preduzeća imaju alternativni izvor za finansiranje svojih potreba i svog poslovanja.

Zaključno sa 02.07.2024. godine uspješno je završena početna ponuda udjela za Otvoreni specijalizovani alternativni investicioni fond za ulaganje u potraživanja po datim zajmovima sa privatnom ponudom „MS Loans“. Pravilima Fonda bilo je predviđeno da početna ponuda može da traje 90 dana, međutim potrebni iznos sredstava od 1.000.000 KM je prikupljen u dosta kraćem roku, čime je okončana početna ponuda udjela.

„MS Loans“ je prvi alternativni investicioni fond u Bosni i Hercegovini, a Fond će davati zajmove mikro, malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima. Fond je osnovan sa ciljem da privrednim subjektima omogući brži, jednostavniji i fleksibilniji pristup finansijskim sredstvima koja su im potrebna za redovan rad i razvoj.

Inače, ovo je osmi investicioni fond kojim upravlja Društvo za upravljanje investicionim fondovima „Management Solutions“ d.o.o. Banja Luka, a ukupna imovina svih fondova kojima upravlja Društvo iznosi preko 33 miliona KM. „Management Solutions“ već 17 godina svojim klijentima nudi prepoznatljiva upravljačka rješenja i omogućava im ulaganje slobodnih sredstava u respektabilne investicione fondove, čija imovina se investira kako na domaćem tržištu, tako i na razvijenim svjetskim tržištima.

Više informacija o Fondu možete pronaći ovdje

Nastavite čitati

U trendu